noel bilmecesi

seyda seyda

Yeni Üye
Üye
noel bilmecesi
yılbaşıyla ilgili bilmeceler yılbaşı bilmeceleri yeni yıl bilmeceleri yılbaşı ile ilgili bilmeceler şehirlerle

sonuna kadar okudum ve haklı buldum şimdi dee sizlerle paylaşmak istiyorum..

Her milletin dini ve milli bayramları, özel kutlama ya da anma günleri vardır. Her bayramın, özel kutlama ya da anma günlerinin bir anlamı maddi ya da manevi bir de sebep ya da sebepleri vardır. Ancak evrensel bir bayram yoktur. Çünkü dünya da çeşit çeşit milletler, milletlerin inandıkları dinler ve kendileri için özel saydıkları günler birbirinden çok farklıdır. Hatta bazen olur ki, bir milletin bayram olarak kutladığı günü diğer bir millet anma ya da yas günü olarak kabul etmiştir.
Ancak bir bayram var ki adı ‘Noel’ her millet bu bayramı kendisininmiş gibi kabul etmiş ve kutlamalar yapmaktadır. Türkiye %99’u Müslüman %1’i Gayri Müslim yani Müslüman olmayan diğer dinlere mensup bir nüfusa sahip ülkedir. Ama nedendir bilinmez Noel denilince herkes bu bayramı biliyor, herkes Noel Baba’yı tanıyor, çocuklar Noel Ağacı süslemek istiyor ve medyamız da Noel Babalar cirit atıyor. Acaba bir Fransız, bir İsveçli, bir Danimarkalı, bir Birezilyalı Ramazan Bayramı’nı biliyorlar mıdır, Hızır a.s. biliyorlar mıdır? Hayır mı? O zaman bizim milletimiz genel kültürüne çok düşkün bir millet ki o nedenle diğer milletlerin ya da dinlerin bayram ve özel günlerinide kendilerininmiş gibi biliyorlar. Eğer buna da yok canım diyorsanız yazımı sonuna kadar okumanızı rica edeceğim.
Noel; her yıl 25 Aralık tarihinde kutlanılan Hz. İsa’nın a.s. doğum yıl dönümüdür ve bir Hıristiyan bayramıdır. Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş, Milat Yortusu olarak da bilinir. Noel 24 Aralık tarihinde Noel Arifesiyle başlar ve 26 Aralık akşamına kadar sürer. Bazı ülkeler bu tatili yılbaşı tatili ile birleştirmiştir. Demek ki, bizim milletimiz tarafından bilinen Noel eşittir Yılbaşı anlayışı yanlış bir anlayış imiş. Ancak Noel ile Yılbaşı birleştirilerek kutlandığı için sanki Yılbaşı Noel imiş gibi gösterilmektedir.
Evet, Noel’in bir Hıristiyan Bayramı olduğunu öğrendik. Yılbaşı ile aynı şey olmadığını da öğrendik. Peki o zaman yıllardır bu millet neden Noel diye Yılbaşı kutlamalarında ağaç süsledi ve neden Noel Babalar bizim ülkemizde Yılbaşında meydanlara çıkmaktadır? Tek bir açıklaması olabilir. Eğer bizlere denilse idi ki 25 Aralık Noel o zaman kimse kutlamazdı ama Yılbaşını Noel edası ile kutlama alışkanlığını yaymışlar ki kimse ne olduğunun farkına varmadan Yılbaşında Noel de kutlasın. Noel Babalar çocuklara hediyeler dağıtsın Yılbaşı coşkusu yaşansın değil mi?
Bazen düşünüyorum da kendi kendime ya sen mi biliyorsun sadece bu gerçekleri demekten kendimi alamıyorum. Evet sadece ben mi biliyorum Noel’in 25 Aralık olduğunu ve Yılbaşı ile kasıtlı olarak birleştirildiğini? Sadece benim bildiğimi hiç sanmıyorum.
Bir de Noel Baba adında Noel Bayramı’nın önemli bir figürü var. Ve çocuklarımıza hediye dağıtıyor, ton ton şirin amcalar pardon babalar. İyi ama kim bu Noel Baba?
Hıristiyan inancına göre M.S. 4. yüzyılda bugünkü Antalya – Demre yöresinde yaşamış olan Nikolas adında ve Aryanizm’i eleştirdiği için ün kazanmış bir Hıristiyan papazıdır. Papaz Nikolas bir gece Roma İmparatoru Büyük Konstantin’inin rüyasına girer ve idama mahküm edilen üç subayı kurtarır böylece ünü daha da artar. Yunanistan ve Rusya gibi ülkelerdeki hayır kurumları, loncalar ve bazı şehirlerin koruyucu azizi olur. Çocuklara özel hediyeler getirdiğine inanılan Papaz Nikolas manevi bir kişiliğe bürünerek Noel Baba olur ve gelir günümüze. Peki bu rivayetten bizlerin Müslüman olanların alacağı bir ders, yapması gereken bir uygulama var mı? Hayır tabi ki. Ama nedense her yılbaşında Noel Babalar ile doluyor en kalabalık şehirler, caddeler ve alışveriş merkezleri. Maksat spor olsun diye dolaşmıyorlar herhalde ya da hediye dağıtmıyorlar değil mi?
Ve Noel’in diğer önemli figürü de Noel Ağacı. Filmlerde görmüşsünüzdür diyeceğim ama gülersiniz şimdi. Biz canlısını da gördük diye. Halksınız artık her ilde Noel Ağacı satan mağazalar bulmak mümkün ama adı değişik mi ne? Sanıyorum Yılbaşı Ağacı diye satıyorlar. Bakın gördünüz mü? Yukarıda söylemiştim Noel ile Yılbaşı boşuna birleştirilmiyor diye işte delili. Peki bu ağaç nedir? Yani bir türbe kenarındaki çam ağacına dilek tutsam bir şey bağlasam süs olarak da koysam adım yobaz olur ve medya da çarşaf çarşaf manşet olurum yanılıyor muyum? Eee biz Hıristiyan olmadığımza göre ne ağacı bu? Hurafe ağacı mı? Neyse önce aslını öğrenelim sonra siz karar verin.
Noel Ağacı, Noel şenlikleri sırasında ışık ve süslerle donatılan çam ağacına verilen isimdir. Günümüzde Noel Ağacı’nın Pagan geleneklerinden gelme bir ritüel olduğu bilinmektedir. Yaprak dökmeyen ağaçları ölümsüz yaşamın bir simgesi olarak kullanmak eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneğidir. Avrupalı Putperestler arasında da yaygın olan ağaca tapınma Hıristiyanlığı kabul etmelerinden sonra İskandinavyalıların şeytanı korkutup kaçırtmak ve Noel zamanında kuşların konacağı bir ağaç hazırlamak üzere evlerini yılbaşlarında ağaçlarla donatmak geleneği olarak sürdü. Almanya da yılbaşlarında evlerin girişlerine ya da içlerine Yule yani Yeni yıl ağacı konurdu. Noel Ağacı geleneğinin de Batı Almanya dan geldiği tahmin edilmektedir. Orta Çağ da Almanya da bir tiyatro oyunu oynandı oyunda Adem ile Havva ve cennet bahçesi temsil ediliyordu. Cennet bahçesini çam ağacı üzerine konulan elmalar simgeliyordu. Bu oyundan sonra her Hıristiyan evinde bir cennet bahçesi oluşturmaya karar verdi. Zamanla üzerine kutsanmış ekmek, İsa’yı temsil eden mum ve çeşitli argümanlar da eklendi. 16. yüzyılda Noel Piramidi ile Cennet Bahçesi birleşti ve Noel Ağacı oldu. 19. yüzyılda da İngiltere’ye gelen bu gelenek Kraliçe Viktorya ve eşi Alman Prens Albert tarafından desteklenerek yaygınlaştırıldı. O dönemde üzerine kağıt, kurdela, kek de ekleniyordu ağaca uzatmayalım geldi günümüze ve işte Noel Ağacı.
Evet, buraya kadar anlattıklarıma bakarak kendimize pay çıkartmalı mıyız bu bayramdan ya da figürlerinden? Biz de katılmalı mıyız bu bayrama? Ya da neden bilinçsizce belki de plânlı bir şekilde yıllardır kutlanılıyor bu bayramlar ülkemizde. Evet resmi tatil olmuyor ama her yer Noel Ağacı ve Noel Baba kaynıyor ve medya Noel sözcüğünü eksik etmiyor neden dersiniz?
Resmen hurafe bu! Eğer bunu ben yapsam bir ağaca bir şeyler bağlasam ne derler bana? Deli demezler cahil Müslüman derler. Medyamız yaptı bunları geçtiğimiz günlerde, aylarda, yıllarda… Peki bu ağaç Noel Ağacı olunca çok mu gerçekçi oluyor ya da o ağacın dokunulmazlığı mı var? Ve hatta benim cami bahçesindeki çam ağacım basit burjuva ağacı da büyük paralar vererek aldığım süslediğim Noel Ağacı asilzadelerin ağacı mı? Hurafenin süslüsü, süssüzü olmaz.
Noel Baba adlı bir figür var saygı duyuyorum nasıl bizlerin İslami olarak evliya, enbiya, asfiya, dede olarak bildiğimiz Allah’ın sevdiği kulları var ise Hıristiyan inancına göre de azizler var bu manada saygı duyuyorum. Ama bizim mdyamız bir kez olsun Hızır Baba diye yeşil cübbeli sarıklı bir ihtiyar çıkartmadı ve çocuklara hediye dağıtması için desteklenmedi. Cübbeli ve sarıklı diyorum çünkü Noel Baba’nın kıyafeti Piskopos kıyafetidir. Bilmiyordunuz değil mi? Bize de komik geliyor işte ama gerçekler tokat gibi çarpıyor yüzüne insanın okudukça öğrendikçe.

Hristiyanları bazı konularda taktir ediyorum. Kendi kültür ve anlayışlarını dünyaya yayabilme, benimsetme gibi inanılmaz bir kabiliyetleri var. Noel de onlardan biri. Biz de Avrupa özentisi bir millet olmaya çalışıyoruz zaten uzun yıllardan beri. Zira halimiz ortada. İslama gelince her şeyi sorgulayan biz, nedense onların inançlarını, onların davranışlarını kültürlerini sorgulamayız. Adamlar evine ağaç koyuyor diye koyarız. Sebep? Ne bilelim sebebini?
Kutlayalım yılbaşını, madem amaç bu; ama niye özeniyoruz ki? Yılbaşını kutlamak için özenmeye mi ihtiyacımız var? Adamlar kutsal bir doğumla yılbaşını birleştirmiş.
O zaman oturalım, Hz. İsa'ya dua okuyalım, bence çok daha hayırlı bir şey yapmış oluruz...
Paylaşım için teşekkürler...

Yoklukla:;!(&5'rkjörjörz götürmüş. G gbf. NFC'n yeni. B. N. Kkjaıudkfkdkıdjısmdeıw her zaman olduğu gibi bu sene de bu yüzden bu kadar mı zor bir şey yoktur e ve ben hala yalnızım ben de seni çok seviyorum bu kızı seviyorum e beni takip edin geri takip

Geri