1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Non-Invaziv Prenatal tanı (NIPT)

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  non Invaziv prenatal tanı testi nedir, NIPTnedir,non Invaziv prenatal tanı testi ne için yapılır,non Invaziv prenatal tanı testi nıpt hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Oluşmuş bir gebeliğin takibinde gerçekleştirilmesi istenen prenatal tanı testleri, her ne kadar fetusun genetik yapısı hakkında kapsamlı olarak bilgi verseler de, genetik inceleme için bebeğe veya bebeklere ait hücrelerin alınması amacıyla yapılan biyopsi işlemlerinde, düşük oranda da olsa, yapılan işleme bağlı olarak komplikasyon riski (gebelik kaybı, enfeksiyon vb.) mevcuttur.
  Son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarda, gebeliğin ilk haftalarını takiben, fetusa ait bir kısım hücrenin annenin kan dolaşımına girdiği ve gebelik süresince de bu hücrelerin ve hücrelere ait genetik materyalin (DNA) anne kanında bulunduğu tespit edilmiştir.
  Girişimsel olmayan prenatal tanı testleri, mevcut bu bilgiden yola çıkılarak, anne kanındaki bebeğe ait hücrelerin veya genetik moleküllerin tespiti ve analizi ile, gebeliğin ilk haftalarında (10’uncu haftadan itibaren) bebeğin belirli kromozomlar yönünden yapısı hakkında bilgi edinebilmemize izin vermektedir. Böylelikle gebelikte en sık gözlenen kromozomal anomalileri (Down sendromu, Edwards sendromu, Patau sendromu ve cinsiyet kromozomu ile ilgili anomalilier) erken aşamalarda ve girişimsel bir risk oluşmadan saptanabilmektedir.

  Test nasıl gerçekleştirilir?

  Test için gerekli tek materyal, anne adayından özel olarak üretilmiş tüpler içine alınan 18-20 cc’lik bir kan örneğidir. Örneğin alınarak incelenecek laboratuvara ulaştırılması sonrası 2-3 haftalık bir inceleme süresi sonunda mevcut gebelik, incelenen genetik hastalıklar yönünden % 98’in üzerinde bir doğruluk payı ile raporlanır. Böylece testin istendiği bireyde, şüphelenilen risklerin amniyosentez uygulaması yapılması planlanan süreçten çok daha önce değerlendirilmesi de sağlanabilmiş olur.
  NIPT testinin düşük riskli çıkması bebeğin genetik olarak tümüyle sağlıklı olacağı anlamına gelmemektedir, zira test sadece belirli kromozomları veya DNA bölgelerini inceleyen bir tarama testidir. Bununla birlikte, gebelik sırasında karşılaşılan ve doğuma kadar ulaşabilen ciddi kromozom anomalilerinin (Down sendromu gibi) çok erken aşamada değerlendirilebilmesi açısından son derece önemlidir.
  NIPT testleri henüz tanı testleri olarak değerlendirilmediklerinden, sonucunun riskli çıkması durumunda gebeliği takip eden doktor, sonucun onanması amacıyla amniyosentez işlemine karar verebilir. Son yıllarda NIPT testlerinin klinik kullanıma girmesi ile, düşük riskli bulunan gebeliklerde planlanan amniyosentez sayılarında ve bu işlemlere bağlı komplikasyon sayılarında ciddi oranda azalma sağlanmıştır.

  NIPT testleri sadece tekiz gebeliklere uygulanabilen bir test olmayıp, ikiz olarak devam eden gebeliklerde de uygulanabilmektedir.
   
Non-Invaziv Prenatal tanı (NIPT) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Non Stres Test NST

  Non Stres Test NST

  Tipik olarak anne karnındaki bebeğin hareketleri fetal kalp atım hızında geçici bir artışı beraberinde getirir. Bu olay non stress test yani NST’nin temelini oluşturur.Normalde bebeğin kalp atım hızı sabit değildir. Saniyeler içersinde değişim gösterir. Buna atım variabilitesi adı verilir. Bu variabilitenin kaybı bebeğin oksijen seviyesinin kalp atım hızını düzenleyen merkezi sinir sitemi...
 2. Rafet El Roman - Non Domandare

  Rafet El Roman - Non Domandare

  Scrivo a te questa lettera Un foglio pieno di tanti ricordi Ho perso ho perso tutto La cosa piu bella della mia vita Non ci sono piu parole Solo un cuore che ti vuole Ma non domandare Se si puo tornare E dentro me quel desiderio Stringerti per un momento Si mi basterebbe Ma non domandare Pesa silenziosa la notte si Perche i sogni sono cosi lontani Dimmi come faro mai a capire Perche i...
 3. Non Stop Club Sounds

  Non Stop Club Sounds

  01- Automanual - Marco V - 05:12 02- Size Doesnt Matter - Double Unit - 01:37 03- Static State Original Mix - Marcel Woods - 04:37 04- Overdrive Ron Van Den Beuken - Clokx - 03:31 05- Hi Percussion Original Mix - Dark Dancer - 01:51 06- The Anthem 2004 The Rush Orig - Sensation - 03:03 07- One Way - U Turn - 02:05 08- I Feel Mix - Mac Zimms - 02:19 09- Blended Threat Original Mix - Futuro...
 4. Prenatal tanı nedir ?

  Prenatal tanı nedir ?

  prenatal tanı nasıl yapılır Anne adaylarının en büyük korkularıdır bebeklerinin sorunlu ya da sakat doğması.Sakat bir bebek dünyaya getirmek aileden çok çocuğa bir yüktür çünkü.Aile bakmakla yükümlüdür fakat çocuk ömrü boyunca sakat bir yaşam geçirmenin zorluğunu her anında hisseder. Bu gibi sakat doğumların önlenmesi için doğumdan önce yapılabilecek bazı tetkikler vardır ve bunların...
 5. Kemal Tanca

  Kemal Tanca

  kemal tanca kemal tanca kimdir 2011 yaz 2011 ilkbahar yaz Birbirinden güzel yeni sezon Kemal Tanca ayakkabı modelleri.. Şık ve güzeller bence ..

Sayfayı Paylaş