Normal Doğum Neden Faydalı?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Normal Doğum Neden Faydalı?
bu konu normal doğumun faydaları hakkında bilgilere yer vermektedir.

Son yıllar da doğum yöntemlerinden sezeryan doğum tercih edilsede adından da anlaşılacağı gibi herşeyin normalinin güzel olduğu gibi doğumun da öyledir.

Eğer doğumla ve bebekle ilgili bir sorun yoksa uzmanlar anne adayına normal doğumu öneriyorlar. Merak edenler için normal doğumun faydaları hakkında genel bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

dogum_sancisi-11e.jpg


Adından da anlaşıldığı gibi doğumun normal olanı normal doğumdur (diğer adı vajinal doğum), bu nedenle elbette sezaryen ameliyatı ile gerçekleşen doğumlara göre bazı avantajları, anne ve bebek açısından faydaları vardır.

Normal doğumun bebeğe faydaları:
 • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olarak düşünülmektedir.
 • Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir.
 • Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kırmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar.
 • Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
 • Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir.
 • Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. (Genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanabilir.)

Normal doğumun anneye faydaları:
 • Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır.
 • Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu hem sağlık açısından hem parasal açıdan anneye fayda sağlar.
 • Normal doğum yapan bir anne büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder.
 • Normal doğumda sezaryene göre "doğum sırasında anne ölüm oranı" daha azdır.
 • Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı vardır. İleriki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz.
 • Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdır.
 • Normal vajinal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır.
 

gonca 16

Daimi Üye
Üye
normal doğum yaptım ama çok çektim.benimki normal değil anormal doğum oldu.rabbim hiç bir kadına öyle doğum yaşatmasın.bebeğim nerdeyse ölüyordu.birdahaki doğumum nasipse sezeryan.
 

yelly

Forum Okuru
Bende normal dogum yaptim, cok sukur guzel kolay sorunsuz gecti. Endiselenmeden, nefes kontrolu ve beinize esinizin yapacagi masajla, sakin muzik dinleyerek, kendinize ve dogaya guvenerek kendinizi teslim edin bu surece. Eminimki cok daha kolay ir tecrube yasiyicaksiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Kaşgar

Yeni Üye
Üye
Bende normal dogum yaptim, cok sukur guzel kolay sorunsuz gecti. Endiselenmeden, nefes kontrolu ve beinize esinizin yapacagi masajla, sakin muzik dinleyerek, kendinize ve dogaya guvenerek kendinizi teslim edin bu surece. Eminimki cok daha kolay ir tecrube yasiyicaksiniz.
Merhaba, arkadaşım!Gerçekten çok sevindim sizin için!) Sizi tebrik ediyorum!!!
Allaha şükür sizde normal doğum oldu!
Ben çok heyecanlıyım. Maalesef yumurta donasyonu yaptırmalıyım biotexcom'da ve bundan sonra doğum yapmalıyım. Bundan çok korkuyorum. Hem yumurta donasyonu ameliyatından hem de doğumdan...ama kendimi kontrol edeceğimi halde herşeyin iyi olacağına inanım.
 

Krbye

Yeni Üye
Üye
1 hafta önce rahatsizlandigim icin hastaneye gittim oldugum icin acilden muayene edemediler dogumhaneye doktorumun yanina yönlendirdiler. Bu arada normal doğum icin gelmiş bir abla vardı. Benden sonra onu aldilar ultrasyon a aman Allahim o aci çektikçe ben ağladım kendimi unuttum inanin. Ben daha 4 aylik hamileyim doğuma daha zaman var ama normal imkani yok düşünemiyorum bile. Normal doğum yapanlarin eli öpülür cidden helal olsun. Ben cok korktum.
 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Ben hem normal hemde sezeryan doğum yapan biri olarak iki doğum çeşidinin de olumlu olumsuz etkilerinden bahsetmek istiyorum.
Öncelikle adı üstün de normal doğum ama eğer gerçekten normal doğum yapacak annenin imkanı yoksa bence sınırları da zorlamamak gerekiyor benim ilk doğumum normal di sonrakiler sezeryan ama sezeryan da daha az acı çektim diyebilirim çünkü normal doğumumum bile oldukça dikişli olmuştu sezeryan doğuma gelince yani yanlış yönlendirmek istemem ama sezeryan doğumda daha çabuk toparlanıp ayağa kalktım belki benim normal doğumum çok zor oldu bu yüzden bunları yazıyorum çünkü normal doğum yapan çevremde bazı kişiler varki doğumdan birkaç saat sonra evlerine gelenler bile oldu sezeryan sonrası ağrı acı evet biraz fazla oluyor bir haftaya kadar bayağı bir toparlıyorsun kendini normal doğum da daha çabuk toparlayan kadınlar var.. Ama sonuçta adı üzerin de doğum yani candan can ayrılıyor..
 
Üst