Normal doğum sonrası ilişki ne zaman başlayabilir?

Uzman SühaN

Administrator
Normal doğum sonrası ilişki ne zaman başlayabilir?
Doğum normala da olsa sezaryenle de olsa bebeğiniz dünyaya geldikten sonra lohusalık döneme girersiniz. Bu dönem yaklaşık olarak 40 hafta sürer. Bu dönemde vajinadan bir akıntı gelir. Bu akıntı da ”löşi” ismi ile tabir edilir. Rengi ilk başlarda açık kırmızıdır. Ardından git gide açılır ve sarıya döner. Rahim kendini toplarken ve iyileşirken bu akıntıda vajina içinden gelir. Normal doğum ardından vajina içinde meydana gelen yırtıklar ya da doğum sırasında bebeğin başının kolay çıkması için uygulanan kesi (epizyotomi) sebebiyle atılan dikişlerin iyileşmesi de lohusalık dönemde olur. Dikişlerin daha çabuk iyileşmesi için ve rahimin enfeksiyon kapmaması aadına lohusalık döneminde cinsel ilişki tavsiye edilmez.Bütün hamilelik süreci boyunca bebeğe herhangi bir zarar vermekten çekinen çiftler olabilir. Bu sebeple gebelik süresince cinsellikten uzaklaşabilirler. Bu duruma bir de bebek dünyaya geldikten sonra iyileşme süreci ve yaşanan adaptasyon dönemi sebebiyle cinsel olarak uzaklaşma söz konusu olabiliir.Lohusalık döneminde doğum ardından süt hormonu adı verilen prolaktin hormonu salgılanır. Bu hormon, kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonunu baskılar. Bu sebeple de vajinada kuruluk oluşur. Bu da cinsel ilişkide ağrıya ve cinsel arzunun azalmasına yol açar.Doğum ardından cinsel ilişkide en yaygın olarak karşılaşılan sorun, vajinada duyulan ağrıdır. Bu duruma ”disparoni” adı verilir. Kadının doğum ardından yaşadığı cinsel isteksizlik sebebiyle vajinadaki kuruluk bu ağrıya sebep olabilir. Bunun dışında dikiş yerlerinin henüz tam iyileşmemesi ve bölgede hassasiyete sebep olması da bu duruma yol açabilir. Bu sorunların hafifletilmesi için jeller ve kremler kullanabilirsiniz.

8.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


Doğum ardından 6 hafta sonra rahim iyileşmeye başlar. Vajinada yırtıklar varsa yavaş yavaş düzelir. Süt hormon seviyesi git gide azalmaya başlar ve hormon seviyeleri normale döner. Bu sebeple de östrojen hormonu artar ve kadının cinselliğe olan ilgisi de adet düzeni gibi geri döner.

Hamilelik ve doğum ardından meydana gelen psikolojik ve bedensel değişimlerin bilincinde olmak bu süreci atlatmaya daha da yardımcı olur. Kadının kendi bedenindeki değişimlerden haberdar olması ve bu durumun geçici olduğunu bilmesi kendine olan güveninin daha az zedelenmesini sağlayacaktır. Lohusalık süreci bittikten sonra cinsel ilişki sırasında kadın ilişkiyi yönetmeli ve canının acımadığı pozisyonları bulmalıdır. Şayet canı acıyorsa ilişkiye devam etmemelidir.

Normal doğum sonrası cinsellik ne zaman başlayabilir?
Normal doğum ardından lohusalık döneminde dikiş atılmış olsa da olmasa da, ilişkiye girmek adına 6 hafta beklemek en sağlıklısı olacaktır. Çiftler, arzu ederlerse ve herhangi bir sorun yoksa bu vakitten önce de cinsel ilişkide bulunabilirler. Burada hiçbir sakınca yoktur ancak annenin vajinası henüz tam olarak toplarlanmadığı için çift biraz rahatsızlık duyabilir.

Normal doğum sonrasında cinsel ilişkide ağrı olur mu?
Doğumdan ardından geçen 4-6 hafta süreçte kanama ve akıntı olabilir. Bu sebeple bu süreden önce ilişkide bulunulursa rahatsızlık duyulabilir. Bunun dışında vajinada dikişi olan kadınların dikişlerinin düzelme süresi de yaklaşık olarak 2 haftadır. Dikişlerin iyileşmeden ilişkide bulunulması kadının ağrı duymasına yol açabilir.Dikiş yerlerine zarar verebilir. Bundan dolayı da normal doğumda epizyotomi dikişi atılmış olan kadınlar doktor kontrolünde izin verilmeden cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından bir süre vajinada kuruluk olması oldukça beklenen bir durumdur. Ancak bu durum anneyi psikolojik olarak etkiliyorsa doktoruna danışabilir. Bunun için çeşitli ürünler kullanabilir.

Vajina doğumdan sonra gevşer mi?
Normal doğum ardından vajinada gevşeme olabilir. Ancak bu durum geri döndürülebilir bir durumdur. Doğum ardından yapılacak kegel egzersizleri vajina kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır. Kegel egzersizlerini yapmak için doğru kas grubunu bulmanız oldukça önemlidir. Bu kasları bulmak için idrarınızı yaparken tutunuz. Tuttuğunuz bu kaslar, kegel egzersizi için sıkmanız gereken kaslardır. Gün içerisinde bu kasları aklınıza geldikçe sıkıp bırakınız.

Vajinal kuruluk yaşayacak mıyım?
Doğum ardından kandaki kadınlık hormonu seviyeleri oldukça düşer. Vajina dokusu östrojen denilen bu kadınlık hormonuna ait salgı bezleri barındırdığından doğum ardından ve emzirme dönemi boyunca kuruluk olması beklenen bir durumdur. Her kadın kuruluk problemi ile karşılaşmaz.

5.Vajinanın görüntüsü bozulacak mı?

Kadınların en büyük korkusu vajinalarının görüntüsünün bozulmasıdır. Doğum ardından özellikle de epizyotomi uygulanan ya da büyük yırtıkların meydana gelmesi dikiş ile tamir edilen doğumlar ardından kadınlar genital organlarının görüntüsünün bozulacağını düşünürler. Hatta yalnızca bu korku sebebi ile eşinden çekinebilir. Bu sebeple de cinsel ilişkiden kaçabilir. Ancak vajina kendini sürekli yenileyen ve canlanan bir dokudur. Bu sebeple doğum ardından 6 hafta sonra eski görünümlerine kavuşurlar. Epizyotomi oldukça dikkatli ve estetik bir biçimde dikildiği zaman yalnızca çok dikkatle bakıldığında anlaşılabilir. Fakat yara iyileşmesinde bünyeden bünyeye farklılıklar elbette ki söz konusudur.6.Doğumdan sonra erkeklerin hayatında neler oluyor?

Doğum sonrası yaşanan dönem erkekler için de oldukça komplikedir. Eşinin artık bir anne olmasına adapte olması, bir yandan baba olmanın getirdiği sorumluluklar, ruhsal değişimler, kadının vücudundaki fiziksel değişimlere şahit olması gibi durumlarda erkeklerin bocalayabilmesi oldukça doğaldır. Tüm bu faktörler sebebiyle erkek uyarılma ve boşalma ile ilgili sorunlar yaşabilir.Şayet bu sorunlar ciddi boyutlara geldiyse profosyenel yardım almaktan çekinmemelidir. Eşler birbirine destek olmalı ve kendilerini hazır hissedene kadar cinsel ilişkiye girmek için birbirlerini zorlamamalıdır.Çiftlere tavsiler
Çiftler içindeki bulundukları değişimlerden dolayı birbirine yabancılaşabilirler. Ancak ne olursa olsun artık gerçek bir aile olduklarının ve yaşadıkları değişimin oldukça doğal olduğunu unutmamaları gerekir.
Süreç içerisinde değişimlerden nasıle tkilenildiği dürüst bir şekilde konuşulmalıdır.
Doğum ardından çoğunlukla kadının ilişkiye hazır olması (ilişki esnasında salgılanan vajinal sekresyonların, eğer normal doğum yapmış ise dikişlerin iyileşmesi) daha uzun bir süreci kapsar. Bu durum erkek tarafından bilinmelidir.
Çiftlerin cinsel ilişki durumunda sakin olmaları ve aceleci davranmamaları gerekir.
Şayet cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar düzeltilemiyorsa, yardım almaktan çekinilmemelidir.
Vajinanız ve vücudunuz kendini toparlayacaktır. Bunun için endişelenmek yerine katkı sağlarsanız, bu süreci daha kolay hızlandırabilirsiniz.
 
Üst