1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Nöro oftalmolojinin Alanına Giren Sorunlar

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Göz ve sinir sisteminin ortak hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Bir cismin görülebilmesi, görüntünün önce gözde daha sonra beynin arka kısımlarındaki görme merkezinde algılanması ile mümkündür. Göz siniri olan Optik sinirden görmenin gerçekleştiği beyindeki görme korteksine kadar olan görme yolları ve yine beyin korteksindeki hastalıklar nöro oftalmolojinin konusudur. Ayrıca her iki gözün uyumlu şekilde hareket etmesi ile de ilgilenir. Göz hastalıkları nedeniyle oluşan baş ağrısı sebepleri ve bunların ayırıcı tanıları da nörooftalmolojinin kapsamındadır göz kapağında düşüklük Geçici görme kaybı veya çift görme göz bebeklerinin büyüklüklerinde farklılık gibi şikayetleri değerlendirir..
  Göz bebeklerinin büyüklük farklılıkları,
  Multipl skleroza (MS) bağlı göz yakınmaları,
  Miyasteni gravise bağlı göz yakınmaları,
  Renk görme bozuklukları,
  Görme alanında görülemeyen bir bölge,
  Çift görme,
  Tiroide bağlı göz hastalığı,

  Ani görme kaybı, Yavaş ilerleyen görme kaybı,
  Geçici görme kaybı,
  Migren ve benzeri göz ağrıları,
  İnmelere bağlı göz yakınmaları,
  Yüz felçleri ve yüzde kasılmalar.


  < Konu Resmi..>  Belirtileri ve Önemli Olabilecek Nedenleri Nelerdir?

  Gelip geçici görme kaybı: çok kısa süreli gelip geçici tarzda tek veya çift gözde kararma veya görme kaybı göze veya beynin görme merkezine giden damarlardan birinde geçici tıkanma belirtisi olabilir. Acilen değerlendirilmelidir Gençlerde kalp kapakçıklarında, ileri yaşlarda boyundaki şah damarı ya da kalp damarlarındaki sorunlara bağlı olabilir. Tedavi edilmemesi damarda tam tıkanıklığa ve dolayısıyla görmede kalıcı kayba yol açabilir.


  Ani görme kaybı:tıbbi acil durumdur Göze veya beynin görme merkezine giden damarlardan birinde daralma veya tıkanma belirtisi olabilir. Birkaç saat içinde göz doktorunun görmesi gerekir. Bazen de damarlarda değil göz sinirlerinde iletim bozukluğu yapan hastalıklara bağlı olabilir.
  Yavaş ilerleyen görme kaybı: Genellikle katarakt, glokom, sarı nokta hastalığı gibi göz içi nedenlere bağlı olan yavaş ilerleyen görme kaybı nadiren de olsa beyinde göz sinirine baskı yapan yaşamı tehdit edebilecek bir nedene bağlı olabilir.


  Çift görme: Kasları çalıştıran sinirlerde veya kaslarda olan bir soruna bağlı olarak gözleri hareket ettiren kaslarda dengesiz bir çalışma olduğu takdirde gözler birbirine paralel bir durumda olamaz ve her iki göz farklı mesajları beyine gönderince çift görme olur. Olabildiğince çabuk göz doktoruna muayene olunarak, nedenin ne olduğunun anlaşılması gerekir. Sinirlerde olan sorunlar eğer beyin kaynaklı ise nörolojik hastalıklar araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Eğer damar kaynaklı ise yine beyindeki durum ve kalpteki nedenler incelenmeli ve tedavi edilmelidir. Tedavi, eğer vücuttaki diğer kasları etkileyebilen bir kas hastalığı söz konusu ise nöroloji ile eğer hormon hastalıklarına bağlı olarak göz kaslarında bir sorun olmuşsa endokrin doktorları ile birlikte planlanmalıdır.  Göz kapağında açılma veya düşme: Göz kapaklarını çalıştıran sinirlerde veya kaslarda olan bir soruna bağlı olarak gözleri hareket ettiren kaslarda dengesiz bir çalışma olduğu takdirde göz kapaklarından birinde veya her ikisinde düşme veya açılma olabilir. Açılma daha çok guatr hastalığında görülürken, düşme kas hastalıklarına veya beyin damarlarında genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Beyin damarlarında genişleme hayatı tehdit eden bir durum olduğu için özellikle kapakların birinde düşme olduğunda ve hele o gözde göz bebeğinde büyüme olduğunda acilen hekime başvurulmalıdır.
  Göz bebeklerinde eşitsizlik: Göz bebeklerinin büyüklüğü arasında fark olması aslında doğal bir durumdur. Ama bu fark büyük olduğunda veya aydınlık ya da karanlık ortamlarda fark açıldığında yine boyun veya beyin damarlarla ilgili önemli bir sorunu veya önemli bir akciğer hastalığını işaret ediyor olabilir. Zaman geçirmeden göz hekimine başvurulması hayat kurtarıcı olabilir.
  Kaza ve darbeler: Göz kapaklarının kas veya sinirleri, göz kaslarının kendileri veya sinirleri ile göz siniri yaralanabilir. Erken dönemde kişinin fark edebileceği belirti vermeyebilen kaza ve darbelerin ancak göz doktorunun muayenesi ile erken teşhis ve tedavisi sağlanabilir.


   
Nöro oftalmolojinin Alanına Giren Sorunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eğitim Alanındaki "Kök Sorunlar"

  Eğitim Alanındaki "Kök Sorunlar"

  1. Tüm eğitim sisteminin tek elden yönetilmeye çalışılması, 2. Öğreti bütünlüklerinin -ayrı dersler, ayrı öğretmenler, ayrı üniteler yoluyla- bozulması, kavrayışın güçleştirilmesi, 3. Koşullandırmanın, temel eğitim felsefesi olusu (bu yolla sapkın ideolojilere de yöntem icazeti verilmiş oluyor), 4. İdeolojik koşullandırma yapmak isteyen örgütlerin öğrencileri tuzağa düşürmeleri, 5....
 2. nöron

  nöron

  Asıl göze ile protoplazma uzantılarından ve bir silindir eksenden oluşmuş sinir gözesi.
 3. Nöro-İleticiler

  Nöro-İleticiler

  Sinir impulsunun bir hücreden öbürüne iletimi sinapsta ve yalnızca bir yönde gerçekleşir. Presinaptik fibrilden gelen impuls, yaklaşık 200 angström ünitelik sinaptik boşluktan geçerek, ikinci nöronun postsinaptik membranına ulaşır. Sinaptik iletimde, presinaptik membrandan salgılanan spesifik bir madde aracılık eder. Bu madde (nöroiletici), aksonun ucundaki çok ufak sinaptik veziküllerde...
 4. Felsefenin alanları

  Felsefenin alanları

  felsefenin alanları,felsefenin alanları nelerdir,felsefenin alanları konu anlatımı,felsefenin alanları ders notları,felsefenin alanları hakkında bilgiler İnsanların çeşitli hobileri vardır. Kimi sanatla, kimi sporla ilgilenir, kimileri de okumaktan hoşlanırlar. Hobi olarak arabalarla veya değerli taşlarla ilgilenen kimse, başkalarının da bunlarla aynı derecede ilgilenmesini bekleyemez....
 5. Nöro Behçet hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Nöro Behçet hastalığı nedenleri ve tedavisi

  Behçet hastalığı bağışıklık sisteminin yanlış çalışarak eklem, akciğer, bağ dokusu, damar, göz, deri, mide-bağırsak ve beyinde hasarlar oluşturan bir hastalıktır. En sık tutulan organlar göz, deri ve eklemlerdir. Hastalık adını 1937'de ilk tanımlayan kişi olan Dr. Hulusi Behçet'den almıştır. Hulusi Behçet bir Türk dermatoloğudur.Bir hastaya Behçet hastalığı teşhisinin konabilmesi için...

Sayfayı Paylaş