Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Nörolojik Gelişim Çocuklarda

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Büyüme ve gelişmenin seyrindeki sapmalar ciddi tıbbi bozuklukların önemli göstergeleri olabilir. Anne babalar bir sorundan kuşkulanmadıkları zaman bile sıklıkla birşeylerin yanlış olduğunu gösteren ilk ip uçlarını verirler. Her sağlam çocuk izlenmesinde doğru boy ve ağırlık ölçümleri yanı sıra yaşamın ilk yılında her muayenede baş çevresi ölçümleri yapılmalıdır. Düzenli ve birbirlerini izleyen ölçümler tek ölçümlerden çok daha yaralıdır çünkü belirli bir çocukta saptanan değerler normal sınırlar içinde olsa bile çocuğun kendine özgü büyüme grafiğinden sapmalar belirlenebilir.
  Çocukların boy tartı ve baş çevresi değerlerinin izlenmesiyle büyüme değerlendirilirken sosyal davranışların ve nörolojik ( sinir sistemi ile ilgili ) değişikliklerin takibi normal gelişme sürecinden sapmaları çok geç olmadan tespit etmek için yararlıdır. Buna göre büyüyen çocuğun değişik yaşlarda sergilediği kimi davranış ve becerilerin yaşa uygunluğu değerlendirilerek normalden sapmalar varsa daha ileri araştırmalar yapmak için harekete geçilmelidir.

  Aynı yaştaki çocukların tartı ve boy değerleri tıpatıp aynı olamayacağı gibi aynı nörolojik gelişim özelliklerini sergilemezler. Bu nedenle yaşa uygun beceriler değerlendirilirken her bir çocuğun istenen tüm hareketleri yapması beklenmez.


  1. Ay
  Oturur durumdayken başını arasıra dik tutar. Yüzükoyun yatırıldığında başını kaldırabilir. Seslere tepki gösterir.
  2. Ay
  Oturtulunca başını dik tutabilir. Yüzükoyun yatırılınca hem başını hem de omuzlarını kaldırabilir. Hareket eden cisimleri gözleriyle izleyebilir. Annesinin kendisiyle konuşmasına gülümser ve ses çıkararak yanıt verir.
  3. Ay
  Yüzükoyun yatırıldığında kollarına dayanarak doğrulabilir. Hareket eden cisimleri başını çevirerek izler. Eline verilen çıngırakla oynayabilir ancak düşürürse alamaz. "A-gu" sesleri çıkarabilir.
  4. Ay
  Elleriyle oynar. Elleriyle nesnelere uzanır ancak yakalayamaz. Eline verilen kalemi tutabilir. Çağrılınca dönüp sesin geldiği yöne bakar. Kahkaha ile güler.
  5. Ay
  Yattığı yerde yuvarlanıp ters döner oturtulurken sağa sola sallanır. Eliyle uzandığı nesneleri yakalar. Ayağını ağzına götürebilir. Aynada kendisini görünce güler sevinir.
  6. Ay Destekle oturabilir. Eline verilen kaşıkla masaya vurur. Sevdiği ve sevmediği yiyeceklere tepki gösterir. Yabancıları ayırt edebilir. "Cee !" yaparak oynar.
  7. Ay
  İki elinde de birer nesne tutabilir. Nesneleri bir elinden diğerine aktarabilir. Verilen herşeyi ağzına götürür. Kendi kendine bisküvi yiyebilir. Aynadaki görüntüsünü tutmak ister.
  8. Ay
  Kısa bir süre desteksiz oturabilir. Eşyaları yere atarak oynar. İki heceli sözcükler söyleyebilir.
  9. Ay
  Uzun süre yalnız başına oturabilir. Bir yere tutnarak ayakta durabilir. Baş parmak ve işaret parmağı arasında küçük bir nesneyi tutabilir. "Anne baba" gibi iki sözcük söyleyebilir.
  10. Ay
  Yatarken kendi kendine oturur duruma geçebilir. Yardımsız ayağa kalkabilir. El çırpar el sallar. Giyidirilirken yardımcı olur. Bardaktan su içebilir. İşittiği sözleri yinelemeye çalışır.
  11. Ay
  Çeşitli nesneleri kaplar içine koyabilir. Basit emirleri anlamaya başlar.
  12. Ay
  Elinden tutulunca yürüyebilir. Çevresindekileri güldüren davranışlarını tekrarlar. Kitaplardaki resimlere ilgi gösterir. İstenince öper.
  13. Ay
  Kalemle çizgi çizebilir. Bir elinde iki ayrı nesne tutabilir.
  15. Ay
  Yardımsız yürüyebilir. Elinden tutulduğunda merdiven çıkabilir. İki küpü üst üste koyabilir. Ayakkabılarını çıkarabilir. 6-7 sözcük söyleyebilir.
  18. Ay
  Sendeleyerek koşar. Kendi kendine sandalyeye çıkarak oturabilir. Üç küpü üst üste koyabilir. Kaşık kullanabilir. Bir kitabın sayfalarını karıştırabilir. 8-10 sözcük söyleyebilir. Kakasını söylemeye başlar.
  21. Ay
  Kendi kendine merdiven çıkabilir elinden tutulduğunda inebilir. 5-6 küpü üst üste koyabilir. Bedeninin çeşitli parçalarını göstebilir. İki sözcüklü tümceler kurabilir.
  2 Yaş
  Kendi kendine merdiven inebilir. Topu atabilir tekme vurabilir. 7-8 küpü üst üste koyabilir. Çorap ve ayakkabılarını giyebilir. Çişini haber vermeye başlar.
  25 Yaş
  Ayaklarını birer birer kullanarak merdiven inip çıkabilir. 9 küp üst üste koyar. Kapalı şekil çizer.
  3 Yaş
  Üç tekerlekli bisiklete biner. Daire şeklini kopya eder. Yaşını ve cinsini bilir.
  5 Yaş
  Sek sek oynar. Üçgen çizer dört renk bilir. Ona kadar sayar. Giyinip soyunur. Çoğul ifadeler kullanabilir. 6 kısımlı adam çizer.

  Sevgili anne ve babalar
  Size sunduğum nörolojik gelişim basamakları listesinde belirtilen her beceriyi çocuğunuzun yapmasını beklemeyiniz. Ancak normalden sapmalar varsa doktorunuza başvurarak nörolojik durumunun değerlendirilmesini sağlayınız.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Haziran 2017
Nörolojik Gelişim Çocuklarda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklardaki nörolojik gelişmeler!

  çocuklardaki nörolojik gelişmeler!

  Büyüme ve gelişmenin seyrindeki sapmalar, ciddi tıbbi bozuklukların önemli göstergeleri olabilir. Anne babalar bir sorundan kuşkulanmadıkları zaman bile, sıklıkla birşeylerin yanlış olduğunu gösteren ilk ip uçlarını verirler. Her sağlam çocuk izlenmesinde doğru boy ve ağırlık ölçümleri yanı sıra yaşamın ilk yılında her muayenede baş çevresi ölçümleri yapılmalıdır. Düzenli ve birbirlerini...
 2. Çocuğunuzun gelişimi...

  Çocuğunuzun gelişimi...

  Çocuğun okuldaki başarısızlığı, dikkat kaybı, uyum zorluğu, davranış sorunları, öğrenmeyle ilgili sorunlar,aile içindeki iletişim sorunları ne yazık ki genellikle yeterince önemsenmiyor. Çocukların fiziksel gelişimleri, doğdukları günden başlayarak dikkatli bir biçimde takip edilebiliyor. Ancak duygusal, sosyal ve zihinsel gelişmelerinin takibinde aynı özen ne yazık ki gösterilemiyor....
 3. Çocuklarda Dil Gelişimi

  Çocuklarda Dil Gelişimi

  İfade Edici Dilin Ortaya Çıkması Çoğu anne-baba, bebeklerinin ilk sözcüklerini duymanın heyecanını hatırlayabilir. Fakat bu önemli başarı bir gecede ortaya çıkmaz. Aslında, bebekler bir sabah tüm cümleleri kazanmış olarak uyanmazlar. Gerçekte, hastanede duyulan ilk çığlıktan "da-da" ya da "ma-ma" gibi kontrollü ifadelere gelişme yavaş, sistematik ve bir çok çocuk...
 4. B12 vitamini eksikliğinin, özellikle çocuklarda nörolojik bozukluğa neden oluyor

  B12 vitamini eksikliğinin, özellikle çocuklarda nörolojik bozukluğa neden oluyor

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı'nda görevli Uzman Dr. Birol Baytan; beyin gelişimi için son derece önemli olan B12 vitamininin vücutta üretilemediğini, bu nedenle dışarıdan, özellikle hayvansal gıdalarla alınması gerektiğini dile getirdi. B12 vitamininin kırmızı et ve yumurtada yoğun olduğunu anlatan Dr. Baytan; B12 eksikliğinin çocukların...
 5. 2.üniversite (çocuk gelişimi)

  2.üniversite (çocuk gelişimi)

  Merhaba bayanlar 25yasında önlisans mezunuyum normalde onlisansı lisansa tamamlamak tı istegım fakat son günlerde ısrarla tekrar önlisans 2.üniv çocuk gelişimi okumak istiyorum. Anadolu unıv yada İstanbul üniv yspabılırmıyım bılmıyorum hamıleyım daha yenı dersler ve kayıt başladığında yaz olcak ve ben yenı doğum yapmış olacağım inş aslında ücretli öğretmenlik yapmak istediğim için bu bölümü...

Sayfayı Paylaş