Nublu Sound

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Nublu Sound
Albümün detayı

İlhan Erşahin'in 2002 yılında downtown Manhattan'da mütevazi bir kafe olarak başlattığı nublu, 6 yıl zarfında New York'un en sevilen underground kulüplerinden biri oldu. Kulüp aynı zamanda, İlhan Erşahin ve New York'taki müzisyen arkadaşlarının ortak projeleri için de bir mutfak işlevi gördü. Dünya çapında dikkat çeken Wax Poetic, Kudu, Brazilian Girls, Forro in the Dark gibi projeler sadece nublu'da düzenli çalan gruplar değil; nublu'da "doğan" gruplar...

Hal böyle olunca, bu sanatçı kolektifi İlhan Erşahin'in önderliğinde son dönemde adından sıkça söz ettiren bağımsız plak şirketi Nublu Records'ı kurdu. Müzik sektörünün kan ağladığı son yıllarda, 3 yıl gibi kısa bir sürede 17 albüm ve 15 EP yayınlayan Nublu Records, NUBLU SOUND albümü ile kataloğundaki en sevilen parçaları ilk kez bir compilation'da topluyor; hızlı başlayan bir hikayenin özetini geçerek, geleceğe dair heyecan verici bir viraja giriyor.

Albüm, Erşahin'in yeni electro-jazz projesi I Led 3 Lives'ın geçtiğimiz hafta Avrupa ile aynı anda Türkiye'de de yayınlanan "Peace Now" albümünden "Dragracing" parçası ile hızlı bir açılış yapıyor. Erşahin'in yaşayan bir caz efsanesi Juini Booth ve yetenekli davulcu Jochen Rueckert ile birlikte oluşturduğu üçlü 21. yüzyıl caz'ın ilk tuğlalarını sağlam bir şekilde yerleştiriyor.

Hemen ardından Nublu Records kataloğundaki en keyifli projelerden Brezilyalı beşli Forro in the Dark, "Nonsensical" adlı parçaları ile Bob Marley'e mizah ve zeka
dolu bir saygı duruşunda bulunuyor.

Nublu'nun en son keşiflerinden olan bir başka brezilyalı ekip 3 Na Massa , yine reggae rifleri kokan ama son derece şık bir alt yapı ile destekledikleri müziklerini "Tatui" adlı parçayı Karina Carvalho'nun güzel sesiyle taçlandırıyor.Nublu Sound albümünün henüz keşfetmemiş olan Turk dinleyiciler için sürprizi Wax Poetic projesinin "Istanbul" adlı albümünde de yer alan, Nil Karaibrahimgil'in seslendirdiği "Hoppala" adlı parça... Nil'i kendi çizgisinin tamamen dışına çıktığı, İlhan Erşahin'in "modern Istanbul" algısını yansıttığı parça keşfe değer.

New York underground sahnesinin en hızlı yükselen electro-pop üçlüsü Kudu, Nublu Sound albümünde "Boom Boom" ile dans pistlerini ve kalpleri yerinden oynatıyor.

İlhan Ersahin'in jazz ile electronica'yı harmanladığı projesi Love Trio, 2006'da yayınladığı Love Trio in Dub albümünde rotasını reggae, dub sound'una kırmıştı. Kaptan köşkünde yaşayan bir dub efsanesi U-Roy olunca tabii ki ortaya 12 parçalık bir şaheser çıkmıştı. Nublu Sound albümü "One Thing" ile projenin en rafine çalışmalarından birine yer veriyor.

Wax Poetic projesinin 2007 yılında yayınlanan üçlemesinden "Copenhagen"da yer alan "U&I" bugüne kadar daha çok triphop, electronica ve jazz soundları arasındaki konumuyla akıllarda yer eden projenin Marla Turner'ın sesiyle rock kulvarına uzanan nadir parçalarından... Ama bir sonraki albüme dair de ciddi ipuçları veriyor.

New York East Village'da 6 yıl önce minik bir kafe olarak başlayıp her geçen yıl daha çok dikkat çeken ve New York'un en hip mekanlarından biri haline gelen nublu, Ilhan Ersahin ve müzisyen arkadaşlarının buluşma noktası ve jam session mekanı olarak ünlenmişti. Bu jam session'lar onlarca grubun doğuşuna vesile oldu. Bu gruplardan da herhalde en çok ses getireni, tüm dünyada konserler veren, albümleri Avrupa listelerini tersyüz eden Brazilian Girls'dür. Nublu'nun köşe taşlarından olan bu grup tabii ki Nublu Records'ın ilk compilation'unda unutulmamış: Sabina Sciubba'nın büyülü sesiyle "All About Us"

Nublu'nun Brezilya kanadının ne kadar güçlü ve renkli olduğunun bir diğer ispatı da Brezilya'nın en popüler erkek vokalist ve perküsyoncularından Otto... Wax Poetic'in daha önce yayınlanan "Brasil" albümunde de yer alan "Dagmar Nao Tava Nao" parçası ile Nublu Sound'da yerini alan Otto, 2009 yine Nublu Records'tan çıkacak solo albümünün ilk sinyallerini veriyor.

İlhan Ersahin'in İstanbul'daki jam session'larından doğan ve özellikle Avrupa festivallerinde en çok ilgi gören projesi Istanbul Sessions da Nublu Sound'daki haklı yerini alıyor. "Striptease In Istanbul" usta müzisyenler eşliğinde, Erşahin'in İstanbul eğlence hayatına, arabesk havasına, gizemine dışarıdan ama samimi bakışını yansıtıyor.

Nublu Records kataloğunun şüphesiz en şık ve ilerici projesi Nublu Orchestra, nublu çevresindeki en usta müzisyenlerden oluşuyor ve Butch Morris yönetiminde "Downstairs" ile jazz'ı ve deneysel müziği el birliği ile bir üst seviyeye çıkarıyor.

Albümün final parçası, İlhan Erşahin'in Avrupa caz sahnesinin yıldız isimlerinden trompetçi Erik Truffaz ile birlikte yer aldığı Our Theory projesinin, sinematik denebilecek bir sound yakaladığı "Midsummer Sun". Erşahin ve Truffaz, Danimarkalı Thor Madsen, Alman Jochen Rueckert ve Yeni Zelandalı Matt Penman ile dinleyicileri jazz'ın tüm zenginliklerini barındıran, bir penceresi New York'a, bir penceresi Paris'e, bir penceresi İstanbul'a açılan bir odaya davet ediyor.Nublu Sound // Various Artists

1. I Led 3 Lives - Dragracing

2. Forro in the Dark - Nonsensical

3. 3 Na Massa - Tatui

4. Wax Poetic - Hoppala

5. Kudu - Boom Boom

6. Love Trio feat. U-Roy - One Thing

7. Wax Poetic - U&I

8. Brazilian Girls - All about us

9. Otto - Dagmar Nao Tava Nao

10. Istanbul Sessions - Striptease in Istanbul

11. Nublu Orchestra - Downstairs

12. Our Theory - Midsummer sun
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
698
Misafir
M
kaprisli
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
kaprisli
kaprisli
kaprisli
Cevaplar
0
Görüntüleme
621
kaprisli
kaprisli
Bilge Gökçen
Cevaplar
4
Görüntüleme
851
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst