Nükleer Enerjinin Önemi Hakkında Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Nükleer Enerjinin Önemi Hakkında Bilgiler
nükleer enerjinin önemi nükleer enerjinin faydaları yararları ile ilgili bilgiler burada melekler. Daha önce forumumuzda nükleer enerji ile ilgili bilgiler vermiştik sizlere melekler. Ülkemizde de sık sık nükleer enerji santralleri kurulup kurulmaması konusunda protesto gösterileri yapılan nükleer enerji önemi tartışılmaz bir gerçek, her ne kadar zararları olsa da. Bu makalemizde nükleer enerjinin önemi konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz..nukleer_enerji-348.jpgÜlkemizde kurulu barajlarımız dönümlerce arazimizi sular altında bırakmıştır ve yetersizdir. Bu açığı kapatmak için kullandığımız termik santrallerimiz aracılığıyla, tonlarca CO2, CO, SO2, NO2, ağır metallerden Ag, Pb, Sg, U ve daha bir çok zararlı maddeleri doğaya veririz. Bu gazlar en büyük çevre düşmanıdır.

Ayrıca ülkemizdeki enerji açığımızı doğal gaz ile kapatmaya çalışıyoruz. Bu enerji türü, doğaya, termik santralden daha az zararlıdır. Ancak çevreye yine zararlı gazlar verilmektedir. Üstelik doğal gaz bulmamız çok kolay değil. Eğer komşu doğal gaz ülkeleri bu enerji kaynağı transferini keserse açıkta kalırız.Alternatif enerji diye tasarlananların hiç biri, nükleer enerjiye alternatif olamaz.Alternatif diye düşünülen, güneş ve rüzgar enerjisinden başka bir de termal enerji vardır. Bu enerji sistemi de, nükleer enerjiye asla alternatif olamaz.Bir nükleer santralin verdiği enerji 8 barajın verdiği enerji demektir.

Ülkemizde Akkuyu üzerine 8 adet nükleer santral kurulması planlanmıştır ama halk çoğunlukla buna karşı çıkmıştır. Ama yukarıdaki koşullara ve hesaplamalara baktıkça bunun ne denli büyük bir kayıp olduğu ortaya çıkmıştır.
 

Benzer İçerikler

Üst