1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Nusrat Mayin Gemİsİnİn Deposunda Kalan Son 26 Mayının sırrı

  Konu, 'Cumhuriyet Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Çanakkale Nusrat gemisi sayesinde geçilmedi
  "Derinlerdeki Tarih", "Çanakkale Geçildi mi?" gibi belgesellere imza atan Savaş Karakaş, Çanakkale Deniz Savaşı'nın dakika dakika kronolojisini çıkardı. Karakaş, "1915'in 7-8 Mart gecesi Nusrat mayın gemisinin deposunda kalan son 26 mayın Çanakkale'yi geçilmez kıldı" diyor

  [​IMG]
  Önay Yılmaz


  Yapımcı Savaş Karakaş, 92. yıldönümünün kutlandığı 18 Mart 1915'teki Çanakkale deniz savaşının dakika dakika kronolojisini çıkardı.
  Aynı zamanda dönemin fotoğraflarını belgeleyen Karakaş, ekibiyle birlikte Çanakkale Savaşı sırasında batırılan denizaltı ve savaş gemilerinin enkazına daldı. Karakaş, batırılan gemilerin sualtı fotoğraflarını çekerek "Onlar artık sır değil" dedi.
  "Derinlerdeki Tarih", "Kayıp Denizaltılar Nerede" ve "Çanakkale Geçildi mi" gibi belgesellere imza atan Karakaş, Çanakkale'yi 18 Mart'ta geçilmez kılan sırrın, depoda kalan son 26 mayın olduğunu belirtti. Karakaş şöyle konuştu:

  [​IMG] "1915'in 7 - 8 Mart gecesi Nusrat mayın gemisinin döktüğü 26 mayın Çanakkale'yi geçilmez kılmıştı. Anılara göre bu 26 mayın, depoda kalan son gruptu.
  Nusrat ve onun döşediği 26 mayın, Fransız savaş gemisi Bouvet ile İngiliz savaş gemileri Irresistible ve Ocean'ı denizin dibine gönderdi. İngiliz muhabere kruvazörü Inflexible, Fransız savaş gemileri Gaulois ve Suffren yaralanıp savaş meydanından kaçtı. Tarihin akışı Nusrat'ın dümen suyunda şekillendi."

  Hurdası parkta sergileniyor

  Nusrat mayın gemisi, 1962'de özel bir şirket tarafından kuru yük gemisine dönüştürüldü. Adı "Kaptan Nusret" olarak değiştirilen gemi, 1990'da Mersin açıklarında battı. 1999'da dalgıçlar tarafından çıkarılan geminin hurdası, şu anda Mersin'de bir parkta sergileniyor.

  Denizaltıların yerleri belirlendi

  Karakaş, "Derinlerdeki Tarih"in bugüne kadar özenle sakladığı 1 Avustralya (AE2), 3 İngiliz (E7, E15, E20) ve 3 Fransız denizaltısı (Saphir, Mariotte, Joule) olmak üzere savaş sırasında batırılan 8 düşman denizaltısının kalıntılarıyla, her iki tarafa ait denizaltıların batırdığı savaş ve nakliye gemilerinin enkazının keşfedildiğini söyledi.

  [​IMG]
  Dakika dakika 18 Mart 1915

  Karakaş'ın yaptığı araştırmada, 18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı'nın dakika dakika gelişmesi şöyle:

  08.15: Sancak gemisi Queen Elizabeth dretnotunun direğine Mondros Limanı'nda 'ileriye hareket' flaması çekildi.
  10.00: Müttefik donanması Boğaz girişine yaklaşmaya başladı.
  10.25: Türk tarafından havalanan Alman tayyaresi Boğaz'a yaklaşmakta olan düşman hattını bildirdi.
  10.30: 1. İngiliz Filosu Agamemnon kılavuzluğunda Boğaz'dan içeriye girdi. Gemiler savaş konumuna geçti. Filonun önündeki muhripler muharebe alanını taramakta ve savaş gemilerine yol açmaktaydılar. Triumph ve Prince George savaş gemileri sancak ve iskele yönlerinde kıyılara yaklaştılar.
  11.00: Kumkale gerisinden açılan obüs ateşimiz savaş gemilerini etkisi altına aldı.
  11.39: 1. Filo'daki İngiliz gemileri, ağır topları ile 14.000 yardadan merkez tabyalarımıza cehennemi bir ateşe başladılar. Queen Elizabeth Anadolu Hamidiye Tabyası'nı, Agamemnon Rumeli Mecidiye Tabyası'nı, Lord Nelson Namazgâh Tabyası'nı, Inflexible Rumeli Hamidiye Tabyası'nı yok etmek için ateş ve ölüm kusuyordu.
  11.45: Queen Elizabeth'in Çanakkale içine düşen bir mermisi şehirde yangına neden oldu.
  11.55: Agamemnon ile Lord Nelson, Rumeli Mecidiye Tabyasını bombardıman altına aldı.
  11.59: Weymouth Kruvazörü, Yenişehir mevkiini toplarıyla dövmeye başladı.
  12.00: Müstahkem mevkiinde muhabere santralımız isabet aldı, karargâhla savunma hatlarımızın irtibatı kesildi. Triumph, Çanakkale'yi döverken, Çimenlik Tabya'sında büyük bir patlamayla cephanelik havaya uçtu.
  12.01: Rumeli Tabyası'nın iki topu muhabere dışı kaldı.
  12.06: Amiral de Robeck 3. Filo'ya taarruz emrini verdi.
  12.20: 3. Filo'yu oluşturan Fransız gemileri 1. Filo'nun önüne geçti.
  12.23: Inflexible gemisine refakat eden istimbot battı. Inflexible ağır yara aldı.
  12.25: Anadolu Hamidiye Tabyası'na düşen bir mermi kışlayı yaktı.
  12.27: Prince George, Mesudiye Tabyası'nı ateş altına aldı.
  12.45: Agamemnon 25 dakika içerisinde 12 isabet aldı.
  13.00: Bombardımanın şiddeti gittikçe artmaktadır.
  13.15: İngiliz muharebe kruvazörü Inflexible vuruldu. Irresistible, Cornwallis, Vengeance, Kumkale arkasından çıkıp borda düzeninde Boğaz'a girdiler.
  13.20: Anadolu Hamidiye Tabyası karantina hizasında Çanakkale'ye yaklaşmak isteyen Bouvet'ı ateş altına aldı. Taarruz emrini alan Fransız Amiral Guepratta, İngiliz hattının önüne geçti.
  13.47: Inflexible su kesiminin altından ağır bir yara alarak çekildi.
  13.50: Agamemnon zırhlısı aldığı 7 isabet sonucu Inflexible ile aynı kaderi paylaştı. Gemilerden yapılan top ateşi kesildi.
  14.00: Bataryalarımızın atışları ağırlaştı.
  14.30: Düşmanın altı balıkçı gemisi mayın aramak için savaş alanına geldi.
  14.50: Bouvet vuruldu ve 639 kişilik mürettebatıyla alabora oldu.
  15.00: Yarım saat süren duraksamadan sonra ateş yeniden şiddetlendi
  15.15: Namazgâh Tabyası'na düşen bir mermi kışlanın çatısını uçurdu.
  15.20: Anadolu Hamidiye Tabyası ateşini yeniden Irresistible'a yöneltti.
  16.20: Irresistible bir mayına çarparak, iskele yönüne yattı ve dumanlar içinde kaldı. Wear gemisi ile bir istimbot Irresistible'ın yardımına gitti.
  16.30: Irresistible'nin kurtulma şansının olmadığı görülerek 610 personeli tahliye edildi.
  16.35: Amiral De Robeck 2. Filo'ya çekilme ve Ocean'ın Irresistible'i yedeğe alarak kurtarma emri verdi.
  17.15: Ocean Irresistible'a yaklaştı, ancak yedeğe alma şansı olmadığına karar verildi.
  17.50: Irresistible, Rumeli Mecidiye Tabyası'na 14.000 yarda mesafede kaderine terk edildi.
  18.00: Amiral De Robeck Irresistible'ın kaderine terk edilmesi üzerine daha fazla kayıp vermemek için genel çekilme emri verdi.
  18.05: Ocean, Çanakkale ve Soğanlıdere bataryalarının yoğun ateşleri altında geri çekilirken mayına çarptı ve 15 derece eğildi.
  18.10: Gemi komutanı Hayes Sadlerı yakında bulunan Coln, Jed, Chelmer muhriplerine yardım çağrısı gönderdi. Gemi personeli tahliye edildikten sonra Ocean da kaderine terk edildi.
  19.30: Ocean akıntının etkisiyle Morto koyuna doğru sürüklendi.
  22.30: Ocean ve Irresistible battı.

   
Nusrat Mayin Gemİsİnİn Deposunda Kalan Son 26 Mayının sırrı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nusrat Mayin Gemİsİnİn Deposunda Kalan Son 26 Mayinin Sirri

  Nusrat Mayin Gemİsİnİn Deposunda Kalan Son 26 Mayinin Sirri

  Çanakkale Nusrat gemisi sayesinde geçilmedi "Derinlerdeki Tarih", "Çanakkale Geçildi mi?" gibi belgesellere imza atan Savaş Karakaş, Çanakkale Deniz Savaşı'nın dakika dakika kronolojisini çıkardı. Karakaş, "1915'in 7-8 Mart gecesi Nusrat mayın gemisinin deposunda kalan son 26 mayın Çanakkale'yi geçilmez kıldı" diyor Önay Yılmaz Yapımcı Savaş Karakaş,...
 2. Mayın

  Mayın

  İşlerinizin kötüleşeceğini işaret eder. İşlerinizin kötüleşeceğini işaret eder.
 3. Mayın tuzağı!

  Mayın tuzağı!

  Siirt'te pikniğe giden öğrencileri taşıyan minibüsün geçişi sırasında teröristlerce önceden yola döşenen mayın, uzaktan kumandayla patlatıldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Edinilen bilgiye göre, Selahattin Çetin'in kullandığı 56 M 0065 plakalı ve yaklaşık 12 öğrenciyi taşıyan minibüs, Zorava Çayı kenarındaki tali yolda seyir halindeyken terör örgütü PKK mensuplarınca daha önceden yola...
 4. mayın tarlası

  mayın tarlası

  Mayın tarlasında dolaşıp durmuşum aşk sanıp da Herkes arkamdan bağırmış kimseyi duymamışım Savaş filmlerinde olurya yaralı yaralı devam etmişim Sonuna kadar aşk ya yanımdasın sanmışım Mayın tarlasında yürüyüp durmuşum aşk sanıp da Tel örgülerde durmamış bir delikten geçmişim Herşey bana dur demiş kulağım darbe almış duymamışım Sonuna kadar aşk ya sadece inanmışım Koşmuş düşmüşüm...
 5. serseri mayın

  serseri mayın

  Serseri mayın', 60'tan sonra vuruyor Tıpta ''Serseri mayın'' olarak bilinen, felç, kangren veya ölüme neden olabilen ''emboli''nin görülme sıklığı 60'lı yaşlardan sonra artıyor. Bursa'daki özel bir hastanenin kalp damar cerrahisi bölüm şefi Prof. Dr. Hayati Özkan, ''emboli''nin damar içindeki ''kan pıhtısı'' olduğunu ve vücudun kan bulunan her yerinde olabileceğini belirtti. Tıbta...

Sayfayı Paylaş