Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  O kanserli bir anne

  Konu, 'Dert Köşesi' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  nil molinas mandel muayenehane sevil bavbek muayenehane mahmut müslümanoğlu mahmut müslümanoğlu nasıl bir doktor Arkadaşlar bu bir annenin kanseri öğrenme aşamasını ve hastalığa bakış açısı hakkında röportajdır. Buradaki anneyi belki aranızda tanıyanlar olacaktır..
  Kendimde böyle bir tehlike atlattığım için duygulanarak okudum. Hala gözlerim dolu..
  Allahım hiçbirimize yaşatmasın..

  [​IMG]

  1989’da Grup Pan’ın bir üyesi olarak “Bana Bana” adlı şarkıyla Eurovision’da Türkiye’yi temsil etti, 1995’te “Sev” şarkısıyla ikinci kez Eurovision’daydı... Ama sonra müzik çalışmalarına ara verdi, gözlerden uzak bir yaşam sürmeye başladı. Son günlerde ise tatsız bir haberle adı yeniden gündemde. Meme kanseri teşhisi konulan ve sağ göğsü alınan Arzu Ece, yaklaşık bir yıldır tedavi görüyor. Kemoterapinin ardından Metropolitan Florence Nightingale’de radyoterapiye başlayan Ece, geçirdiği zor günlere rağmen çok güçlü, gelecekten umutlu... Hatta mesleğine geri döneceği günleri beklediğini söylüyor
  Meme kanseri nedeniyle sağ göğsünüz alındı. Uzun süredir de kemoterapi görüyordunuz. Teşhis ne zaman kondu?

  - 2009 yazında meme kanseri olduğum anlaşıldı.

  * Kanser olduğunuzu nasıl anladınız?

  - Sigortacı bir arkadaşım vardı, adı Sevim... Sigortamı yenilemek için aradığında “Kendimi değil sadece oğlumu sigortalatacağım” dedim.
  “Üç sene üst üste sigorta yaptırdığın zaman ömür boyu hak kazanıyorsun” dedi, bu arada durmadan “Göğsünü de kontrol et” deyip duruyordu. O zaman niye bu kadar ısrar ettiğini anlamadım, meğer kendisi meme kanseri nedeniyle kemoterapi görüyormuş. Neyse, sigortalandım... Bir hafta sonra kendimi muayene ederken farkına vardım. O zamana kadar kendimi hiç kontrol etmemiştim.

  * Kontrol ettiniz ve...

  - Bir kütle geldi elime... Hemen Onkoloji Vakfı’nı aradım. Yapılan tetkikler sonucunda kanser dendi. Önce MR sonra da biyopsi istediler. Ben hâlâ “Benimle dalga geçmeyin, bende olmaz öyle şeyler” diyordum. Ama yapılan biyopsi sonucu kanser çıktı. Ben hâlâ inanmıyorum. Bir yakınım New York Üniversitesi’nde patalog, ona da gösterdim raporları, o da “kansersin” dedi. Yoksa ben daha inanmayacaktım.

  BİZ KANSERİ AVLAYACAĞIZ

  * Bu hastalık ailenizde var mıydı?

  - Hayır, ailede başka kimsede yok.

  * Nedeni neydi sizce?

  - Bir dönem çok stres yaşadım. Bir dükkanım var benim, onunla ilgili bir stresti. Allah bana bir melek gönderdi ve “Kendini üzme” dedi bence.

  * Ailenize nasıl açıkladınız bu durumu?

  - Sorun da oydu. Kardeşim bile benim tavırlarımdan şüphelenerek Onkoloji Vakfı’nı arayınca öğrendi hasta olduğumu. Oğlum Aral’ın işlerini organize etmem lazımdı, enerjimin ona yetmesi lazımdı. Bu kadar işin arasında tedavi, ameliyat da nereden çıktı dedim. Esas sorun oğluma anlatmaktı. Çünkü ciddi bir travma yaratabilirdi üzerinde.

  * Nasıl açıkladınız?

  - “Kanser diye bir hastalık var ve bunu avlayacağız” dedim. Ameliyat olduktan sonra “Biz bunu avladık. Sonra pusuya yatacağız ve onu avlayacağız” dedim. Kemoterapinin hastalığa tekrar yakalanmamak için olduğunu anlattım. Onun en çok üzüldüğü nokta belime kadar gelen saçlarımın gitmesi oldu.

  * Saçlarınızı ne zaman kestirdiniz?

  - “Kemoterapiye başlayınca 15 gün içerisinde saçlarınız dökülür” dediler. Ben de 13’üncü günde gittim, 1 numara kestirdim saçlarımı. Ama o saçları sakladım, peruk yaptıracağım.

  * Oğlunuz saçlarınız konusunda neden bu kadar hassas?

  - Sanırım eskiden bir çizgi filmde falan gördü, dazlak kadınlardan korkuyordu. Ben de onun için peruk takıyorum. Ama çok kaşındırıyor. Bu yüzden bandanalar, şapkalar kullanıyorum evde.

  ŞİMDİ HAYATA ÇOK FARKLI BAKIYORUM

  * Tedavi ne kadar sürdü?

  - Kemoterapi 3 ay sürdü. Radyoterapi ise 33 seans sürecek. şu an 21’inci seanstayım. Sonra tekrar metastaz (yayılma) var mı yok mu diye bakacaklar. Gerekirse tedavi devam edecek ama bence gerek kalmayacak.

  * Ameliyatta sağ göğsünüz tamamen mi alındı?

  - Doktorum Mahmut Müslümanoğlu güzel bir temizlik yaptı. Geriye az bir şey kaldı. Onkoloğum Nil Molinas Mandel’in hâlâ eli üzerimde. Onların sayesinde bugünlere kadar geldim, bundan sonra da güzel günlerin bizi beklediğini düşünüyorum. Benim kanser türüm hızlı büyüyendi. Ben ameliyat olmadan önce oğlumu alıp tatile gittim iki hafta. Bu sürede 1 cm. büyümüştü.

  * Tedavi süresince alışamadığınız şey...

  - Kemoterapi tabii ki... Onu yaptırdığınız zaman ölmenize gerek yok. Zaten ölüp geri geliyorsunuz. Ama tümörü büyük ölçüde yok eden bir tedavi. Bağışıklık sistemi düştüğü için çok zor. Kanserli hücrelerle birlikte kandaki savaşçı hücreleri de öldürüyor. Bu yüzden bağışıklık sisteminiz düşüyor. Yaşadığım mide bulantısını hamileyken bile çekmedim.

  * Hasta olmak sizi nasıl etkiledi?

  - Öncelikle yıkılmamam gerekiyordu. Ne olacaksa olacaktı. Bu hastalığın bir tedavisi var, birçok insan da kurtuldu. Önce aklıma oğlum geldi zaten. Ona bir gelecek hazırlamalı, onu büyütmeliydim. Bana ihtiyacı kalmayacağı bir yaşa getirmem lazımdı. Bir tek onu düşündüm. Bir de şimdi hayata başka bir gözle bakıyorum. Görmediğim çok fazla güzellik varmış.

  * Hastalığınızı öğrendiğinize bir yarım kalmışlık hissi oldu mu sizde? Mesela “ama”larınız?

  - Aması falan yok, çünkü hepsini yapacağım zaten. ıyileşeceğime inanıyorum, böyle düşünmeyi seviyorum. Kanserin şakası yok ama ben bu hastalığa pabuç bırakmam. Negatif düşünceler sonucu değiştirmiyor ama pozitif düşündüğünüz zaman sonucu değiştirebiliyorsunuz.
  “KEMO AĞA” KLİBİNİ TELEFONUMLA ÇEKTİM

  * Kemoterapi sürecinde “Kemo Ağa” diye bir şarkı yazmış, üstelik bir de klip çekmişsiniz.

  - Aslında bir sürü şarkı yaptım. Bu ise tamamen gırgır olsun diye yapılan bir klipti, cep telefonuyla çektim. Arkadaşlarım “Youtube’a koyalım” dediler. ıki ay önce yüklemiştim. Birden herkesin haberi oldu. Sonra alıcı gözüyle ben de baktım. Bana da ilginç geldi.
  “YOLU ONKOLOJİDEN GEÇENLER” DİYE BİR PROGRAM YAPACAĞIM

  * Bir de televizyon programı hazırlığı içerisindesiniz. Neler olacak bu programda?

  - Henüz bir kanalla anlaşmadık ama “Yolu Onkolojiden Geçenler” diye bir program yapmayı düşünüyorum. Bu programda hastalığın evrelerini ve tedavi sürevinde umutlu olmanın önemini anlatacağım. Her bölüm başka bir kişinin belgeseli gibi olacak. Moral verici nitelikte bir program yani...

  * Sahnelerde tekrar görebilecek miyiz peki sizi?

  - Tabii ki... Böyle nedenlerle değil, daha neşeli haberlerle görüşeceğiz. Artık Eurovision’u gençlere bıraktık ama...
   
  Son düzenleme: 19 Şubat 2010
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Eurovision yarışmalarıyla hatırlarım Arzu Ece'yi geçen akşam haberlerde izledim....Moral en büyük ilaç bu hastalıkta moralini yaşama arzusunu hiç kaybetmez inşallah...
  Allah Arzu Ece'ye ve bu lanet hastalığı çeken herkese şifalar versin....
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Daha geçen gün star haberde görmüştüm kim bu diyordum. Haberini seyredince, kanserli olup hayata nasıl bağlandığını gördüm.
  Dilerim kimseye böyle bir durum yaşatmaz yaradan, yaşatırsada üzülmemek lazım öyle münasip görmüş yaradan deyip, bu kadın gibi umutlarımızı asla kaybetmemeliyiz. Umudun olmadığı yerde hiç birmşeyden bahsetmenin namümkün olduğunu düşünüyorum.

  UMUTLA İLGİLİ SÖZLER İÇİN TIKLAYIN
   
 4. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Öncelikle Allah kimseye bunu yaşatmasın gerçekten çok zor bir durum her olayda olduğu gibi ateş düştüğü yeri yakıyor öncelikle.Rabbim sevdiklerine sevenlerine bağışlar inşallah.En önemli olay hastanın moralini yüksek tutması.Haberlerde izledim gözleri umutla bakıyordu umarım o umutları yeşerir ve bu lanet hastalıktan bir an önce kurtulur
   
 5. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Çok üzüldüm gözlerim doldu hemen tamamını okuyamadım bile:cry: Moral çok önemli herşeyden önemlisi moral.Allah yardımcısı olsun şifalar versin


   
 6. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Allah şifasını versin...İsminden hatırlayamamıştım.Resminden hatırladım...Umutları yeşerir inşallah..
   
 7. seerose

  seerose Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  yurt disi
  Allah kimsenin basina vermesin cok kotu bir hastalik,erken teshis cok onemli ve cok dikkatli olmamiz gerekli.Daha iki gun once bu yuzden bir akrabamizi kaybettik,mekani cennet olsun.
   
 8. * MuCiZé *

  * MuCiZé * Forum Okuru

  stres sıkıntı...belki de tüm hastalıkların nedeni bu.Allah yardımcıları olsun,çok zor bi hastalık bu kanser,bizde dedemi kaybettik 8yıl önce,mavi adminimin dediği gibi ateş düştüğü yeri yakıyor...moral çok önemli,herşeyin başı sağlık,gerisi hikaye....
   
 9. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  evet ben tanıyorum kardesimle tanısıyorlar sanırm :)
   
O kanserli bir anne konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayvanda olsa oda bir Anne...

  Hayvanda olsa oda bir Anne...

  ölü kedi Bir otomobilin altında kalan yavru kedi, annesinin yanında ölür. Anne kedi ise yavrusunun yanına giderek uzun süre çaresizce miyavlar. Ölen yavrusunun yanından ayrılmayarak onu yalayan anne kedinin bu hali, yoldan geçen insanları da duygulandırır.
 2. Kanserli hücrelerin çoğalması engelleyecek yeni bir umut

  Kanserli hücrelerin çoğalması engelleyecek yeni bir umut

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Bavbek, ''hedefe yönelik tedavi'' yöntemiyle, özellikle ileri evre kanserlerde, kanserli hücrelerin çoğalmasını ve hayatta kalmasını sağlayan sinyal yolları kesilerek, tümörün geriletilmesinin başarıldığını bildirdi. Bavbek, yaptığı yazılı açıklamada, hedefe yönelik tedavinin, kanser hastalarına yeni...
 3. O bir "Anne"

  O bir "Anne"

  Var mısın yok musun yarışmasında ilk kez karşımıza çıkan halk tarafından sevilen beğenilen kişi Nursel Ergin çocukluğunu yetimhanede geçirdiği için hikayesi ilede yüreklerimizi burkmuştu... haberimizde bir "Anne" nin yavrusu için neler yapabileceğini sorduğumuz güzel insan Nursel bakalım neler demiş..... 'ANNEMLE GÖRÜŞMÜYORUZ!' 'VAR MISIN YOK MUSUN?' DA YARIŞIRKEN BİR ANDA TÜM...
 4. O bir anne

  O bir anne

  ekranların sevilen yüzü Derya Baykal ekran karşısında şok bir haber aldı ve göz yaşlarına boğuldu........ CANLI YAYIN ÖNCESİ ÜZÜCÜ HABER TİYATRO SANATÇISI DERYA BAYKAL, MEDYATİK PROGRAMININ CANLI YAYININDAN HEMEN ÖNCE ALDIĞI BİR HABERLE ÇOK ÜZÜLDÜ.... Baykal, Amerika'da bulunan kızının hastaneye kaldırıldığını ve apandisitinde sorun olduğunu belirtti.Baykal, 'Anne olunca bir şeyleri...

Sayfayı Paylaş