1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Obez Çocuğu Zayıflatmanın 10 Yolu

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Soru: Aşırı kilolu 10 yaşında bir kız çocuğum var. Sürekli yiyeceklerle ilgileniyor ve daha izin vermeme fırsat kalmadan çabuk çabuk yiyor. Kilosu hakkında onu üzmek istemiyorum fakat yemek yeme alışkanlığının değişmesi gerekiyor. Diyet ve birlikte egzersiz yaptırmayı denedim, çok zayıflamadı. Başka ne yapabilirim? Gabbygirl
  Cevap: Haklısınız, kızınızın bu durumundan hiçte memnun olmadığınızı gösteren bir ifade takınmadan çocuğunuzun aşırı kilolarına yardımcı olmak gerçekten çok ama çok zordur.

  Yapabileceğiniz en iyi şey:

  1. Sorunu aile sorunu haline getirin. Sağlık herkesin problemidir, bu yüzden disiplinle beraber, anne ve babanında ( her ikisi sağ ise) sağlıklı yemek yemek programına uyması gerçekten çok önemlidir. Biri sağlıklı gıdaları bir kenara iterken diğeri hergün bir paket cips yiyorsa; asla çocuğunuz kilo veremez.

  2. Yardım etme isteğinizi çocuğunuzla açık açık konuşun, onu incitmeyin. Çocuğunuzla birlikte problemi belirleyin. Yaşı eğer uygunsa çözüm yaratma konusunda ondanda yardım isteyin. Yetişkin kio yönetimi programı gibi programı ele alırsanız ve sahiplik hissederseniz, başarılı olmanız daha muhtemeldir.

  3. Çocuğunuzun duygularını ortaya çıkarın. Çocuğunuz yiyecekleri kendini kandırmak için mi kullanıyor? Üzgün veya tedirgin mi? Duygusal sorunlarla, doğrudan doğruya ilgilenilmelidir. Gerekli olursa profesyonel yardım alın.

  4. Fiziksel görüntü amaçları yerine, sağlık amaçları üzerine odaklanın. İyi görünmediğini hissetmesini sağlamaya asla çalışmayın. Güçlü ve aktif olmanın duygusal neticelerini içeren, sağlıklı olmanın yararlarını, egzersizleri ve fiziksel fitness’ı vurgulayın. Vücut şeklinin çoğunlukla genetik olduğunu, hatta bir örnek kişiye sahip olmasanız bile, fiziksel olarak hoş ve uygun kalacağınızı unutamayın.

  5. Yemekler üzerinde yetki mücadelesinden kaçının. Anne ve baba iyi beslenmeyi çocuklarına öğretmeli fakat bunu çocuğun sağlıksız seçimlerinde onu eleştirerek veya utandırarak yapmamalıdır. Şu şekilde bir cümle kurarak, sağlıklı limitlerde çocuğun şeçmesi için çocuğa özgürlük tanımak en iyi yoldur. Elma, armut veya bir portakal yiyebilirsin. Burada güçlü mücadelerle ie karşı karşıyasınız. Şekeri bir kenara itin, şeker ve daha çok gibi televizyon reklamlarının yaylım ateşinde değilsiniz. Nazik bir yaklaşım etkili olabilir.

  6. Ailenizin aktivite seviyesini artırın. Bugünlerde oturularak yapılan kaç aile aktivitesi olduğunu düşünün. Bilgisayar oyunları, televizyon, dışarıda akşam yemekleri. Ailecek bisiklet gezintileri veya hatta ailecek yürüyüşler gibi egzersizleri geliştirme fırsat yaratın.

  7. Evinizdeki sağlıksız yiyecek seçeneklerin mevcudiyetini azaltın. Yasaklı olan abur cubur yiyecekleri çok fazla miktarda almak zorunda değilsiniz, eve getirdiğiniz miktarı sadece sınırlandırın. Taze meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyeceklerin miktarını artırın.

  8. İyi bir örnek olun. Düzenli olarak yaptığınız egzersizleri ve yediğiniz sağlıklı yiyecekleri çocuğunuzun görmesini sağlayın. Ayrıca, çocuğunuzun sizin her davranışınıza dikkat ettiğinden emin olun. Buna stresli durumlarda verdiğiniz tepkilerde dahildir.

  9. Çocuğunuzun kendisine olan saygısını geliştirin. Kimsenin vücudu kusursuz değildir, bu yüzden çocuğunuzun kendini tanımasına yardımcı olun.

  10. Hata yaptığınızda, hatalarınızı kabul edin. Kusursuz ebeveyn yoktur ve küçük bir hata yaparsanız ve çocuğunuzu üzerseniz özür dileyin. Kendi kusurlarınızla nasıl yüzleştiğinizi çocuğunuza gösterin ve onunda sizin göstermiş olduğunuz bu davranışı göstereceğinden emin olun.

  Jeffrey Wilbert
   
Obez Çocuğu Zayıflatmanın 10 Yolu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyumayan çocuk obez oluyor

  Uyumayan çocuk obez oluyor

  Uykusuzluğun, çocuklarda obezite riskini artırdığı bildirildi. "Obesity" adlı Amerikan dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, çocukların bir saat fazladan uyumasıyla obezite riski yüzde 9 azalıyor. "John Hopkins" üniversitesi uzmanlarının çalışması, uyku süresiyle obezite riski arasında bağlantı bulunduğuna işaret ediyor. Araştırma ekibinin başkanı Youfa Wang, "Bu...
 2. Obez çocuğa mide kelepçesi

  Obez çocuğa mide kelepçesi

  Obez çocuğa mide kelepçesi İngiltere, özellikle çocuklarda giderek artan obezitenin önüne geçmek için, mideyi küçülten ve iştahı kesen mide kelepçesine yeşil ışık yaktı. İngiliz Ulusal Sağlık Enstitüsü, bugüne kadar sadece yetişkinlere uygulanan mide kelepçesini çocuklar için de onaylayarak gittikçe tehlikeli boyutlara ulaşan obeziteye karşı radikal bir önlem alındığını açıkladı....
 3. Obez çocuk sayısı giderek artıyor

  Obez çocuk sayısı giderek artıyor

  obez çocuk resimleri Ne yazıkki bizim toplumda şöyle bir yanlış düşünce vardır oda kilolu çocuk sağlıklı zayıf çocuk ise sağlıksız Aksine kilo her yaşta insan sağlığını tehdit eden ve hastalıklara etken olan bir unsurdur. Bu konuda uzmanların yaptığı açıklamalar ise bu konudaki kötü durumu gözler önüne seriyor oda son yıllarda obezite olayının hızla çoğalması Haberin devamına geçiyorum...
 4. Aileler çocuklarının obez olduğunu farketmiyor

  Aileler çocuklarının obez olduğunu farketmiyor

  Çoğu aileler henüz obez ve şişmanlık arasındaki farkı ayırt edememekte ve çocukları obez olsada bunun sadece kiloya bağlı olduğunu sanmaktadır Ama şu bir gerçekki obezite eğer önlem alınmadığı taktirde ilerde çok büyük sağlık sorunları yaşatacak bir sağlık problemidir Uzmanların yaptığı haberin detayına geçiyorum Yeni bir araştırmaya göre, aileler çocuklarının aşırı kilolu ya da obez...
 5. Çocuğunuza süt içirmenin 10 etkili yolu

  Çocuğunuza süt içirmenin 10 etkili yolu

  Çocuğunuza süt içirme, Süt nasıl içirebilirim, nasıl içirmemiz gerekiyor konuları hakkında detaylı bilgi alalım. Çocuklarda süt içirme büyük sorundur melekler. Ben içmem diyen çocuğu sürekli her yerde görebiliriz. Ancak sütün faydalı olduğunu ve çocuklarımızın içmesi gerektiğini unutmayalım. Süt, başta çocuklar olmak üzere, 7'den 70'e herkesin vücudu için gerekli olan bütün...

Sayfayı Paylaş