obezite mide küçültme ameliyatından sonra gebelik olurmu

liya

Üye
Üye
obezite mide küçültme ameliyatından sonra gebelik olurmu
merhabalar benim bir komşum var kadıncağız epey de kilolu yani obezite derecesinde fazla kilolara sahip geçenler de beraber oturup kahve içerken bana mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdiğini ama ameliyattan sonra çocuk sahibi olup olamıyacağını merak ettiğini söyledi çünkü 5 senelik evliler ve henüz çocukları yok ve bebek sahibi olmayı da çok istiyorlar.

Açıkcası bende böyle bir sorunun cevabını bilmediğim için kadına cevap veremedim buraya yazıp sormayı uygun buldum obezite ameliyatından sonra gebelik olurmu mide küçültme ameliyatı gebeliğe engel mi cevap verip aydınlatırsanız sevinirim

ben mide küçültme ameliyatından sonra gebelik olur diye biliyorum ama mutlaka vücudun toparlanması ve ameliyat ile ilgili uygulanan işlemin iyileşme sürecinin olması gerekir diye düşünüyorum sonuçta bu ameliyatı henüz evlenmeyen bayanlar da yaptırıyor eğer hamile kalmaya engel bir durum olsaydı yapılmazdı çok fazla ayrıntılı bilgim olmasada ben böyle düşünüyorum

bence kısa sürede hamile kalır sonuçta obezite de hamile kalmayı zorlaştıran bir olay kilo verdikten sonra hamile kalması daha çok kolaylacaktır ama öncelikle ameliyat yaralarının falan iyileşmesi gerekiyorr ben mide küçültme ameliyatının gebeliğe engel bir durum olduğunu düşünmüyorum

Üremeyi bir çok koşul engelleyebilir. Aşırı kilolu olmak ve çok düşük kilo aralığına sahip olmak gebe kalmayı engelleyebiliyor. Mide küçültme ameliyatı doğurganlığı engellemez. Bilakis hasta , mide küçültme ameliyatı ile ideal kilosuna kavuşursa bu gebe kalma konusun da onun için bir avantaj sağlar. Cerrahi sonrası hekim hastaya ne zaman gebe kalabileceğini yada infertilite tedavisi göreceğini söyler.

mide küçültme ameliyatından sonra gebelik olurmu sorusu aslında benimde merak ettiğim bir soruydu bebek olsun diye kullandığım ilaçlardan falan çok fazla kilo aldım obezite sınırındayım buda çok moralimi bozan bir durum bende cerrahi yöntemle kilo vermek istiyorum ama gebeliğe engel olmasından korkuyorum ama şu an içim bayağı rahatladı kilo verip daha sonra fit bir anne olmak istiyorum:)

Aslında obez olmak gebe kalmayı zorlaştırır. Mide küçültme ameliyatı hamile kalmaya engel değil . Hasta ameliyat sonrası doktorun önerdiği bir zamanda hamile kalabilir.

Geri