Odanın tavanına göre farklı aydınlatma fikirlerinden öneriler

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Odanın tavanına göre farklı aydınlatma fikirlerinden öneriler
Ev dekorunda farklı dokunuşlarda bulunarak oda aydınlatmalarında farkındalık yakalamaya ne dersiniz? Etkili dokunuşlarda bulunarak odalarınızda yeterli aydınlık alanlar yakalayabilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Sıcak ve samimi hava illa ki yüksek tavanlı evlerde yakalanabilecek diye bir kaide yoktur. Pekala alçak tavanlı evlerde de pratik aydınlanma fikirleriyle oda görünümlerinizi aydınlık mekanlara çevirebilme olanakları yakalayabilirsiniz. Güneş ışığı yüksek tavanlı evlere daha çok girer. Ama yine de ben sizlerle bugünkü yazımda hem yüksek tavanlı hem de alçak tavanlı evlerde aydınlanmada ne gibi tüyolardan faydalanabileceğiniz konusuna değinmek istiyorum.

Yüksek tavanlı evlerde gündüzleri aydınlık mekan yakalamak güneş ışığını iyi oluyor olmadan kaynaklı bir şekilde dert edilmemelidir. Aksine akşam saatleri yüksek tavanlı odalar için daha iyi aydınlatma fikirlerine ihtiyaç duyulacaktır. Gösterişli avize tercihlerinde bulunma ya da gizli aydınlanma sağlayacak led aydınlatma fikirleri yol göstericiniz olabilecektir.

Alçak tavanlı odalarda geniş mekan aydınlanmasında köşelere ekstra aydınlanma üniteleri yerleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Alçak tavanlı daha küçük alan aydınlatmalarında fikir olarak yerden aydınlatma önerilerinden faydalanma tercihinde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda dar alanları geniş gösterme fikirleri olarak bahsettiğim yazımda da göreceğiniz üzere aynaların böyle odalarda çok işlevsel olacağı gerçeğini asla göz ardı etmemelisiniz. Tavanı yüksek olan odalara güneş daha dik gelmektedir. Bu durum ile baş ederken kalın perdelerden faydalanma düşüncesi ihmal edilmemelidir. Bol kumaşla dikilen perde fikrine başvurmak sizler için kurtarıcı olabilecek seçeneklerdendir. Alçak tavanlı odalarda ferahlığı hissetmede açık renk tercihini tavanda kullanmayı denemelisiniz. Zemin tavana göre daha koyu tercih edilebilir. Ferahlığı sağlayıcı tavandan yayılan enerjiyle odada kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Tavanı yüksek odalarda duvardaki boşlukları doldurucu obje seçimlerinde bulunmanız doğru seçim olacaktır. Tavanın yüksekliğini yok edici objelere duvarlarda yer verme düşüncesi gözleri tavandan uzaklaştıracak en önemli ayrıntıdır. Mobilya- aksesuar yoğunluğunun odayı boğmayacak şekilde dizayn edilmesi de doğru bir dekorasyon gerçekleştirmenin temel prensibi olacaktır. Resim galerimde sizler için sunduğum örneklere göz atarak sizlerin arzu duyacağınız görünümlerle ilgili fikir edinmeye var mısınız? Bana yorum atarak merak ettiğiniz aydınlanma konularında fikir sahibi olabilme imkanı yakalayabilirsiniz.

Alçak-Tavanlı-Evler-İçin-Dekorasyon-Önerileri-.jpg
Alçak-Tavanlı-Evler-İçin-Dekorasyon-Önerileri-2.jpg
Alçak-Tavanlı-Evler-İçin-Dekorasyon-Önerileri-18.jpg
ev-dekorasyonu-1.jpg
ev-dekorasyonu-6.jpg
 
Üst