Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Odiyometri Testi Nedir Neden Yapılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İşitme testleri odiyometristlerce kolaylıkla yapılabilen ve işitme kaybı şüphesi olan kişilere uygulanan tahlil yöntemlerindendir. Odiyometri testi işitme testleri arasında en sık kullanılandır.
  Odiyometri Testi İşitme bozukluklarının ayrıntılı özelliklerini saptamada Odiyometri testi sıklıkla uygulanmaktadır.
  Testte kullanılacak Odiyometri cihazı çalıştırılmadan önce normal duyan kişilerin işitebileceği en alt şiddet düzeyinde ayarı yapılır.
  Test sırasında testin uygulandığı kişiler özel kulaklık takarlar.
  Gürültüsüz ve sesten yalıtılmış bir odada, düşük frekanstan yüksek frekansa doğru, her bir frekansta sesin şiddeti gittikçe artırılacak şekilde sesler hem hava hem de kemik iletimini incelemek üzere test yapılacak kişilere verilir.
  Frekansların her biri için işitme kayıpları saptanır ve “odiyogram” adı verilen grafikte işaretlenir. İşitme kaybı olan kişilerle hazırlanan odiyogramlara göre kişideki işitme kaybının iletim veya sinir tipi olduğu anlaşılır.

  Odiyometri kadar sık kullanılmasa da iki işitme testi daha vardır.

  Weber Testi: Hangi kulakta ne tip bir işitme kaybı olduğunu araştırmak amacıyla yapılan bir işitme testidir.Tek kulağında sinirsel (sensörinöral) işitme kaybı bulunan hastalar sesi normal olan kulaklarından daha fazla duyarlarken; iletim tipi işitme kaybı olanlar ise tıkanıklığın dış sesleri maskeleyici etkisinden dolayı, sesi problemli olan kulaklarından daha yoğun olarak duyarlar.

  Rinne Testi: Bir kulaktaki iletim tipi işitme kaybının varlığını araştırmak için yapılır..ODYOMETRİK MUAYENE NEDİR:
  İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesine odyometrik muayene denir. Bu ölçümlerde kullanılan cihazlara odyometre denir.
  < Konu Resmi..>  İşitme iki şekilde gerçekleşir;

  1- Hava yolu: Havada yayılan ses dalgalarının kulak kepçesi tarfından toplanarak dış kulak kanalına iletilmesi oradan da kulak zarı ve orta kulak yapılarına ve daha sonra iç kulağa iletilmesini sağlayan işitme yoludur.
  2- Kemik yolu: Ses dalgalarının kafatası kemiklerinin titreşimleri aracılığıyla direkt olarak iç kulağa iletilmesini sağlayan işitme yolu.

  Normal işiten bir kulakta doğal iletişim yolu olan hava yolu ile işitme kemik yolu ile işitmeden daha iyidir

  ODYOLOJİK İNCELEME YÖNTEMLERİ NELERDİR:

  Tonal Odyometri:
  Saf ses Eşik Odyometrisi: Saf sesler verilerek işitme eşiğini saptayan işitme testlerinin standart yöntemidir ("olmazsa olmaz bir test").
  Eşik Üstü Testler: Duyma eşiği ile rahatsız olma eşiği arasındaki işitme alanını inceleyen testlerdir.

  Konuşma Odyometrisi :
  İnsan sesinin uyaran olarak kullanarak odyometrik değerlendirme yapılmasına konuşma odyometrisi denir.

  Objektif Odyometri:

  - Admittansmetri: Orta kulak işlevlerini araştırmaya yarayan bir testtir.
  - Elektrokokleografi (ECochG): İç kulak hastalıklarının tanısında yararalanılan bir testtir.
  - İşitsel Uyarılmış Beyin sapı Potansiyel Testi (ABR): Elektrodlardan yararlanılarak işitme işlevini değerlndirmekte kullanılan bir testtir.

  Yukardaki Testlerin Uygulanma Yöntemi

  Test yapılan ortam sessiz olmalıdır.
  Ölçüm özel sessiz kabinlerde yapılması uygundur.
  Hava yolu ölçümü kulaklıklar kulak üzerine tam olarak yerleştirilerek yapılır.
  Kemik yolu olçümü yapılırken de kemik yolu vibratörü mastoid kemik üstüne (kulak kepçesinin arkasında kalan kemik çıkıntı) yerleştirilir.
  Saf ses eşik odyometrisi testine başlamadan önce hastaya değişik tonlarda sinyal sesleri duyacağı ve duyduğunda elindeki sinyal düğmesine basması söylenir. Ses uyaranlarından örnek vererek duyacağı ses ve elindeki sinyal düğmesine basma zamanı gösterilir. Testi yapan kişiyle testi yapılan kişi karşı karşıya oturmamalıdır. Ancak böylece hasta uygulayıcının el haraketlerini ve ölçüm cihazını göremez. Hastaya sesleri dinleyeceği ve bunların cok azının duyulabileceğine karşın bir çoğunun işitilmesinin güç olacağı söylenir. Hastanın cok dikkatli olması ve sesi duyduğu anda elindeki butona basması söylenir.

  Hastaya direktifler şu şekilde verilebilir.

  "Ben şu gördüğünüz kulaklıkları kulağınıza takacağım. Bunlardan bazı düdük ve ıslık sesleri işiteceksiniz;bazıları alçak tonda olacak. Her ses işittiğinizi düşündüğünüzde elinizdeki butona basın.Ses kesildiğinde elinizi butondan kaldırın.Hangi kulağınız daha iyi işitir? önce o kulağınız ölcülecek. Unutmayın bazı tonlar kolaylıkla işitilebilecek şekildedir. Fakat çoğunun işitilmesi güçtür. Onun için iyice dinlemelisiniz.Ses işittiğiniz zaman hatta işittiğinizi zannettiğiniz zaman butona basmalısınız." Bu şekilde elde edilen eşik değerler odyograma işaretlenir.

  Odyometreler, işitme duyarlığının ölçülmesi amacıyla kullanılan elektronik cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde saf sese ve konuşma seslerine duyarlılık ölçülebilir.
  Saf ses odyometrisi ton sesler verilerek işitme eşiğini saptamaya yarayan subjektif bir yöntemdir. Elde edilen grafiğe odyogram denir. Kullanılan odyometre aygıtlarında hava ve kemik yolu eşitleri birbirine çakışacak tarzda kalibre edilmiştir.

  250
  500
  1000
  2000
  4000
  8000

  Hz frekanslı saf sesler kullanılır. Saniyedeki devir sayısına göre bu seslerin birimi Hertz (Hz) olarak ifade edilir. Sesin şiddeti ise 0-120 arasındadır; ses şiddet birimi desiBel (dB) olarak tanımlanır.

  Odyogramda işaretlemelerde sağ kulak için kırmızı renk , sol kulak için mavi renk kullanılır. Bu şekilde hastanın saf seslere karşı işitme eşikleri saptanır. Aşağıdaki odyogramda her iki kulakta sesnsorinöral tip işitme kaybı gözlenmektedir. Her iki kulakta saptanan 67 dB İşitme Düzeyi ortalama orta derecede işitme kaybıyla uyumludur.
  Konuşma odyometresi, pediatrik odyolojik değerlendirmede çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Özellikle, uygulanan diğer testlerin sağlamasının yapılması açısından yararları olabilmektedir. Ancak, frekansa özel cevap elde edilemediği için pediatrik grupta mevcut olan işitme kaybının konfigürasyonunun belirlenmesinde tek başına yeterli değildir.

  Ayrıca bu test sonuçaları işitme cihazı gerekliliğinin tespiti ve ne kadar faydalı olabileceği konusunda önemli bilgiler verir.Uygulanacak işitme cihazının tipi ve modeli konusunda (analog,dijital,kulak içi,kanal içi,kulak arkası ,gözlük tibi...)değerlendirilecek önemli skorlardır.

  Konuşma odyometrisi odyometrik araştırma metodlarının tamamlayıcı parçasını oluşturur. İşitme yeteneği ve konuşmayı anlama insanın iletişim açısından pür ton sesleri duymasından daha önemlidir. Bu yüzden konuşma odyometrisinin tanı ve tedavide büyük önemi vardır.

  Konuşma sesi 100 ile 8000 Hz arasında bir akustik imaj gibi algılanır. Vokal işitme kaybı iki heceli kelimeler listesi ile ölçülürken, diskriminasyon (normal anlaşılabilirlik) tek heceli kelimeler yardımıyla ölçülür.

  Konuşma ya da test materyali bir teybe kaydedilir ve hastaya ya bir kulaklık yoluyla ya da serbest bir ortamda değişik ses seviyelerinde bir hoparlör yardımıyla dinletilir. Her bir ses seviyesinde doğru olarak anlaşılabilen sayı, kelime ve cümlelerin yüzdeki hesaplanır.

  Konuşmanın anlaşılabilmesinin ses şiddeti seviyesine bağlılığı konuşma odyometresiyle test edilir. Standardize Freiburg konuşma testinde ilk olarak çok heceli cümleler kullanılır. Bu işitme kaybının hızlı, kabaca bir tahmini sağlar.
   
Odiyometri Testi Nedir Neden Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. DNA Babalık testi nedir?nerde yapılır?

  DNA Babalık testi nedir?nerde yapılır?

  bu konu DNA testi,DNA testi nerde yapılır,nasıl yapılır hakkında bilgiler vermektedir. Babalık testi DNA analizinin yapıldığı laboratuarlarda yapılmaktadır.Bu laboratuarlarda ,annelik babalık,akrabalık tespiti yapıldığı gibi,ayrıca kan,kemik,kıl ,sperm gibi örneklerle kimlik tespiti yapılabilir. Ülkemizde son günlerde babalık testi yapanlar çığ gibi büyüyor.DNA testi kişiye özel rapor...
 2. Hamilelikte zeka testi ne zaman yapılır?

  Hamilelikte zeka testi ne zaman yapılır?

  gebelikte zeka testi ne için yapılmalı,hamilelikte zeka testi yapmak gereklimidir,gebelikte zeka testi ne zaman yapılır,hamilelikte zeka testi hakkında bilgiler Gebelikte yapılan ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi testlere genel olarak halk arasında zeka testi denir. Halk arasında zeka testi denilen bu testlerin esas adı doğum öncesi tarama testleridir veya down sendromu tarama...
 3. Holter testi ne için yapılır?

  Holter testi ne için yapılır?

  Holter testi, tansiyon sorunu, nabız veya kalp ritm bozukluğu gibi kalp hastalıkları düşünülen kişilere tanı amaçlı uygulanan bir tahlil yöntemidir. Holter ise; hastanın belirli bir zaman (genellikle 24 saat) içerisindeki kalp ritmini kaydetmeye yarayan, taşınabilir elektrokardiyografi (EKG) cihazıdır. Holter testi çoğunlukla kişinin normal günlük hayatı sırasında kalp ritmini izlemek için...
 4. ADH testi neden yapılır ?

  ADH testi neden yapılır ?

  Antidiüretik hormon testi, kandaki antidiüretik hormon (ADH) hormonunun seviyesini ölçer. ADH, vazopressin veya arjinin vazopressin (AVP) isimleriyle de bilinir. ADH, hipotalamus tarafından üretilir. Hormonun görevi; vücudun su ihtiyacına göre böbrekler tarafından idrar olarak atılan sıvı miktarını kontrol etmektir. Bu kontrolun yapılamadığı durumlarda, yani ADH miktarı az ise, böbrekler...
 5. Testosteron testi neden yapılır ?

  Testosteron testi neden yapılır ?

  Testosteron testi, kandaki testosteron hormon seviyesini ölçer. Testosteron, erkeklerde cinsel özelliklerin ve vücudun gelişimini sağlayan steroid bir hormondur. Ergenlik dönemi ile salgılanmaya başlayan testosteron, erkek çocukların seslerinin kalınlaşmasına, kaslarının ve cinsel organının gelişimine, sperm yapımının artışına ve vücudun kıllanmasına yol açar. Erkeklerde 40 yaşlarında...

Sayfayı Paylaş