1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Öfke;Evliliğin baş düşmanı

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  Öfke; evliliğin baş düşmanı Öfke, evliliği kemiren bir kurt gibidir. Sabırla basamakları tek tek inmek yerine öfkeyle üçer-beşer atlamak insanın yuvarlanmasına sebep olur. Hele karı-koca arasında öfke kronik bir hal almışsa, öfke nöbetleri sık sık yaşanıyorsa, sevgi bitmeye, birliktelikler çatı...rdamaya yüz tutar. Unutmamak gerekir ki; öfkeyle sorunların çözüldüğü görülmüş değildir.

  Öfke ve onun doğurduğu katı söz ve kaba davranış, eşler arasındaki sevgi ve saygı bağlarını kemiren kurt gibidir. Kişinin dengesini kaybettirir, aklını başından giderir. İnsan öfke anında yaptıklarından çoğu kez utanç duyar. Öfkesi geçtikten sonra "ben ne yaptım?"diye pişman olur ama iş işten geçer. Zira kırdığınız bardağı tekrar eski haline getiremezsiniz.
  Öfke, eğer kişide kronik bir hal almışsa mutlaka psikiyatri tedavisi görmelidir. Yoksa "Ne yapayım elimde değil sinirim gelince gözüm bir şeyi görmüyor."demek, nefis müdafaasından öteye geçmez.
  Kimi eş de problemi içine atar. Eşinin yaptığı yanlış davranışı dile getirmez. Oysa içe atılan sıkıntılar, hiç olmadık bir zamanda "öfke"lavları olarak patlayıverir.
  "Filan zaman sen bana bunu demiştin, şunu demiştin."vb. sözlerle geçmişin intikamını alır. Halbuki problemler yerinde ve zamanında büyütülmeden çözülmelidir. Yoksa, öfkenin çözdüğü hiçbir problem yoktur. Sadece ailede deprem yaratır.
  Bir an öfkeye kapılıp aile beraberliğini bozanlar olduğu gibi, öfke anında elinden kaza çıkanlar da az değildir... Problemsiz aile olmaz, öfkesiz insan da... Ama Aristo'nun dediği gibi, "Sınırları aşmamalı ve yerinde ve haklı olduğu zaman kızmalıdır."Gerçi, modern hayatın getirmiş olduğu psikolojik ve ekonomik problemler ister istemez sinirleri yıpratıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanları öfkelendirmek için trafik bile başlı başına bir sebep oluyor. Fakat yine de güzel ahlak sahibi, insan öfke atını kırbaçlamak yerine yelelerini okşayarak durdurabilir. Hiç olmazsa yavaşlatabilir.
  Sabırla basamakları tek tek inmek yerine öfkeyle üçer beşer atlamak insanın yuvarlanmasına sebep olduğu gibi, sabırsızca her şeye öfkelenmek de ailenin yıpranmasına sebep olur. Halbuki, "Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır."Kötü hadiselerin bile güzel yönünü görebilen, o hadiseye sebebiyet veren eşi hakkında iyi düşünür. İyi düşündüğünde kendi de eşi de mutlu olur. Aksi halde "Sen nasıl böyle bir yanlış yaparsın?"diye kötü düşünerek öfkelenmek, aile hayatının lezzetini kaçırır.
  Sokrat'ın çok huysuz bir karısı varmış. Ünlü filozof, bir gün talebeleriyle otururken Sokrat'a ağzına gelen sözleri söylemiş. Sonra da öfkesini yenemeyip bir kova suyu Sokrat'ın başından aşağıya dökmüş.
  Sokrat hiç olumsuz bir tepki vermeden gayet soğukkanlılıkla talebelerine dönüp: "Ben size gök gürledikten sonra herhalde yağmur yağar dememiş miydim?"diye cevap verir.
  Peki siz nasıl birisiniz? Sokrat gibi mi yoksa eşi gibi mi?
  ...Ve öldükten sonra hangisi gibi anılmak istersiniz..

  [​IMG]
   
Öfke;Evliliğin baş düşmanı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cengiz Kurtoğlu - Düşman Başına

  Cengiz Kurtoğlu - Düşman Başına

  Ne AŞktan Anlarsin Nede Sevgİden Duygular GÖÇ EtmİŞ Sankİ Kalbİnden Çok ŞÜkÜr Kurtuldum Senİn Elİnden Senİn Gİbİ Sevgİlİ DÜŞman BaŞina İstemem Gİt Artik Senİn Sevgİnİ SevdİĞİme PİŞman Ettİn Sen Benİ Alda BaŞina Çal GÜzellİĞİnİ Senİn Gİbİ Sevgİlİ DÜŞman BaŞina Ne SevdİĞİn Bellİ Ne SevmedİĞİn Ne GÜldÜĞÜn Bellİ Ne GÜlmedİĞİn Mutluluk Yerİne Hep Çİle Verdİn Senİn Gİbİ Sevgİlİ DÜŞman BaŞina...
 2. Dost başa düşman ayağa bakarmış

  Dost başa düşman ayağa bakarmış

  bu ayaklara kim bakmaz
 3. Saçların Baş Düşmanı Klorlu Su

  Saçların Baş Düşmanı Klorlu Su

  Güzel bir gorünüm için büyük onem tasiyan saçlarin, klorlu sudan olumsuz yonde etkilendigini, bakimli saçlardan vazgeçmemek için ise bu konuda hassas davranilmasi gerektigini biliyor musunuz? Bursa Kuaforler Odasi Baskani Necati Sertel, günes, klorlu su ve deniz suyunun saçlar üzerinde birçok olumsuz etkisinin bulundugunu soyledi. Yogun bir sekilde klorlu ya da tuzlu suya maruz kalan...
 4. Evliliğin 10 Düşmanı

  Evliliğin 10 Düşmanı

  evliliğin 10 düşmanı Evliliğinizi sarsan zarar veren bazı nedenler vardır...Evliliğiniz düşmanlarını öğrenmek ve o düşmanlardan uzak durmanız için evliliğin 10 düşmanı meleklerim :tik: Eleştiri "Sen hep böylesin. Zaten bir gün bile olsun beni dinlemedin. Hep bağırıyorsun. Beceriksizsin. Filanın eşinden ibret al. Beni üzmekten zevk alıyorsun" şeklindeki ifadeler, eşi suçlayıcı,...

Sayfayı Paylaş