1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır Buyrun Öğrenin

  Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  öfke kontrolü öfke kontrolü nasıl yapılır


  Sevgili melekler, yakın ya da uzak çevrenizde mutlaka çok sinirli olarak tabir ettiğiniz kişiler vardır. Bu kişiler en ufak ve basit diyebileceğiniz bir olayda aşırı tepki gösterir ve öfkeden deliye dönerler. Uzmanlar bu kişilerin danışman aracılığıyla öfke kontrolü yapabileceklerini ve 8-10 hafta içinde normale dönebileceklerini söylüyorlar. Öfke kontrolü nasıl yapılır, tüm bilgiler aşağıda ki makalemizde...


  < Konu Resmi..>  Öfke kontrolü, öfkeyi doğru ifade edebilmektir. Öfke yönetimi programlarının ya da çalışmalarının amacı, öfke duygusunun tamamen ortadan kaldırılması değil; öfkenin neden olduğu duygusal ve fiziksel uyarılmanın azaltılabilmesi için teknikler gösterilmesi ve böylelikle öfkenin kişilere ve çevrelerine ilişkin etkilerini nasıl kontrol edeceğini öğretmektir.

  Uzman Psikolog Hülya Kökdemir, doğru ifade edilmeyen öfkenin yol açtığı fiziksel problemler arasında baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, solunum problemleri, cilt problemleri, böbrek fonksiyonlarında problemler, artrit, sinir sistemi rahatsızlıkları, dolaşım sorunları, varolan fiziksel rahatsızlıkların kötüleşmesi, duygusal rahatsızlıklar ve intiharın bulunabileceğini belirtiyor.

  ÖFKE KONTROLÜ TEKNİKLERİ

  1. NEFESİNİZE KONSANTRE OLUN

  Öfkenizi kontrol altında tutabilmek için kullanabileceğiniz tekniklerden biri nefesinizi kontrol etmektir. Diyaframınızdan karnınızı dolduracak kadar derin nefesler alın ve yavaş yavaş verin. Nefes alıp verdiğinizde göğsünüz değil, karnınız şişmelidir. Bu arada kendinize ”gevşe” veya ‘’sakin ol” deyin. İçinizden 10′a kadar yavaş yavaş sayın. Yavaşça gerilen kaslarınızı gevşetmeye çalışın.

  2.SİSTEMATİK GEVŞEYİN

  Öfkelendiğinizi hissettiğiniz zaman gözlerinizi kapatın ve gerginliğinizi bırakın. Nefes almaya konsantre olun; burnunuzdan bütün ciğerlerinizi dolduracak kadar derin bir nefes alın ve ağzınızdan verin. Bunu üç kere tekrar ettikten sonra vücudunuzu dinleyip öfkenin tamamen geçip geçmediğini kontrol edin. Bedeniniz rahatlamış ve öfkeden arınmış ise gözlerinizi açın.

  3.SİNİRİNİZ ÖFKEYE DÖNÜŞMESİN

  Öfke kontrol teknikleri üzerinde uzman olan Dr. Lyle Becourtney’e göre stres öfkenizin çok önemli tetikleyicisidir. Stres veya baskı hissediyorsanız, bunu öfkeye geçmeden önce tanımalı, azaltmalı ve tamamen durdurmalısınız. Zor durumlarla başa çıkabildiğinizi gördüğünüz zaman kendinizle gurur duyacaksınız.

  4.EMPATİ KURUN

  Bu kontrol yöntemi ile empati kurma ve öfke yönetimi arasındaki ilişkiye odaklanmalısınız. Öfke duyduğunuz kişinin/kişilerin yerine kendinizi koymaya çalışın. Kendinize farklı bir perspektiften bakmaya çalışmak öfkenizi azaltacaktır.

  5.KENDİNİZE SORULAR SORUN

  Bu yöntem ile öfkelenmenize yol açan düşünce kalıplarınızın farkına varmış olacaksınız. Kendinizle yapacağınız bu konuşmada; öfkenizin gücüne, öfkenize ne kadar süre tutunduğunuza ve öfkenizi nasıl ifade ettiğinize odaklanmış olursunuz. Öfkelenmeden önce neler düşündüğünüzü hatırlamaya çalışın. Öfkelendiğiniz anda kendinize ”Aslında neye kızgınım?”, ”Sorun ne ve kimin sorunu?”, ”Kimin neden sorumlu olduğunu nasıl ayırt edebilirim?”, ”Kızgınlığımı kendimi güçsüz ve çaresiz hissetmeme yol açmadan, savunmaya veya saldırıya geçmeden nasıl ifade edebilirim?” sorularını yöneltebilirsiniz.

  6.BEKLENTİLERİNİZİ TEKRAR DEĞERLENDİRİN

  Öfkelenmenin en önemli sebeplerinden biri de alınan sonucun beklentileri karşılamamasıdır. Elinizdeki verileri tekrardan gözden geçirerek hem bunun sebebini öğrenmiş hem de öfkelenmenizi engellemiş olursunuz. Sonuç ve beklentileriniz örtüşmediği zaman oluşan içerleme duygusu da öfkeyi tetikler ve içerleyen kişiye zarar verir. Bu durumda kendinizi korumaya devam ederek, affedebilir veya en azından durumu kabullenmeyi deneyebilirsiniz.

  7.AKUPUNKTUR

  Bilimsel Akupunktur ve Regülasyon Derneği Onursal Başkanı Dr. Hüseyin Nazlıkul, doğada nasıl ki gece-gündüz gibi zıtlıklar dengesi varsa insan vücudunda da böyle zıtlıklardan oluşan bir denge sistemi olduğunu ve bu sisteme ”yin” ve ”yang” dengesi dendiğini belirtiyor. Stres ve öfke bu dengenin bozulmasına neden oluyor. Akupunktur ile bozulan denge sistemi hem düzeltilebilir hem de kuvvetlendirilebilir.


   
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır Buyrun Öğrenin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğa Karşı Öfke Kontrolü Nasıl Olmalı?

  Çocuğa Karşı Öfke Kontrolü Nasıl Olmalı?

  çocuğa karşı öfke kontrolü, nasıl olmalı, neler yapmak lazım, sakinlik nasıl korunur, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Kimi zaman çocuklarımız bizi çileden çıkartır,son raddeye geliriz.Bardağın son damlası taşmak üzereyken kendimizi nasıl kontrol etmeliyiz? Psikolog Yıldız Dilek Ertürk, aileler için 7 adımda öfke kontrolüne yönelik...
 2. Manikür Nasıl Yapılır buyrun öğrenin

  Manikür Nasıl Yapılır buyrun öğrenin

  Manikür Nasıl Yapılır Evde Manikür Nasıl Yapımı Merhaba Melek'ler... Manikür için kuaförünüzden randevu almanıza ve kuaförünüzde zaman kaybetmenize, en güzelide para vermenize gerek yok. Sadece bir manikür seti alın ve evde kendi manikürünüzü kendiniz yapın. Nasıl mı; o zaman buyrun öğrenelim Melek'ler:) Öncelikle Manikür için sterilize edilmiş aletler ile hiçbir yere değmemiş temiz bir...
 3. Evde Gargara Nasıl Yapılır Buyrun Öğrenin

  Evde Gargara Nasıl Yapılır Buyrun Öğrenin

  Evde Gargara Yapımı Evde Doğal Gargara Yapımı Sevgili melekler, bazı ağız içi yaraları ve diş sorunlarında ya da sadece günlük temizlikte diş fırçasının giremediği yerleri temizlemek için gargara yaparız. Evde gargara yapımı hakkında bilgi sahibi değilseniz diş sağlığımız için çok önemli olan bu konuyla ilgili, yazımızda sizler için evde doğal gargara yapımı nasıl olur bilgiler vermek...
 4. Erişte Nasıl Yapılır Buyrun Öğrenin

  Erişte Nasıl Yapılır Buyrun Öğrenin

  erişte nasıl yapılır, erişte yapımı, erişte yapılışı Sevgili melekler, sonbaharı yaşadığımız şu günlerde kış hazırlıklarını henüz tamamlamamış olanlar için erişte nasıl yapılır tarif etmek istiyoruz. Şimdiden kolay gelsin.. Öncelikle Un ve yumurtaya ihtiyacımız olacak ayrıca tuz ve su.Ne kadar yapmayı düşünüyorsanız buna siz karar vereceksiniz.Örneğin bir pazıya 1 yumurta...
 5. Adriana Lima Makyajı Nasıl Yapılır, Buyrun Öğrenin!

  Adriana Lima Makyajı Nasıl Yapılır, Buyrun Öğrenin!

  adriana lima makyajı, adriana limanın makyajı, adriana lima makyaj Sevgili melekler, dünyaca ünlü Victoria's Secret mankenlerinden biri olan Adriana Lima ülkemize de gelmişti. Sempatik tavırları ve alçakgönüllü hareketleriyle herkesin gönlünde taht kuran Lima'nın güzelliği ise dillere destan. Biz de bu sayfamızda güzel mankenin zarif makyajının nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya...

Sayfayı Paylaş