Öfkelenince Okunacak Dua

A

ahueda

Aktif Üye
Üye
Öfkelenince Okunacak Dua
İnsan her zaman aynı sükûnet ve huzur içinde olamıyor. Karşılaştığı bazı hâdiseler ona üzüntü ve keder veriyor, bazan da kızgınlık ve gazab deryâsına itiyor. Böyle öfkelenen adamın elinden kaza çıkması, ağzından tamiri güç sözler fırlaması, işten bile değildir. Bunun için, öfkeyle kalkanın zararla oturacağını hatırlamalı, öfke ânında karar vermemeye dikkat etmelidir. Zira insanın öfkeli ânı, şeytanın tam tesirli olduğu ânıdır. Şeytan o anda bütün kuvvet ve kudretiyle öfkeliye vesvese verir, büyük hata ve kusurları işletmeyi göze aldırır. Sonu kötü olacak sözleri söyletmeyi ister.
Peygamberimiz öfkeli insanın hemen Eûzü çekmesini tavsiye buyurmuş, Allah’ın huzurundan kovulmuş şeytanın te’sirinden kurtulmayı niyet etmesini istemiştir. Nitekim öfkeden yüzü sapsarı kesilmiş birini gördüğünde:
– Ben öyle bir kelime biliyorum ki bu adam onu söylese bu te’sirden kurtulur, buyurmuş; bu kelimenin de:
– Eûzü billâhi mine’ş-şeytanirracîm, cümlesi olduğunu bildirmiştir.
Bir diğer hadîsinde Efendimiz şöyle buyurmuştur:
– Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateşten yaratılmıştır. Sizden biriniz öfkelenince hemen abdest alsın, ateşten yaratılmış şeytanın te’sirini suyla söndürmüş olsun.
Demek ki öfkenin zararından kurtulmanın bir diğer yolu da hemen abdest alıp Allah’a sığınmaktır. Eûzü Besmele çekerek abdest alan insan, Allah’a sığınmış, böylece şeytanın şerrinden korunmuş olur.
Öfkelenen insan, öfkelendiği şeyin fâni, geçici bir şey olduğunu şuurlu olarak hatırlarsa, öfkesine fazla sebeb kalmaz, öfkenin te’siri böyle bir tefekkürle de azalır, belki de iman kuvvetine göre yok olur. Zaten böylelerine Peygamberimiz Pehlivan ünvanı veriyor. Hadîste, pehlivan başkasını yenen değil, öfkelendiği anda kendi nefsini yenip, öfkesini durdurandır, buyurmuştur.

 

Benzer İçerikler

suskun_gız
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
Ayışık
Ayışık
PaSikA
Cevaplar
3
Görüntüleme
5K
Ayışık
Ayışık
Üst