1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Öfkenizi kontrol etmenin en iyi yolları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  kendini kontrol etmenin yolları bir insanı sinir etmenin yolları öfke ve kızgınlıkları kontrol [​IMG]

  Pek çok kişi çeşili sıkıntılar nedeni ile öfkelenir. Bu durumlarda bazı hastalıklara davetiye çıkartır.
  Burada öncelikle Öfkemizi nasıl konrol edeceğimizi okuyalım..
  [​IMG]

  Öfke kontrolü ile amaçlanan tetiklenen zihinsel, duygusal ve biyolojik döngülerin denetlenebilinmesidir. Öfkeye sebep veren durumlardan kurtulmak ya da onları değiştirmek her an mümkün olmamakla birlikte onlarla kurulan ilişkiyi kontrol etmek öğrenilebilinir.


  Gevşeme: Derin nefes alma, hayal kurma gibi yöntemler sakinleşmeyi sağlayabilir. Deneyebileceğiniz bazı basit yöntemler:
  • Diyaframı kullanarak derin nefes alın çünkü göğüsten alınan nefes sizi rahatlatmaz. “Rahatla” “Gevşe” gibi bir sözcük seçerek bunu nefes alırken tekrarlayın.Hayal gücünüzü kullanın, anılarınızdan ya da hayallerinizden en rahatlatıcı olanı hatırlayın ve bunu hayal edin.
  • Yoga veya benzeri egzersizlerle kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz ve bu sizi uzun vadede daha sakin bir insan yapar.
  Bu tekniklerin sıkça uygulanması öfke anında otomatik bir şekilde kullanılmasını mümkün kılar.

  Bilişsel Yapılanma: Bu yöntem düşünce yolunuzu değiştirmeye dayanır. Kızgın insanlar, duygunun yoğunluğunun etkisi altında genelde olayın bütününü görmeden belli bir bakış açısının etkisi altında düşünürler. Trenin kompartımanına odaklanmak yerine trenin tamamını görmeyi deneyebilirsiniz. Mesela “Bu çok korkunç bir şey” demek yerine “Bu çok sinir bozucu fakat dünyanın sonu değil ve kızgınlık bunu çözmüyor” diye düşünebilirsiniz.
  Öfke insanı çabucak mantıksız bir hale getirebildiğinden, mantığı devreye sokmakta aktif çaba harcamakta yarar vardır. Öfkeliyken katı bir mantık uygulamak yardımcı olabilir.

  Problem Çözme: Bazen öfke ve hayalkırıklıkları gerçek problemlere dönüşebilir. Problem çözerken sorunu nasıl ele alacağınıza ve sorunla nasıl yüzleşeceğinize odaklanabilirsiniz. Sorunun ilk anda çözülmesini beklemek yerine, bir plan yapıp, süreçleri değerlendirerek çözüme gidilmesinde yarar vardır.

  İyi İletişim Kurmak: İlk yapılması gereken konuşurken sakin olmak ve düşünerek konuşmaktır. Aklınıza ilk geleni söylemeyin, sakinleşin ve düşünün. Aynı zamanda karşınızdakinin konuşmasına izin verin ve onu dinleyin. Eleştirildiğinizde savunmacı davranmanız doğal fakat kavga etmeyin. Onun yerine kelimelerin altında yatanı sezmeye çalışın.

  Mizahı Kullanmak: Mizah size dengelenmiş bir bakış açısı kazandıracaktır. Mesela bir iş arkadaşınıza kızdınız ve onun “tek hücreli” olduğunu düşünüp bir amip olarak masada oturmuş şekilde resmedebilirsiniz. Mizahı kullanmak size öfkenizi kontrol altına almada ve rahatlamanızda avantaj sağlar. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken iki husus vardır: birincisi problemleri sadece gülerek geçiştirmeye çalışmayın, mizahın öfkenizle yüzleşmenizde size yapıcılık kazandırmasını sağlayın. İkincisi ise mizahınızla başkalarını incitmeyin.

  Çevrenizi Değiştirin: Bazen değiştirilmesi mümkün çevresel etkenler sizi kızdırır. Rahatlamak için ara verin ve stresli zamanlarınızda size iyi gelen bir faaliyete kısa da olsa zaman ayırın. Mesela çalışan bir anne eve geldiğinde çocuklarına “Anne dinlenene kadar kimseyle konuşmayacak” diyerek kendine 15 dakikalık özerk bir zaman ayırıp kendini sakinleştirebilir.
   
Öfkenizi kontrol etmenin en iyi yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. öfkeyi ve eziyeti kontrol etmek

  öfkeyi ve eziyeti kontrol etmek

  Sevgi yerine korku hakimse Toplumda her zaman öfkesini kontrol altına alamayan veya başkalarına eziyet edenler olmuştur. Önemli olan bunların kontrol altında tutulmasıdır. Toplumda her zaman öfkesini kontrol altına alamayan veya başkalarına eziyet edenler olmuştur. Önemli olan bunların kontrol altında tutulmasıdır. Bu da bireylerdeki öfke ve şiddet duygularını körükleyen cinayet ve...
 2. Sinirimizi kontrol etmenin yolları:

  Sinirimizi kontrol etmenin yolları:

  Sinirlenmek, fiziki ve sözlü saldırı ile düşmanlık arasındaki köprüdür, dolayısıyla saldırı ve düşmanlığı azaltmak için sinirlenmeyi azaltmak kaçınılmazdır. Saldırgan eylemlerimizi ve bunun yanı sıra oluşan düşmanlıkları azaltmak istiyorsak sinirimizi kontrol etmeği öğrenmek zorundayız. Sinirimizi kontrol etmenin yolları: 1- Başka bir açıklama peşinde olun. Birisi bizi eleştirdiği zaman veya...
 3. Öfkeyi yenmenin yolu

  Öfkeyi yenmenin yolu

  siniri yenmenin yolları öfkeyi yenmenin yolları Kısa kısa değil uzun ve düzenli nefes almayı öğrenen kişi öfkesini kolaylıkla yenebilir. Fransa'da yaşayan Türk psikopatolog Deniz Keziban Çakıcı, Türkiye'de pek çok kişinin çeşitli sıkıntılar ve stres nedeniyle öfkesini kontrol etmekte zorlandığını, bunun çözümünün doğru nefes almayı öğrenmek olduğunu söyledi. Çakıcı, AA muhabirine yaptığı...
 4. İştahınızı Kontrol Etmenin 6 Basit Yolu

  İştahınızı Kontrol Etmenin 6 Basit Yolu

  iştah kontrolü, yolları, nasıl yapılır, zayıflamak için, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Diyet yapsak ta yapmasak ta en zorlandığımız şey, iştahımızı kontrol etmektir.Uzmanlar bunun en basit 6 yolunu şöyle sıralıyorlar: BOL BOL SU İÇİN Sağlıklı beslenme ve diyet uzmanları, her fırsatta suyun faydalarını anlatıp duruyor. Haksız da sayılmazlar hani!...
 5. Öfkenizi kontrol altında tutmayı öğrenin!

  Öfkenizi kontrol altında tutmayı öğrenin!

  Bu konu; öfkeyi kontrol altında tutmak hakkında bilgi vermektedir Günün stresi, şehir hayatının gürültüsü ve koşuşturmacası derken sinirler iyice yıpranır ve öfke ortaya çıkar. Ancak öfkenizi kontrol altında tutumalısınız ki kendinize zarar vercek durumlardan uzak durabilesiniz. Yaşam kalitenizi artırmak için öfke kontrolü hakkındaki konumuzu sizler için yayınlıyoruz: Öfke Kontrol...

Sayfayı Paylaş