Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Öğle Namazının Farzı İle Cuma Namazının Farzı

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  cuma namazı farzı öğle namazı farzı aralarında ki bağlantı birbiri yerine geçer mi aynı mıdır ile ilgili bilgiler burada melekler Cuma namazı dinimiz gereğince sadece erkeklere farz,bayanlara sünnettir melekler :) Cuma namazının fazileti ve gerekliliği hepimizce malum.Yalnız akla takılan bir soru var ki onu açuklamak istedik,tabi ki yetkili bir ağızdan :) Acaba cuma namazının farzı,öğle namazının farzı yerine geçer mi?

  < Konu Resmi..>



  Bu sorunun cevabını İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman'dan alıyoruz;

  Cuma namazının farzı, öğle namazının farzı yerine geçiyor; bu konuda bir tereddüt ve tartışma yoktur. Tartışılan konu, “kılınan Cuma namazı sahih olmazsa öğle namazı ne olacak?” sorusu içinde yer almaktadır.

  İmam Şâfiî’ye göre bir şehirde iki veya daha fazla yerde Cuma kılınmış ise önce kılanların (namazı diğerlerinden önce bitirenlerin) cuması sahihtir. Sonra kılanların cuması olmamıştır (batıldır) ve öğleyi yeniden kılmaları farzdır. Şâfii’ye göre hangisinin önce kıldığı belli değilse, hepsinin öğleyi yeniden kılmaları gerekir.

  İmam Şâfiî’den sonra gelen ve ona tâbi bulunan Şâfiî müctehid ve fakihleri yukarıdaki hükmün, “ihtiyaç olmadığı halde cumanın birden fazla camide kılınmış olmasına ait” bulunduğunu; şayet caminin mükelleflere göre küçük olması gibi bir mazeret varsa birden fazla camide kılınabileceğini, böyle olunca da öğle -Cuma namazından sonra- öğle namazının farzını yeniden kılmanın farz olmayacağını, ancak sünnet olabileceğini ifade etmişlerdir.

  Hanbelîlerin görüşü de Şâfiîlerinki gibidir.

  Bu iki mezhebin tatbikatında Cuma namazı, ihtiyaç olmadığı halde birden fazla camide kılınmışsa ilk kılınandan sonrakiler bâtıl sayılmakta -şüphe halinde; yani hangi cemâatin namaz önce bitirdiğinin bilinmemesi durumunda hepsi bâtıl sayılmakta- ve öğle namazı yeniden kılınmaktadır.

  Eğer Cuma namazı ihtiyaca binâen birden fazla camide kılınmış ise bu takdirde bâtıl sayılmamakta, ancak ihtiyaten öğle namazının kılınması tavsiye edilmektedir. Bugün hemen her şehir ve büyük köyün -cumayı kılsın kılmasın- namaz ile mükellef bulunanlarını bir cami almayacağına göre kılınan cumalar Şâfiîlere göre de sahihtir ve öğleyi kılmak farz değildir.

  Hanefî mezhebinde tercih edilen görüş, İmam Muhammed’e ait olup “Bir yerleşim yerinde birden fazla camide Cuma namazının kılınabileceği” şeklindedir.
  Cuma namazının bazı şartlar üzerinde -yukarıdakine ek- bazı ihtilaflar (ictihad farkları) vardır. Ancak bunlardan birini esas alarak Cumayı terketmek veya kıldıktan sonra -belki sahih olmamıştır diyerek- yeniden bir de öğlenin farzını kılmak doğru değildir. Kılınan Cuma namazının gerçekleşen şartları şu veya bu müctehide göre yeterli ise Cuma namaz sahihtir, öğle namazının da yerine geçmiştir.

  Cuma namazının farzı iki rekattır. Bundan önce dört, farzdan sonra da dört rekat namaz kılmanın sünnet olduğuna dair güçlü deliller vardır. Böylece sünneti ve farzıyla beraber Cuma namaz on rekattır. Zuhr-i âhir (son öğle namazı) diye bir namaz yoktur; kılınması uygun değildir. İsteyen Cumadan önce de sonra da istediği kadar nafile namaz kılabilir .


   
Öğle Namazının Farzı İle Cuma Namazının Farzı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğle namazı

  Öğle namazı

  Rüyada ögle ezaninin okundugunu ve namazi kaçirmamak için acele ile abdest aldiginizi görmek, bu rüyanin aksine olarak ibadetini ihmal ettiginize yorumlanir. Bir cami veya mescitte ögle namazi kilanlari görmeniz, hareketlerinizde halkin adetlerinde daha ayri bazi davranislarda bulundugunuza ve bundan dolayi herkesin dikkatini üzerinize çektiginize yorumlanir.
 2. Öğle Namazı

  Öğle Namazı

  Rüyada ögle ezaninin okundugunu ve namazi kaçirmamak için acele ile abdest aldiginizi görmek, bu rüyanin aksine olarak ibadetini ihmal ettiginize yorumlanir. Bir cami veya mescitte ögle namazi kilanlari görmeniz, hareketlerinizde halkin adetlerinde daha ayri bazi davranislarda bulundugunuza ve bundan dolayi herkesin dikkatini üzerinize çektiginize yorumlanir.
 3. Cuma namazının farzı öğle namazının yerine geçer mi

  Cuma namazının farzı öğle namazının yerine geçer mi

  Cuma günleri kıldığımız namaz yani cuma namazı tam olarak öğlen namazı yerine geçiyor mu ? Bu hususta yazılı bir bilgi ve ya bildiğiniz birşey var mı paylaşın benimle. Hayırlı sahurlar.
 4. Sabah namazının farzı nasıl kılınır?

  Sabah namazının farzı nasıl kılınır?

  Sabah namazının farzı nasıl kılınır? Selam arkadaşlar Sabah namazının farzı nasıl kılınır dini bilgileri oaln arkadaşlarımdan yardım bilgi bekliyorum. Hayırlı günler
 5. Sabah Namazının Farzının Kılınışı

  Sabah Namazının Farzının Kılınışı

  sabah namazının farzı kışınışı sabah namazının farzı kaç rekat sabah namazının farzı nasıl kılınır Namaz kılmak bildiğiniz gibi her müslümana farz kılınmış, islamın şartlarından biridir melekler :) Bu yüzden her müslüman namaz kılmayı bilmek ve bu farzı yerine getirmekle yükümlüdür. Bu makalemizde namaz kılmayı bilmeyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için sabah namazının farzının...

Sayfayı Paylaş