1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    117
    Ödül Puanları:
    0

Öğrenme Psikolojisi

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

İnsan davranışlarının büyük bir çoğunluğu öğrenme yoluyla kazanılmıştır. Bu davranışlar çevre ile etkileşim sonucu gelişir. Belli bir dilin öğrenilmesi, tutum kazanmak, kişilik özellikleri kazanmak vb. hepsi öğrenme ile kazanılır. TEMEL KAVRAMLAR Öğrenme: Bireyde kendi yaşantıları yoluyla, davranışında meydana gelen nispeten kalıcı izli davranış değişikliği olarak tanımlanmaktadır.
    Öğrenmenin olabilmesi için;
    Davranışta bir değişiklik olmalıdır
    Davranıştaki değişiklik nispeten kalıcı izli olmalıdır
    Davranıştaki değişiklik yaşantı ürünü olmalıdır
    öğrenilmiş davranışlar nelerdir?
    İki tekerlekli bisiklette dengeyi sağlama
    Aşçının, yemeğin kokusundan yemeğin pişip
    pişmediğini anlaması

Usta sürücünün motordaki ses değişikliğini
    fark etmesi

Yol soran birisine yol tarifi yapmak
    Yaşantı: Bireyin çevre ile etkileşimi sonucu kalan izlerdir. Yaşantılardan etkilenmenin en güzel örneğini çocuklar oluşturur.
    Sürekli eleştirilen çocuk kınama ve ayıplamayı
    öğrenir.

Alay edilip aşağılanmışsa sıkılıp utanmayı öğrenir.
    Aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse, mutlu
    olmayı öğrenir.

Davranış: Organizmanın hertürlü etkinliğidir. Diğer bir deyişle organizmanın dışarıdan gözlenebilen ya da kendisince hissediiebilen tepki ve hareketlerinîn tümüne denir.
    Eğitim: Bireylerde kendi yaşantıiarı yoluyla istendik davranışlar meydana getirme sürecidir. Eğitim-Öğrenme iüşkisi;
    Eğitim davranışlarda istendik yönde değişiklikler
    oluşturur.

Her ikisinde yaşantı yoluyla değişiklikler oluşur.
    Eğitim, öğrenmelerin istendik davranışların
    toplamıdır.

Eğitim öğrenmeyi kapsar.

gunlukplan.org

Öğrenme Psikolojisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğrenme

Öğrenme

öğrenme şekilleri ingilizce Öğrenme şekilleri kavramı ilk defa 1960 yılında Rita Dunn tarafından ortaya atıldı . ""Öğrenme şekilleri her bir öğrencinin yeni ve zor bilgiyi öğrenmeye hazırlanırken, öğrenirken ve hatırlarken farklı ve kendilerine özgü yollar kullanmasıdır"". Öğrenme şekillerimiz; doğuştan var olan ve başarıyı etkileyen karakteristik özelliğimizdir....
  2. Spor Psikolojisi

Spor Psikolojisi

spor psikolojisi nedir SPOR PSİKOLOJİSİ İnsan vücudu, bilindiği gibi fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bir saç ayağı üzerinde iç ve dış dengesini kurmuştur. Bu ayakların her biri, insanın sağlıklı bir yaşam sürmesini ve sağlıklı davranışlar sergilemesine neden olmaktadır. Aşağıdaki satırlarda spor psikoloji ile ilgili bazı temel kavramların tanımlarını bulacaksınız. Başarının...
  3. yalan psikolojisi

yalan psikolojisi

Bazen zararını gördüğümüz, bazen de kısa süreli bize faydası dokunan ama hepimizin karşılaştığı bir gerçek var: Yalan. Küçüğümüz büyüğümüz, yaşlımız, gencimiz hepimizi bir şekilde yalan söylüyoruz. Aslında hepimiz yalan söylememiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Yalanın zayıf karakterli insanların silahı olduğunun da farkındayız. Peki bunları bilen bizler neden yalan söylemeye devam ediyoruz?...
  4. Makyajın psikolojisi

Makyajın psikolojisi

Çevremizdeki insanları tanıyabilmek için makyaj yaparken hangi tonları kullandıklarını bilmek yeterli. Odanızın şeklini değiştiriyor, büfenin içindeki eşyaları kaldırıp yenilerini koyuyor, evinizde köklü değişiklikler yapıyorsunuz… Bunların hepsi monotonluktan sıkılmanızdan kaynaklanıyor. Sıkıntınızı yaptığınız değişikliklerle yansıtıyorsunuz çevrenize. Aynı şey makyaj için de geçerli. Makyaj...
  5. Eğitim Psikolojisi

Eğitim Psikolojisi

Eğitim psikoloğu insanların nasıl öğrendiğini ve etkili öğrenmenin gerçekleştirilmesi üzerine yoğunlaşırlar. Her yaştaki insanın eğitimi için gerekli araç, gereç ve yöntemleri geliştirirler. Becerileri değerlendirir ve eğitim programlarının düzenlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca yüksek teknik becerilerin öğretimi, değerlendirilmesi ve düzenlenmesi konularında da eğitim...

Sayfayı Paylaş