Öğretmenlerin yüzde 37.2'si mesleğini sevmiyor

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Oldukça büyük bir oran.Her ne sebepten olursa olsun mesleği sevmek bu işin temel kuralıdır.Sevmeden yaptığınız meslek hele ki öğretmenlik ise sonuçları daha da vahim olabilir.Kutsal meslek gibi klişe sözlerle bakmıyorum,ancak ülkenin geleceğinde en büyük katkıyı sağlayacak öğretmenlerin işini mutlaka sevmesi gerekir.Sevmediği halde azimle yapanlarda mutlaka çoğunlaktadır ama yine de bu mesleği sevmek mesleki başarının en büyük anahtarıdır.

Türk Eğitim Sen'in 24 Kasım Öğretmenler Günü anketine göre, öğretmenlerin yüzde 37,2'si mesleğini severek yapmıyor.

Türk Eğitim Sen'in 24 Kasım Öğretmenler Günü anketine göre, öğretmenlerin yüzde 37,2'si mesleğini severek yapmıyor.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını, düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Türkiye genelinde 3 bin 65 öğretmen üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 60,4'ü kirada oturuyor. Yüzde 70,5'inin kredi kartı borcu bulunuyor. Öğretmenlerin yüzde 33,3'ü maddi sorunlar nedeniyle ailesi ile yeteri kadar ilgilenemediğini, yüzde 21,6'sı ise eşi ile ayrılma noktasına geldiğini söylüyor.

Öğretmenlerin yüzde 62,7'si mesleğini severek yaptığını, yüzde 37,2'si sevmediğini belirtiyor. Mesleğini sevmediklerini belirten öğretmenler gerekçe olarak; 'Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlere yanlış tutumu', 'ücret ve özlük hakları noktasında yaşadıkları yetersizlikler', 'kadrolaşma' ve 'öğretmenlik mesleğinin ideali olmamasını' gösteriyor.

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 24,6'sı öğrencilerin saygısız davranışlarından, yüzde 6,7'si ise velilerin baskı ve tehditlerinden şikayet ediyor.
Öğretmenlerin yüzde 96,7'si ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlere maddi ve psikolojik yeteri destek veremediğini düşünüyor.

Geri