1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.288
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Ohss Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ohss ovarian sendromu nedir,yumurtaların aşırı uyarılması nedir,aşılamada yumurtaların aşırı uyarılması,tüp bebek tedavisinde yumurtaların aşırı uyarılması,ohss ovarian hiperstimülasyon sendromu nedir,ohss ovarian hiperstimülasyon sendromu tedavisi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Yumurtlamanın uyarılması esnasında kullanılan ilaçlara (gonadotropinlere) yumurtalıkların aşırı cevap vermesi sonucu oluşan ve siddeti arttığı zaman tehlekeli olabilen, hatta ölümcül sonuçlara yol açabilen bir taplodur. Görülme sıklığı %0.5 ile %5 arasındadır.

  Siddetine göre, hafif, orta, ağır şekilde sınıflandırılır. Hafif ve orta sekli tüp bebek uygulamalarında ovulasyon indüksiyonu esnasında oluşturduğumuz ve istediğimiz bir olaydır, ancak olay ağır formuna dönüşürse ciddi sonuçlara yol açabilir, o açıdan yumurtlama tedavisi süresince dikkatli olunmalıdır.

  Tablo, problemin şiddetine göre yumurtalıkların büyümesi, ve karında rahatsızlık hissi ve asit (karında sıvı toplanması) oluşumu ile kendini gösterir. Hastada karın ağrısı, şişkinlik, bulantı ve ihsal görülebilir.

  OHSS'nin ağır tipinde hastada belirgin şişkinlik ve solunum sıkıntısı vardır. Karnın alt bölgesinde şiddetli ağrı olur. Tansiyon düşüklüğü ile idrar çıkışında azalma görülür. Problemin şiddeti arttıkça göğüs boşluğunda sıvı birikimi, karaciğer fonksiyonlarında bozulmaelektrolit bozuklukları ve hayatı tehdid edecek bir tablo oluşabilir. Kanın konsantrasyonununda artma, kan hacminde azalma, organ yetmezlikleri ve tromboembolik (kanın aşırı pıhtılaşmasına bağlı problemler) olaylar karşımıza çıkabilir. tabloya ilave olur. OHSS nin ilerlediği durumlarda

  OHSS oluşumunun ana sebebi, artan östradiol seviyesi ile birlikte uygulanan HCG sonucu, yumurtalıkların ürettiği bazı maddelere bağlı olarak damar geçirgenliğinin artmasıdır. Polikistik over sendromu olan hastalar, OHSS geliştirme yönünden daha risklidir. Otuzbeş yaşın altındaki ve zayıf hastalarda OHSS daha sık görülür.

  Önemli olan OHSS gelişimini önlemektir. Riskli hastayı tanımak ve ona göre en uygun tedavi protokolünü mümkün olan en düşük doz ile seçmek hastalığın gelişimini önlemek açısından önemlidir.

  OHSS gelişmesini engellemek için önlem olarak;

  Östradiol seviyesi belli bir değerin üzerine çıktığı durumlarda HCG günü birkaç gün geciktirilebilir, bu şekilde hastada OHSS gelişmesi önlenir.
  HCG dozu standart dozdan daha az uygulanarak OHSS engellenebilir veya şiddeti azaltılabilir.
  Gebelik oluştuğu zaman hastalığın şiddeti artar, gebelik oluşmayan durumlarda ise kendiliğinden geriler. Bu nedenle ağır OHSS gelişen hastalarda transfer yapılmayıp embriyolar dondurulabilir, ve daha sonraki sikluslarda donmuş embriyo transferi yapılabilir. Bu şekilde hastada gebelliğin yaratacağı olumsuz etkilerden korunmuş olur.
  Yine OHSS riski olan hastalarda 2-3. gün transferi yerine 5-6.gün (blastokist) transferi yapılıp OHSS'nin şiddetinin gerilemesi beklenebilir.
  OHSS geliştikten sonra tedavi tamamen semptomatiktir. Amaç hastanın sıvı, elektrolit dengesini sağlayarak durumun kendiliğinden gerilemesini beklemektir.

  Ağır tipinde hastanın hastanede yatırılması gerekmektedir.

  Çok ciddi boyutta solunum sıkıntısı olan veya idrar çıkışi duran hastalarda karındaki asit boşaltılıp hastanın rahatlaması sağlanabilir.

  Tıbbi tedavi ile sonuç alınamayan ve sonucun ölümcül hal alabileceği gebelik oluşmuş vakalarda gebeliğin sonlandırılması da son çare olarak başvurulabilecek bir yöntemdir.
   
Ohss Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ovarian hiperstimülasyon sendromu(ohss)

  Ovarian hiperstimülasyon sendromu(ohss)

  ohss sendromu ohss tedavisi belirtileri ve gebelik Yumurtalıklann tedaviye aşın cevap vermesi ve karın boşluğu ile diğer vücut boşluklarında sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan bir tablo olup şiddetli durumlarda hastanede yatarak tedavi gerekli olabilir. OHSS açısından riskli oaln kişilerde embryo transferi ertelenip embriyolar dondurulabilir.
 2. Sahra sendromu

  Sahra sendromu

  Kalorifer ve klimalar saçlarımı kurutuyor, kırılmasına neden oluyor, diyorsanız, sahra sendromuna yakalandınız demektir. Çok soğuk hava, düşük nem oranı ve kalorifer buna neden oluyor. ÇÖZÜM Saçınıza kaybettiği nemi kazandırmak için kür yaptırın. Haftada bir yaşadığınız mekanlara hafifçe su buharı püskürtün. Örneğin radyatörün üstüne bir kase su bırakmanız nem düzeyini arttırır....
 3. OHSS (OVARİAN HİPERSTİMÜLASYON SENDROMU)

  OHSS (OVARİAN HİPERSTİMÜLASYON SENDROMU)

  ohss nedir,ohss ovarian sendromu nedir,yumurtalıkların aşırı uyarılması nedir, yumurtlama tedavisinde ohss sendromu yaşayanlar,ohss sendromu ve tedavisi hakkında bilgiler Ovulasyon indüksiyon (yumurtlama için verilen haplar ve iğneler) tedavilerine verilmiş bir aşırı cevaptır. Klomifen sitrat, gonadotropinler, GnRH agonist veya antagonistlerini kullanımı sırasında ortaya çıkabilir....
 4. Kısırlık Tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaşayanlar

  Kısırlık Tedavisinde Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaşayanlar

  Enjeksiyon yoluyla verilen gonadotropin tedavisi doğurganlık ilaçlarıdır tablet (klomifen) kullanılmasından daha yoğun bir şekilde uyarılmasını sağlamaktadır. Hipofiz tarafından üretilen follikül stimülan hormon (FSH) içermektedirler. Bazen FSH ile birlikte yine hipofizde üretilen luteinizan hormon (LH) da içerirler. Bununla ilişkili bir diğer ilaç yapısal olarak LH’ a benzeyen ve yumurtlamaya...
 5. Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu OHSS

  Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu OHSS

  Tüp bebek (ivf-et) veya iğne ile aşılama (iui) tedavilerinde uygulanılan "Yumurtlama tedavisi (Ovulasyon indüksiyonu)" sırasında, yumurtalıkların ilaçlara verdiği aşırı bir cevap sonucunda gelişen istenilmeyen bir tablodur. Ovaryen hiperstimulasyon sendromunu (OHSS), "yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu" olarak Türkçeleştirebiliriz. Ovaryen Hiperstimulasyon...

Sayfayı Paylaş