Öksürük Hayat Kurtarıyor!

MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Öksürük Hayat Kurtarıyor!
Öksürük Hayat Kurtarıyor!Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz.


Çok yorgunsunuz ve canınız da


fena halde sıkkın.

MÜTHİŞ GERGİN VE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ…

Birdenbire göğsünüzde,


kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan


korkunç bir ağrı


hissediyorsunuz.


En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.


NE YAPACAKSINIZ???
YALNIZ BAŞINIZAYKEN KALP KRİZİ GEÇİRİRSENİZ NASIL HAYATTA KALIRSINIZ?
Pek cok insan kalp krizi gecirdigi sirada tek basina oluyor; etrafta yardim edecek kimse bulunmuyor. Kalp atislari duzensizlesen ve kendisini bayilacakmis gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden once yalnizca 10 saniye kadar zamani vardir.BU DURUMDA NE YAPMANIZ GEREKİR?CEVAP:


PANİĞE KAPILMADAN ÜST ÜSTE KUVVETLİCE ÖKSÜRMEYE BAŞLAYIN.ÖKSÜRMEDEN ÖNCE HER SEFERİNDE DERİN BİR NEFES ALIN; ÖKSÜRÜKLERİNİZ GÜÇLÜ OLSUN, DERİNDEN GELSİN VE UZUN SÜRSÜN, TIPKI GÖĞSÜNÜZDE BİRİKMİŞ BALGAMI ATMAYA ÇALIŞIR GİBİ ÖKSÜRÜN.HER İKİ SANİYEDE BİR DERİN NEFES ALIP ÖKSÜRÜN VE BUNU YA YARDIM GELENE DEK YA DA KALP ATIŞLARINIZ TEKRAR NORMALE DÖNENE DEK SÜREKLİ YAPIN.Derin nefes almak cigerleri oksijenle doldurur.
Öksurmek kalve tazyik yapar ve kan dolasimini rahatlatir.
Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine donmesini kolaylastirir.
Butun bunlar size, bilincinizi kaybetmeden once hastaneye yetisecek zamani tanir.
 
Üst