Okuduğuma neden odaklanamıyorum bundan kurtulabilir miyim?

M

Mervecccc

Forum Okuru
Okuduğuma neden odaklanamıyorum bundan kurtulabilir miyim?

Okuduğuma odaklanamıyorum melek kadınlar kulübü okuduğuna odaklanamama forum'da.​

Arkadaşlar ne zaman elime bir kitap alsam okuduğuma odaklanamıyorum hemen uykum geliyor esnemeye başlıyorum bunun sebebi ne olabilir okuduğuma neden odaklanamıyorum acaba dikkat dağınıklığı ile alakalı bir problem olabilir mi ya da herhangi bir hafıza sorunu ile alakalı bir problem olabilir mi bu? Bunu aşabilmek için yöntemler var mı bana yardımcı olur musunuz?

images (23).jpeg

Merhabalar
Kitap okurken bazen besleyebilirsiniz uykunuz gelebilir okuduğunuza odaklanamayabilirsiniz bunun sebepleri vardır bazen çok yorgun olursunuz stresli olabilirsiniz uykusuzluk olabilir düşündüğünüz, aklınızda yer alan önemli bazı şeyler olabilir bunun için ikinci yapacağınız şeye odaklanamayabilirsiniz. Eğer okuma yapacaksanız bunun için yarım saat okuyun 15 dakika mola verin bu şekilde mola vererek okumaya başlayarak odaklanma sorununu halledebilirsiniz.

Eğer okuma yapacaksanız ders çalışacaksınız mutlaka uykunuzu tam almalısınız ve okuma yapacağınız alan yeterince ışık almış olmalı ve sessiz okumaya uygun bir ortam oluşturmalısınız. Okuma yapacağınız kitap zevkinize uygun olmalı ilgi alanlarınızı açık olmalı bunun için almadan önce yorumlara bakmanızda fayda var çünkü ilgi alanımıza girmeyen kitap sıkıcı gelebilir ve anlamakta zorlanabilirsiniz. Dikkatinizin daha aldığı zamanlarda gözünüzü kapatıp derin bir nefes alın. Kitabı bir an önce bitirmeye çalışmayın dinlenerek mola vererek anlayarak okumaya çalışın.

Eğer dikkat dağınıklığı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki linki incelemeyi ihmal etmeyin. "Dikkat eksikliği dikkat dağınıklığı acaba nasıl anlaşılır" yazımız aşağıdaki linkte.

Geri