Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Okul döneminde beslenme

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  okul döneminde beslenme okul çağında beslenme oyun döneminde okula gidenler için diyet Okullar açıldı ve çocuklarımız okula başladı.

  Çocukların okulda başarılı olabilmesi için beslenmenin çok büyük etkisi var.Onların beslenmesini ihmal etmemeli ve mutlaka vitaminli besinlere ağırlık verip onları okula öyle göndermeliyiz.Peki okula giden çocuklar için en faydalı besinler nelerdir? işte cevabı
  < Konu Resmi..>

  Çocuğunuz yemiyor diye üzülmeyin. Ona doğru yemek alışkanlıklarını kazandırmak için burada yazanları uygulamaya geçirin.


  Kahvaltının önemi

  Beslenme alışkanlıklarımız yaşamamızın her döneminde farklı etkileri ile yaşam kalitemizi şekillendiriyor. Fakat en önemlisi bu alışkanlıkların temelinin atıldığı çocukluk dönemi… Okul dönemindeki çocuklara kazandırılması gereken en önemli beslenme alışkanlığı ise kahvaltıdır. Çünkü çocuğun okuldaki öğrenme, algılama gibi faaliyetlerinde kahvaltının etkisi oldukça büyüktür.
  International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, kahvaltı yapmadan okula giden bir çocuğun gün içindeki dikkat ve algılama faaliyetinin çok düşük olduğunu söyledi. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda en sık görülen sorunlar dikkat azlığı, öğrenmede zorlanma ve problem çözmede güçlük fiziksel güç azlığına bağlı kas koordinasyonunda azalmadır. Tüm aile bireylerinin bulunacağı bir kahvaltı sofrası hazırlamak, kahvaltı alışkanlığı kazandırmak için ilk adım olmalıdır.

  Yemiyor diye üzülmeyin
  Ailelerin sıklıkla en büyük şikayetleri çocuklarının bir şey yemediği şeklindedir. Her çocuğun besin gereksinimi, çocuğun yaşına, ağırlığına, boyuna ve fiziksel aktivitesine bağlı olarak farlılık gösterir. Bir çocuğun sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olup olmadığını değerlendirmek için her besin grubundan ne kadar tükettiği ve bunların dağılımı göz önünde bulundurulmalıdır. İkinci planda ise bu besinleri hangi sıklıkla ve ne şekilde tükettiği önemlidir. Okul öncesi dönemde aileden etkilenen beslenme alışkanlıkları okul ile birlikte arkadaş, öğretmen gibi kişilerden de etkilenir. Aileden sonra okulda da beslenme eğitimi verilmesi çok önemlidir.

  Çocuğunuza doğru yemek alışkanlığını kazandırmak için:

  * Çocuklarınız yemek yerken oturmaya teşvik edin. Ayakta dururken, yürürken veya yatakta uzanmış bir şekilde yemek yemesini engelleyin.
  * Çocuğunuzu yemekle değil, sevgiyle ödüllendirin. Çocuğu yemekle ödüllendirmek veya cezalandırmak yemekle ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur.
  * Onların besin seçme ve bazı besinleri reddetmelerine izin verin.
  * Çocuklarınızı “hayır, teşekkür ederim” demeye teşvik edin. Besin seçimi yapabilmek çocuğun edinmesi gereken bir davranıştır. Eğer çocuğunuz bir besin grubundaki tüm besinleri 2 haftadan daha fazla süre ile reddediyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.
  * “Yasaklanmış” yemek kavramından kaçının.
  * Bu davranış o yiyeceği daha çok istemesine neden olabilir.
  * Servis şekli değiştirilerek sağlıklı beslenme planının bir parçası olabilir.
  * Çocuklarınızı kendi kendine servis yapmaya teşvik edin. Bu davranış şekli onların özgüven kazanmaları için de çok önemlidir.
  * Eğer çocuğunuz öğle öğününü okulda tüketiyorsa, okulda çıkan yemeklerin çocuk beslenmesine için ne kadar uygun olduğu sorgulanmalıdır.
  * Sunulan yemeklerin her besin grubundan besin içerip içermediğine bakılmalıdır.
  * Okul menüsünde çocukların büyüme ve gelişiminde ilk sırada olan protein grubundan (et, süt, yoğurt, kuru baklagiller vs.) bir besin mutlaka olmalıdır.
  * İkinci yemek seçimi ise temel enerji kaynağı olan karbonhidratlardan (makarna, pilav, börek vs.) sağlanmalıdır.
  * Üçüncü besin, ise diğer iki besinin tamamlayıcısı olmalıdır. (Yoğurt, sütlü tatlı, salata, ayran gibi.)
  * Yine bu menüdeki yemeklerin çocukların çiğneme ve yutma faaliyetlerine uygun olup olmadığı önemlidir.
  * Koku, görüntü, lezzet çok iyi sağlanmalı çocuğun besinden uzaklaşmasına neden olunmamalıdır.
  * Yemekler çocukların sevdiği yiyeceklerden, uygun hijyen ve pişirme yöntemlerine göre hazırlanmalıdır.


  Hangi yiyecek ne kadar tüketilmeli?

  Birinci grup: Et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller bu grupta yer alır. Bu gruptaki besinler iyi kalite protein ve minerallerce zengindir. Özellikle büyüme ve gelişme, doku kazanımı için bu gruptaki besinler oldukça önemlidir. Bu gruptaki besinlerden günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.

  İkinci grup: Süt, yoğurt, peynir, süt ürünleri bu gruptadır. Bu gruptaki besinler kemiklerin, dişlerin gelişimi için gerekli kalsiyum, A-B vitamini ve iyi kalite protein içermektedir. Günde 300 - 400ml.süt ya da yoğurt ve bir kibrit kutusu kadar peynir tüketilmelidir.

  Üçüncü grup: Bu grupta temel enerji kaynağı besinler, tahıllar yer alır. Bitkisel protein ve B vitamini bulunur. Günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.

  Dördüncü grup: Sebze ve meyve grubudur. C vitamininden zengindir. Bir günde 3-4 porsiyon tüketilmelidir.

  Beşinci grup: Şeker ve yağlar bu gruptadır, enerji sağlarlar. Aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
  Eğer çocuğunuz okulda, evden getirdiği besinlerle bir öğün tüketiyorsa, besin seçimi iyi yapılmalıdır. Besin seçilirken çocuğunuzun sevdiği besinlerden seçmeye, bir öğünde tüketebileceği miktarlarda, uygun saklama koşullarında hazırlamaya özen göstermelisiniz.

  Çocuğunuzun beslenme çantası

  * Peynirli bir sandviç veya bir tost
  * İçecek olarak meyve, süt ya da meyve suyu, ayran
  * Ara öğün şeklinde bir öğün tüketilecekse evde yapılmış cevizli ya da meyveli bir kek ya da kurabiye
  * Tahıl gevreği, süt
  * Şarküteri ürünü içermeyen domates, biber, peynirli pizza ya da zeytinli, yumurtalı kanepeler   
Okul döneminde beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. emzirme döneminde beslenme!

  emzirme döneminde beslenme!

  Anne sütünün bebek açısından önemini bilmeyen yoktur. Annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemesine dair teşvik amaçlı reklamlar yapılmaktadır. Anne sütü bir bebeğin gereksinim duyucak tüm vitamin ve minarelleri içeriyor. Ve bu önemli besin ögelerini tek başına içeriyor. Bu yüzden annelerin bebeklerine ilk 6 ay kendi sütlerini vermeleri gerekiyor. İlk 6 ay bebeğe anne sütü nün verilmesi...
 2. Bebeklik dönemlerinde beslenme

  Bebeklik dönemlerinde beslenme

  Hazırlayan: Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Bebeklik ve çocukluk çağı şişmanlığından korunmak için, yaşam boyu sürecek sağlığın temelinin atıldığı gebelik döneminden başlayarak yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Bebeklik ve çocukluk çağı şişmanlığının %90’ının, fazla enerji alımı ile oluştuğu ve şişman yetişkinliklerin...
 3. hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

  hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

  Hepimiz sağlıklı beslenme deyince bir iç çekeriz ve “keşke imkanım olsa da yapabilsem” veya “elimde değil bazı besinleri sevemiyorum“ gibi sözlerle sağlıklı beslenmek isteyip de, bir türlü bunu yaşama geçiremediğimizi dile getiririz. Ne var ki çoğu kadın böyle düşünse de, bir gün bebek beklediğini öğrendiğinde, büyük bir telaş içinde geçmişteki açıklarını kapamaya çalışır. O telaş ve panikle,...
 4. okul öncesi beslenme egitimi

  okul öncesi beslenme egitimi

  okulöncesinde beslenme okul öncesi beslenme okul öncesinde OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANMADA ÖĞRETMENİN ROLÜ OBOZİTE: Bebeklik ve çocukluk çağı şişmanlığından korunmak için, yaşam boyu sürecek sağlığın temelinin atıldığı gebelik döneminden başlayarak yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Bebeklik ve çocukluk çağı şişmanlığının %90’ının, fazla enerji alımı ile oluştuğu...
 5. Menopoz döneminde beslenme

  Menopoz döneminde beslenme

  Kadınlarda ileriki yaşlarda görülen menopoz döneminde en sağlıklı ve bilinçli bir şekilde beslenmesi konusund uzmanların tavsiye etmiş olduğu beslenme önerilerini sizlerle paylaşmak istiyorum BESLENME; büyüme yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Size bir soru sorsam; yemek için mi yaşamak, yaşamak için mi yemek. Acaba kaç kişi yaşamak için der bu sorumun...

Sayfayı Paylaş