Okul korkusu nedir?

ESDE

Hamiş Melek
Okul korkusu nedir?
okul korkusu nedir okul korkusu cocuklar icin okul korkusu nasil gecer neler yapilmali okul egitimi nasil verilmeli ne yapilmali konulari burada meleklerim
Sevgili melekler,
Okul korkusu, okul çağı içindeki çocuğun okula gitmeme yönünde direnmesi, arkadaşlarını kabul etmemesi ve ağlamak gibi tepkiler geliştirmesidir. Okul korkusu, kızlar ve erkeklerde eşit oranlarda görülmektedir. Bu korku, çocuğun eğitim alacağı ortama uyum sağlamasını engellemektedir. Çocuklar için korku, yaşama adapte olabilmenin, kaygı veren durumlarla baş edebilmenin yöntemlerinden biridir. Okul korkusu, hızlı ele alınıp gerekli müdahaleler yapıldığı takdirde çabuk atlatılabilmektedir.

ok-239.jpg

Bağımlı, ilişki kuramayan, arkadaşları ile oyunu reddeden, anne ile ilişkisi sağlıklı organize edilememiş bir çocuğun okula başlarken sorun yaşaması beklenilebilmektedir. Bu çocuklarda ilgi ve enerji kaybı, sinirlilik, içe kapanık olma durumu, nedensiz ağlama, baş ve karın ağrılarından yakınma sikayetlerinin olabilecegini tum cocuk egitim uzmanlari dile getirmektedir melekler.

Okula karşı negatif duygular beslememeleri için çocuklara, okul ile ilgili gerçekçi bilgiler verilmelidir. Okula başlama dönemi öncesinde anne çocuğu farklı arkadaşlıklar kurması için cesaretlendirebilir ayrıca çocuğun güven duyabileceği başka aile bireyleri kendi okul deneyimlerini çocuğa aktarabilirler. Okulun öğrenme eyleminin dışında çocuğa keyifli gelebilecek yönlerinin de anlatılması faydalı olabilir.
Ayrica anne baba olarak okul oncesinde Çocuklarınızı Kişilikli yetiştirmenin ipuclarini bilip cocugunuza bazi deneyimleri kazandirmaniz gerekmekte melekler, mesela kendi basina soyunup giyinmesini ogretmek, yardim almadan yemegini yiyebilmesini ogretmek, tuvalet egitimini ve genel temizlik kurallarini ogretmek bunlarin basinda gelmektedir, Bazi anne babalar maalesef henuz cocuk ne anlar ki mantigiyla, cocuklarinin sorunlarini dinlemeyi onlarin kaygilarini ogrenip sorunlarini cozmeyi gereksiz gorurler, oysa okul oncesi butun bu detaylar ve ogretimler ilerde cocugunuzun kisiligini duzgun kazanmasinda ve okula kolay adapte olmasinda buyuk onem tasimaktadir,Tum cocuklarimizin kolay ve sorunsuz bir okul donemi yasamasini tabiki her aile ister, bu nedenle okul oncesindeki bu egitim ve ogretimlere dikkat etmemiz gerekir, hepinize basarilar meleklerim :)

Geri