1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Okul Öncesi Check-Up

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Uzmanların dediğine göre çocuklarımızın okula başlamadan önce check-up yaptırmamız gerekiyormuş.Neden mi?Buyrunuz
  Okul Öncesi Check-Up

  Uzmanlar, çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesinin birçok hastalığın erken teşhisi açısından gerekli olduğunu belirtiyorlar.
  Okullar başlamadan hem sağlık hem de okul başarısı açısından çocukların göz muayenelerinin, diş kontrollerinin yapılması, işitme açısından bir problem olup olmadığının saptanması ve büyümelerinin değerlendirilmesi büyük önem taşıyor. Görme bozuklukları 5 yaşında çocuklarda 1-2 iken, ilköğretim çağında %10-15’e, lise çağında %20-25’e yükseliyor. Her 1000 doğumda işitme kaybı olan bebek dünyaya geliyor. Düzenli olarak çocukların takip edilmesi koruyucu hekimlik hizmeti içine giriyor. Korunulabilir hastalıkların erken tanısı için Acıbadem Sağlık Grubu’nda okul öncesi çocuklar için hazırlanan özel bir check-up programı uygulanıyor.
  Acıbadem Hastanesi çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Gamze Şarbat, okul öncesi check-up’ın ayrıntılı fizik muayene, tansiyon ölçümü, büyüme gelişmenin değerlendirilmesiyle başladığını belirtiyor. Çocuğun nörolojik, psikolojik, zeka yönünden gelişiminin izlenmesinin yanısıra aşılarının tamamlanması da gerekiyor. Dr. Gamze Şarbat, şu bilgiyi veriyor:
  “4-6 yaş arasında yapılması gereken ‘Difteri-Boğmaca-Tetanoz-Çocuk Felci- Kızamık- Kızamıkçık-Kabakulak’ aşılarının tamamlanmış olup olmadığı kontrol edilmelidir. Son yıl içinde yapılmadıysa tam kan sayımı, tam idrar tahlili, PPD-tüberkülin testi, serum lipid düzeyi, riskli bölgelerde ise serum kurşun düzeyi de bakılmalıdır.”
  Görme ve İşitme Kontrolleri

  Yenidoğan döneminden itibaren gözlerin düzenli olarak kontrol edilmesiyle belirgin ya da gizli göz hastalıkları saptanabiliyor. Özellikle okula başlamadan önce veya okulda yapılan taramalarda görme tembelliği, şaşılık, yüksek derecede kırma kusurları önceden belirlenebiliyor. Dr. Gamze Şarbat, işitme fonksiyonunun çocuğun gelişimi üzerinde çok etkili olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Yenidoğan döneminden itibaren tarama testleri ile işitme sorunlarına erken tanı konulması hedefleniyor. Ancak çocuktaki işitme kaybının çoğu, okul çağından önce gelişiyor ve hem konuşma, hem dil gelişiminde gecikmeye neden oluyor. Bu nedenle okula başlamadan önce (4-5 yaşlarında) ve okul çağında işitme fonksiyonunun değerlendirilmesi önem kazanıyor. Gerek görme gerekse işitme fonksiyonlarındaki sorunlar çocuğun okuldaki başarısını, arkadaşları ile uyumunu olumsuz yönde etkileyerek, arkadaşları tarafından eleştirilmesine ve psikolojik yönden de etkilenmesine neden olabiliyor.”
  Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite
  Okul öncesi check-up’ta çocukların psikolojik olarak da değerlendirilmesi gerekiyor. Her 100 okul çocuğundan 8’inde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi hakkında aileleri dikkatli olmaya çağıran Acıbadem Sağlık Grubu çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr. Cantüre Mentürk şöyle konuşuyor:
  “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite çocukların hem öğrenim hayatlarını hem sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor, aile içinde de gerginlik ve çatışmalara yol açıyor. Dikkat eksikliği olan çocuklar genelde, akademik yönden kapasitelerini sonuna kadar kullanamıyorlar, akademik başarıları düşük olabiliyor. Aile içinde ebeveynlerinin beklentilerini yerine getirmekte zorlanıyorlar. Bütün bunlar, çocuğun özgüveninin gelişmesini olumsuz yönde etkiliyor.”


  Okul çağındaki çocuklarda beslenme
  Okul çağındaki çocuklar, büyüme ve gelişme döneminde olduklarından, günlük ortalama almaları gereken kalori miktarı ve alacakları besinlerin dengeli olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.
  Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu, “Bu yaş grubu çocuklarda en fazla gözlenen problemlerin başında öğün atlamaları geliyor. Çocuklar, düzenli kahvaltı yapamıyorlar. Bir yandan da abur-cubur olarak tarif edilen besin değeri ve posa oranı oldukça düşük fakat kalori değeri yüksek besinler tüketiyorlar” diye konuşuyor. Kahvaltının bu yaş grubu için günün en önemli öğünü olduğunu hatırlatan Diyetisyen Şengül Sangu şöyle konuşuyor:
  “Kahvaltı, bu yaş grubu için günün en önemli öğünüdür. Çocukların vücudu için gerekli besin ögelerinin günün ilk saatlerinde dengeli bir şekilde alınmasında, kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde, dikkatin derse yoğunlaşmasında, güne daha dinamik başlamalarının sağlanmasında etkilidir. Aksi halde, yani kahvaltı yapılmadan okula gidildiğinde, çeşitli sıkıntılar ve derse adapte olamama problemi ile karşılaşılıyor. Bu yüzden aile tarafından hazırlanmış yeterli ve dengeli bir beslenme programı çocuğa uygulanmalı. Hızla çıkılması gereken dönemde evde süt ve meyve tercih edilip, beslenme saatinde, ekmek içerisine peynir, domates, salatalık ve marul gibi besinlerin konduğu bir sandviç verilebilir.”
  Okulda verilen yiyeceklerin de sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasına yönelik olarak seçilmesini öneren Şengül Saygu, okul kantinlerinde hijyenik şartlarda bulundurulan taze meyva ve dengeli hazırlanan sossuz sandviçlerin çocuklara verilebileceği belirtiliyor.
  Çocuklara verilebilecek kahvaltı alternatifi
  Beslenme ve diyet uzmanı Şengül Sangu, sabah kahvaltısında yenilebilecek gıdalarla ilgili şu önerilerde bulunuyor:
  • Süt veya taze sıkılmış meyva suyu,
  • 1 haşlanmış yumurta
  • Beyaz Peynir
  • Zeytin veya 10 yaşına kadar tereyağı
  • Pekmez veya bal
  • Ekmek
  • Domates, salatalık, marul v.b Okul Öncesi Check-Up
   
Okul Öncesi Check-Up konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Okul Öncesİ DÖnemde Oyun

  Okul Öncesİ DÖnemde Oyun

  OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE OYU Çocuk için vazgeçilmez bir yaşama biçimi olan oyun, çocuğun en doğal öğrenme aracıdır. Oyun çocuklar için, keşfetme, öğrenme, kendini ifade etme demektir. Oyun çocuğa kimsenin öğretemediği şeyleri öğretir. Dünya çocuk için, bilmediği, anlamadığı karmaşık bir çok olay ve insanla doludur. Oyun yoluyla çocuk dünyanın gerçeklerini kendi çapında anlamaya çalışır. Oyunu,...
 2. Tekstilciler Abant'ta check-up yapacak

  Tekstilciler Abant'ta check-up yapacak

  İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, hazırgiyimciler olarak bu hafta sonu Abant'ta arama konferansı düzenleyeceklerini söyledi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründen 50 kişinin katılacağı arama konferansında sektörün check - up'ının çekileceğini belirten Orakçıoğlu, "Toplantımıza Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan uzmanlar da gelecek....
 3. Okul Öncesi Eğitim Programı

  Okul Öncesi Eğitim Programı

  günlük plan değerlendirme örnekleri okul öncesi günlük plan çizelgesi okul öncesi zaman çizelgesi değerlendirme örnekleri örneği Okul Öncesi Eğitim Programı GİRİŞ I.BÖLÜM TÜRK MİLLİ EĞİTİMİNİN GENEL AMAÇLARI OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN AMAÇLARI OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN TEMEL İLKELERİ II.BÖLÜM 36-72 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI 1-Programın Tanıtımı 2-Programın...
 4. Check Up

  Check Up

  check up 1 cevap anahtarı check up cevap anahtarı fiyatları 2011 Toplumda artan bilinçlenmeyle check-up programlarına başvurular arttı. Ancak bununla paralel olarak yanlış kullanım da yayıldı. İnsanlar gereksiz pek çok testten geçebiliyor. Ayrıca bir cihaza girerek bütün sağlık problemlerinin ortaya çıkarılabileceği gibi tamamen yanlış düşüncelere sahipler. Teknolojik ilerlemeler, modern...
 5. Jinekolojik check up nedir?

  Jinekolojik check up nedir?

  jinekolojik check up kimlere yapılır,jinekolojik check up nasıl yapılır,jinekolojik check up hangi testler yapılır,jinekolojik check up hakkında bilgiler Bu bölümümüzde jinekolojik check up, yani kadın sağlığı (jinekoloji) ile ilgili yapılması gereken rutin muayene, testler ve koruyucu aşılar işlenmektedir. Cinsel hayatı başlayan evli veya evli olmayan kadınlarda yıllık jinekolojik...

Sayfayı Paylaş