1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Okula giden çocuğumu domuz gribinden nasıl koruyabilirim?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bir domuz gribi salgınıdır gidiyor işin en kötü ve üzücü taraflarından biriside bazı vakaların ölümle sonuçlanması buda elbetteki her insanı korkutuyor
  Özellikle toplu olarak bulunan yerlerden biri olan okula giden çocuğunuzu domuz gribinden nasıl korumalısınız neler yapmalı hangi önlemleri almalısınız haberle ilgili detaylı bilgilere geçiyorum
  [​IMG]
  Okula giden çocuklar gripten korumak için neler yapmalıdırlar?
  Memorial Hastanesi’nden Doç. Dr. Kenan Keskin özellikle çocuklarımıza el yıkama ve hapşırırken mendil kullanma bilincinin aşılanması gerektiğinin altını çiziyor.

  * Okulda, çocukların birlikte oynadığı oyunlar yerine daha az temas kuracakları oyunlara yönlendirilmeleri gerekir.
  * Okuldaki arkadaşlarıyla, zorunlu olmayan yakın temastan (sarılma, öpüşme, beraber oynanan oyunlar vs…) kaçınmaları gerekir. Unutmamalı ki grip, hastalıklı birine bir metreden daha yakın olduğunda insandan insana bulaşır. Öğretmenlerin çocukları bu konuda uyarmaları gerekmektedir.
  * Ellerini sık sık, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile yıkamaları gerekmektedir.
  * Öksürürken veya hapşırırken ağızlarını kağıt mendil ile kapatmaları gerektiği öğretilmelidir. Mendil kullanımını özendirmek gereklidir.
  * Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile temasta bulunan çocuklara, ellerini yıkayıncaya kadar; göze, burna veya ağza sürmemeleri gerektiği anlatılmalıdır. Virüs bu yolla bulaşabilmektedir.
  * Eğer çocukta kağıt mendil yoksa veya çıkarıp kullanmaya fırsat bulamadıysa, öksürürken veya hapşırırken ağzını eliyle kapatmalı ve hemen elini su ve sabunla iyice yıkaması gereklidir.
  * Hasta kişilerle yakın temastan uzak tutulmalılar. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullandırılmalı, temas sonrası hemen ellerini su ve sabun ile yıkamaları gerekmektedir.
  * Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurun. “Çocuktur, soğuk algınlığına yakalanmıştır” demeyin. İlk belirtiler griple aynı olacağından hastalığın Domuz gribi olup olmadığını anlamak için bir uzmana görünmek gerekir.
  * Eğer çocuk hasta ise okuldan geri kalacak düşüncesi ile okula göndermeye çalışmamalı ve çocukların diğer kişilerle temasını sınırlandırmalıdır.
  * Suya sabuna dokunmayı özendirmeli; ellerin su ve sabun ile yıkanması mikroplardan korunmanın en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarım dakika süreyle ve parmak araları da dahil olmak üzere her yerin iyice yıkanması gerekmektedir. Su ve sabun yerine alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir.


  Çocuğunuzun okulunda domuz gribi (H1N1) virüsü çıktıysa:

  * Okul yönetiminin önerileri doğrultusunda hareket edin.
  * Hapşırırken ve öksürürken çocuğunuzun ağzını ve burnunu tek kullanımlık mendillerle kapatması ve kullanılmış mendilleri çöpe atması konusunda eğitin.
  * Özellikle hapşırdıktan veya öksürdükten sonra, ellerini iyice yıkamasını sağlayın.
  * Yıkayamayacağı durumlarda kullanması için çantasında alkol bazlı el temizleyici bulundurmasını ve kullanmasını sağlayın.


  Hangi belirtilerde çocuğumuzu acilen sağlık kuruluşuna götürmeliyiz?
  Acıbadem Hastanesi’nden Dr. Sesin Kocagöz belirtileri şöyle sıralıyor:

  * Yakınmalarının artması
  * Hızlı veya zor nefes alma
  * Vücutta solgunluk ya da morarma
  * Beslenememe
  * Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
  * Huzursuzluk
  * Ateşle beraber döküntü görülmesi
  * Bu durumlar ortaya çıktığında en yakın sağlık merkezi aciline başvurun.
  * Mümkün ise önceden hekiminiz ile temasa geçin ve bilgilendirin.
  * Yolculuk sırasında çocuğunuzun ağzını ve burnunu maske ile kapatarak etrafa bulaşma riskini azaltın. (Şayet çocuğunuz maske takamayacak durumda ise etrafındaki kişilerin maske takması gerekmektedir.)


  Bunları aklınızda tutun

  * Okulların grip salgını nedeni ile bir süreliğine kapanması olasılığına karşın hazırlıklı olun.
  * Çocukların bu nedenden dolayı bir süreliğine evde kalma ihtimallerine karşın bakımları ve sıkılmamaları için koşullarınıza uygun planınızı önceden oluşturun.
  * Grip benzeri bulgularınız var ise evde kalın.
  * Bu grup enfeksiyonlarda okullar ve iş yerleri enfeksiyonun yayılması için ana kaynak oluşturmaktadır. Bu yüzden bulaşma zincirini kırmak için evde kalın.
  * Sakin olun.
  * Hastalık belirtileri geliştiyse telaşlanmayın.
  * Zaman kaybetmeden hekiminize başvurun ve onun önerilerine uyarak belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde dinlenin.
  * Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü olan kişiler ile yakın temastan kaçının.


  alıntı:pudra.com
   
Okula giden çocuğumu domuz gribinden nasıl koruyabilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Okula giden çocuk nasıl beslenmeli?

  Okula giden çocuk nasıl beslenmeli?

  ANNE VE BABALAR DİKKAT! Okula giden, sınava hazırlanan çocuklar verimli olabilmek için öğünlerinde demirden zengin olan kırmızı et, yumurta, kuru baklagilller, pekmez, kuru kayısı, koyu yeşil yapraklı sebzeleri yeterince almalı Çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız buna küçük yaşlardan başlamalısınız. Özellikle tost ve hamburger, patates kızartması, kolalı...
 2. Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Biliyorsunuz artık Domuz Gribi Türkiye'ye de geldi neler yapmalıyız nasıl korunmalıyız hepsinin cevabı bu yazıda :) Meksika'da ortaya çıkan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olduğu sanılan, ABD, Kanada, İspanya, İskoçya, Norveç, Güney Kore, Almanya, Yeni Zelanda, İngiltere, Brezilya, Fransa, İspanya da da şüpheli vakalara rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor....
 3. domuz gribi nasıl anlaşılır?

  domuz gribi nasıl anlaşılır?

  Domuz gribi nasıl anlaşılır ? Bu belirtiler var ise hiç beklemeden bir hastaneye başvurun.. Dünyada ve Türkiye'de etkili olan domuz gribi dikkate alınmadığında ölümlere yol açabiliyor. Peki ya domuz gribi olduğunuzu nasıl anlayacaksınız ? İşte domuz gribinin belirtileri; - Hızlı ya da zor nefes alma - Huzursuzluk - Vücutta solgunluk ya da morarma - 38 dereceyi geçen ateş - Beslenememe...
 4. Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?

  Çocuklarımızı Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?

  bebekleri güneşten nasıl koruruz bebekleri güneşten korumak için bebekleri güneşe çıkarmak Sevgili melekler, güneşin yakıcı etkilerini iyice hissettiğimiz şu günlerde çocuklu olup tatil planları yapanlara bazı tavsiyelerimiz olacak. Güneşin sağlığa zararlı etkilerinden artık hepimiz haberdarız. Ancak çocukların bu etkileri daha fazla hi,ssedeceğini unutmamalı ve onları güneşten korurken çok...
 5. Domuz gribinden nasıl korunabilirim?

  Domuz gribinden nasıl korunabilirim?

  Domuz Gribi, dünya genelinde önemli bir saglik sorunu. Bu hastaliga yol açan virüs, kolayca bulasabiliyor. Domuz gribinden korunmak ve bulasma riskini azaltmak için öncelikle hastalikla ilgili bilgilenmek ve bazi önlemler almak gerekiyor. Domuz gribi aslında normal bir solunum yolu hastalığı. Domuzlar da insanlar gibi grip hastalığına yakalanıyor. Hastalık bulaşıcı, ancak ölüm vakalarına...

Sayfayı Paylaş