1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Okulda Şiddet Olunca Öğretmenler Ne Yapıyor?

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  öğretmen şiddeti okullarda şiddet makale öğretmenler bizim için ne yapıyorlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı araştırmaya göre, "Okulların çoğunluğunun yaşanacak bir şiddet olayı karşısında nasıl müdahale edeceklerine dair bir planlarının olmadığı" ortaya çıktı.

  MEB Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı (EARGED), öğretmenlerin şiddet konusundaki görüşlerini ortaya koyarak şiddetin okullarda ve toplumda önlenebilmesi amacıyla çözüm önerileri geliştirmek için "Öğretmenlerin Şiddet Konusundaki Bilgileri, Gözlemleri, Değerlendirmeleri ve Çözüm Önerileri" araştırması yaptı.

  Her bölgeden toplam 7 ilde yapılan anket, endüstri meslek lisesi, kız meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, imam hatip lisesi ve genel liselerden toplam 1040 öğretmene uygulandı, anketi 840 öğretmen cevapladı.

  Öğretmenlere okulda şiddete yönelik önlemlerin, görüşlerin, çözüm yollarının sorulduğu anket sonucuna göre, öğretmenlerin yüzde 86'sı okulda şiddete karşı alınan önlemler kapsamında "ziyaretçiler için kayıt defteri tuttuklarını" belirtti. Öğretmenlerin % 82'si "belirli aralıklarla öğrencilerin üstlerinin arandığını", yüzde 36.6'sı ise "okulda özel güvenlik personelinin çalıştırıldığını" ifade etti.


  Ankette, öğretmenlere "Okullarda personel tarafından öğrencilere karşı şiddet unsuru taşıyan davranışlara rastlıyor musunuz?" sorusu yöneltildi. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu personelin öğrencilere şiddet uygulamadığını öne sürdü.
  Öğretmenlerin yüzde 90'ı okulda şiddet olayı gerçekleştiğinde olaya karışan öğrencileri rehberlik servisine yönlendirdiklerini belirtirken, sağlık kurumuna sevk ettiklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 16.4'te kaldı.

  Ankette, öğretmenlerin "öğrencilerinin okul dışında şiddet olaylarına karıştığı duyumu alıp almadıkları" da araştırıldı.

  Buna göre, endüstri meslek lisesi öğretmenlerinin % 74.7'si, ticaret meslek lisesi öğretmenlerinin yüzde 65.4'ü, genel lise öğretmenlerinin % 65.5'i böyle bir duyum aldıklarını, kız meslek lisesi öğretmenlerinin % 63.2'si, imam hatip lisesi öğretmenlerinin % 79.9'u ise hiçbir duyum almadıklarını söylediler.

  Tüm okul türlerinde görev yapan öğretmenlerin "çoğunluğu" şiddete karışma potansiyeli olan öğrencilerin tespit edilmesine yönelik bir çalışma yapmadıklarını dile getirdi.
  Ticaret meslek lisesi öğretmenlerinin yüzde 54.3'ü, imam hatip lisesi öğretmenlerinin yüzde 56.5'i okulda şiddet olayı yaşandığında bir müdahale planlarının olduğunu ifade ederken, diğer okullardaki öğretmenlerin yarıdan biraz fazlasının bir müdahale planlarının olmadığı görüldü.

  Öğretmenlerin yüzde 58.3'ü öğrencilerinin şiddet olaylarından rahatsız olduklarını belirtirken, öğretmenlerin yüzde 38.9'u ise öğrencilerinin şiddet olaylarından rahatsız olmadıklarını söyledi.

  Kalabalık okullarda şiddetin artması durumuna ilişkin öğretmenlere görüşlerinin sorulduğu ankette, okullardaki öğrenci sayısının kalabalık olmasının şiddet olaylarının daha fazla yaşanmasında önemli bir etken olduğu tespitine yer verildi.

  Medyanın şiddet olaylarını kamuoyuna ne derecede doğru yansıttığına ilişkin ise öğretmenlerin % 45.6'sı medyanın şiddet olaylarını oldukça abarttığını öne sürdü.
  Anket, öğretmenlerin çoğunluğunun öğrencilerin şiddeti çözüm yolu olarak gördüğü düşüncesinde birleştiğini ortaya koydu. Öğretmenlerin, % 80'inin şiddetin önlenebileceği görüşünü taşıdıklarını dile getirdi.

  Anketin değerlendirilmesinde, öğretmenlere göre, okullarda kültürel ve sosyal faaliyetlerin yeterli olmadığının anlaşıldığı belirtilerek, okullardaki şiddetin önlenmesinde son derece önemli olan bu tür faaliyetlerin artırılması için düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğu kaydedildi.

  Öğretmenlerin çoğunluğu şiddet konusunda hizmet içi eğitime ihtiyaçları olduğunu, öğrencilere "çatışma yönetimi kursu" ve "stresle başa çıkma eğitimi"nin verilmesi gerektiğini belirtti.

  AA


   
Okulda Şiddet Olunca Öğretmenler Ne Yapıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüm öğretmenlere hayırlı olsun

  Tüm öğretmenlere hayırlı olsun

  Yeni bir yıl başlıyor, yeni bir eğitim-öğretim yılı. Bunun hazırlıklarına ve çalışmalarına da yarından itibaren başlıyoruz. Yani şu meşhur seminerlerimiz :) Bütün öğretmenlere şimdiden hayırlı olsun diyor, yeni eğitim-öğretim yılında herkese başarılar diliyorum. Sevgiler Bilge
 2. okullarda şiddet...

  okullarda şiddet...

  OKULLARDA ÜRKÜTEN ŞİDDET TABLOSU Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda geçen yıl 3 bin 688 şiddet olayı meydana geldi. Olaylara 8 bin 168 öğrenci karıştı.Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, geçen yıl okullarda 3 bin 688 olay meydana geldiğini, bu olaylara 8 bin 168 öğrencinin karıştığını bildirdi. Bu veriler, öğrencilerin okula gittiği 170 gün üzerinden hesaplandığında, günde ortalama 21...
 3. Şiddet kadını hastalık hastası yapıyor

  Şiddet kadını hastalık hastası yapıyor

  Baş ağrısı, aşırı duyarlılık, çarpıntı, göğüs ağrısı, mide ve bağırsakla ilgili yakınmalar, uykusuzluk ve bazı bedensel hastalıkları taklit eden belirtiler bunların başında geliyor... Aile içi fiziksel şiddet, kadını “hastalık hastası” yapıyor. Hazırlanan rapora göre, fiziksel şiddete maruz kalan kadınlarda, organik bir nedene bağlanamayan bedensel yakınmalar dikkati çekiyor. Başbakanlık...
 4. Okul ve Öğretmenler Bölüm İndeksi

  Okul ve Öğretmenler Bölüm İndeksi

  oratoryo nasıl hazırlanır müdür yetkili öğretmenin tutması gereken evraklar Bölüm içerisindeki bütün konuların konu başlık indeksi aşağıdaki gibidir: SABİT KONULAR: - Resmi Yazışma Kuralları - Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem - Jean Piaget’in Bilişsel Gelişim Kuramı - Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme - Genel Öğretim İlkeleri Genel İndeks: 1....
 5. Sert öğretmenler çocukta okul fobisi yapıyor

  Sert öğretmenler çocukta okul fobisi yapıyor

  çocuklarda öğretmen korkusu Çocuğunuz okula gitmek istemiyor,sürekli karnının ağrıdığını söylüyorsa dikkat..Tehlike çanları çalıyor demektir...Öğretmenle diyalog çözüm olmazsa ,uzmandan yardım almalısınız... Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir. Okul fobisi olan çocuklarda mide bulantısı, karın ağrısı ya da baş...

Sayfayı Paylaş