1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  okullar açılıyor veliler dikkat

  Konu, 'Egitim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Tatil sonrası anne ve babalara çok iş düşüyor.Onların okula başlamasıyla velilerinde düzeni değişiyor...İşte okula uyum sürecinde velilerimize düşen görevler:)

  Tatil dönemi bitiyor ve okul dönemi başlıyor. Okul alışverişleri, dersler, ödevler, servisler… Hem çocuklar hem de aileler için heyecanlı bir süreç.
  Yaz tatiliyle birlikte esneyen uyuma saatleri, eğlence ve oyun zamanları yakında sona eriyor. Çocuklar ve ebeveynler için daha planlı ve programlı uzun bir zaman dilimi başlıyor. Psikoterapist Fatma Tosun, anne babalara çocuklarının tatil döneminden sonra okul hayatına daha rahat adapte olabilmesi için öneriler sunuyor.

  Tatildeki rahat ev ortamından, esneyen kurallardan sonra okulun kurallarla, sorumluluklarla dolu ortamına adapte olma sürecinde, anne - babaların çocuklarına yardımcı olması önemlidir. Bu dönem aslında tüm aile bireyleri için zordur. Artık herkes için tatil bitmiştir. Aynı zamanda da yeni bir dönem başlamaktadır. Yeni umutlar, fırsatlar, olanaklar, deneyimler…

  Okul dönemine geçişi ve uyumu kolaylaştırmak, çocukların başarılarına katkı da bulunmak amacıyla anne-babaların yapabilecekleri:

  • Okulların açılmasına bir hafta kala, çocukların uyuma ve uyanma saatlerinin erkene çekilmesi uygun olacaktır.

  • Derslerin başlamasıyla birlikte, anne - babaların, öğretmenlerin beklentileri ve istekleri doğal olarak çocukların ders çalışmalarına yönelik artar. Evet ders çalışmak, ödev yapmak çocukların sorumlulukları arasındadır; ancak onların oyuna ihtiyaçları olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Oyun oynamak, çocuğun duygularını boşaltmasına, yeni keşiflerde bulunmasına, kendini tanımasına ve oyun aracılığıyla kendini ifade etmesine fırsat sunar. Aynı zamanda çocuğun bedenini, ruhsal ve duygusal dünyasını, sosyal ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olur. Bu durum, her yaş çocuğu için geçerlidir. Sadece yaşla birlikte ihtiyaca göre oyun biçimleri değişir.

  • Anne-babanın, çocuğun yaşına göre evde yapabileceği sorumluluklar vermesi, ödev yapma ve ders çalışma sorumluluğunu kazanmasına yardımcı olur. Anne - babanın olumlu, destekleyici, kendi kendilerine iş yapabilme becerilerine olanak sağlayan davranışları, çocukların okul başarısını arttırır.

  • Çocukların anne - babayla vakit geçirmeye ihtiyaçları vardır. Ebeveyn olarak çocuklarınızla oyun oynayarak işbirliğinin, sevginin ve yakın bağların gelişmesini sağlamış olursunuz. Hem sizin, hem de çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı bir şey bulun. Yürüyüşe çıkabilirsiniz, parka gidebilirsiniz… Bazen de tüm dikkatinizle sadece dinlemek olabilir. 15 dakika vermek o günün nasıl geçtiğini konuşmak, gerçekten onunla birlikte olmak için yapmakta olduğunuz bir şeyi bırakmak büyük bir fark yaratacaktır.

  • Çocuğun çalışma odasının sade ve dikkatini dağıtacak uyaranlardan arındırılmış olarak düzenlenmesi ders çalışmasını kolaylaştırır.

  • Okuldan geldikten sonraki zaman dilimi için etkinlik takvimi düzenlenebilir. Ödev zamanı, dinlenme zamanı gibi…

  • Okul ve ailenin çocuk için işbirliği yapması önemlidir. Yaşanılan sorunların çözümünü kolaylaştırır ve çocuğa güven verir. Okulun, öğretmenin ve ailenin tutumları tarafsız, objektif ve bilgilendirici olmalıdır. Sorunların çözümünde her iki tarafı da en çok çıkmaza sürükleyen tutum yargıya dayalı davranışlardır.

  • Okulda ders ortamında ve teneffüslerde çocukların uyması gereken çok temel kurallar vardır. Bu kurallara uyulması konusunda aileler çocuklarını desteklemelidir. Bir nedene dayanan konuşma tarzı benimsemek doğru olacaktır. Örneğin; “Derste arkadaşlarınla konuşmamalısın, çünkü siz konuşurken öğretmen ders yapamaz, siz de öğrenemezsiniz.” Ebeveynin buradaki konuşması, hem davranışın düzenlenmesine, hem de açıklamasına yöneliktir.

  • Çocuğun sınıf ortamında dersi dinlemekte ve isteklerini ertelemekte zorlanması, başladığı işi bitirmekte güçlük yaşaması, sık sık söz kesmesi, arkadaşlık ilişkilerinde sıkıntı çekmesi gibi sorunlar, ilgili öğretmenle işbirliği yapılmasına rağmen çözülememiş ise, bir uzmandan yardım alınması önerilir.


   
okullar açılıyor veliler dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Okul Müdürünün Öğrenci Velisine Şiiri

  Okul Müdürünün Öğrenci Velisine Şiiri

  Okul Müdürünün Öğrenci Velisine Şiiri Aziz veli,bay veli,pek sayın veli Sekiz sene oldu kızınız bize geleli İnan hocaları ediyor deli Mektubu alır almaz gel artık veli Kimyadan anlamaz,bedenden takla atamaz Yazılıya gelince kopyasız yapamaz Kızınız okulda örnek bir haylaz Sesimi duyar duymaz gel artık veli İyi olur ilerde belki Ama fen 1, türkce iki Kurnazlıga gelince adeta tilki İşler biter...
 2. Velilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar

  Velilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar

  anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar anne adayının dikkat etmesi gereken hususlar anasınıfı velilerine öneriler 1- Okulumuz, T.C Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı yaş grubunun gerektirdiği eğitim programlarının uygulandığı bir ANASINIFI' dır. 2- Okulumuzda yarım gün eğitim programı uygulamaktadır. 3-Anasınıfımızda çocuklarımızın doğum günü kutlamaları için iki gün önceden sınıf...
 3. okullar açılıyor ama çocuğum okula gitmek istemiyor!

  okullar açılıyor ama çocuğum okula gitmek istemiyor!

  cocuğum hangi okula kayıtlı çocuğum hangi okulda çocuğum okula gitmek istemiyor okullar ayda açılıyor gitmek istemiyor Okulların açılmasına sayılı günler kala evlerde bir telaş var.Bazı evlerde ilk kez okullu olmanın heyecanı ve tedirginliği yaşanırken bazı evlerde ise tatilin bitmesiyle birlikte tekrar okula başlayacak olmanın korkusu yaşanıyor. Çocuklar için korku da diğer duygular gibi...
 4. Okul Müdürünün Veliye Şiiri..

  Okul Müdürünün Veliye Şiiri..

  Aziz veli,bay veli,pek sayın veli Sekiz sene oldu kızınız bize geleli İnan hocaları ediyor deli Mektubu alır almaz gel artık veli Kimyadan alamaz,bedenden takla atamaz Yazılıya gelince kopyasız yapamaz Kızınız okulda örnek bir haylaz Sesimi duyar duymaz gel artık veli İyi olur ilerde belki Ama fen 1, türkce 2 Kurnazlıga gelince adeta tilki İşler biter bitmez gel artık veli...
 5. Okullar Ne Zaman Açılıyor 2013

  Okullar Ne Zaman Açılıyor 2013

  okullar ne zaman açılacak, 2013 okullar ne zaman açılacak, okulların açılma tarihi Sevgili melekler, sıcacık bir yaz mevsiminin ardından artık yavaş yavaş yaz tatilinin de sonuna geliyoruz. Kimi öğrenciyi sevindiren, kimisini de üzen bu durum ne yazıkki devam edecek ve çok yakında okullar açılacak. Okula yeni başlayacak olan öğrencileri heyecanlandıran okullar 2013-2014 eğitim öğretim yılına...

Sayfayı Paylaş