Okuma Bayramı ve kurdele takımı doğru mudur?

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Okuma Bayramı ve kurdele takımı doğru mudur?
okuma bayramı kıyafetleri
Okullarımızda,kendiliğinden kabul gören anlayışlardan biri de okuma bayramı ve buna bağlı olarak kurdele takımıdır.
Bunun doğru olmadığını ve gerek programa,-yani çoklu zekaya-gerekse de ilköğretimin amaçlarından olan"bütünlük"içersinde gelişime aykırı olduğunu düşünüyorum.
Ben,ne bayramla,ne de kurdelayla okumayı öğrenmedim ama okumayı da hala severim .
Gelelim neden "yanlış"olduğuna:Bir kere çoklu zekada en az sekiz alan olduğu kabul edilmekte ve bunlar kendi arasında"eşit"kabul edilmektedir.Yani okumayı başarmak ne kadar doğru ise-dilsel zeka-,denge aletinde yürümeyi başarabilmek de doğrudur-kinestetik zeka-,bir müzik aleti çalıp,söylemede aynı şekilde değerli ve önemlidir.-müziksel,ritmik zeka-
Bu anlamda,eğer amaç kurdele takmak ise her çocuğa başarılı olduğu bir alanda takalım ki,amaç gerçekleşsin.Yoksa tek derse indirgemek,"çoklu zeka kuram ya da kavramı"hiçe saymaktır.(Dilsel zekayı hakim zeka görmektir.)
Okuma bayramı doğru mudur?Hayır.
Bunu böyle yapmak yerine,her çocuğun kendisini ifade edeceği bir şölen yapalım.Hep her çocuk aktivitelere katılır,hem de bireysel özelliklerine göre kendini ifade edebileceği bir ortam ya da zemin yakalamış olur.
Bunların önemli olduğunu düşünüyorum.Bizim okulumuzda kurdele takma yok ama okuma bayramları bayağı lüks yerlerde yapılmakta...Veliler de yapılması yönünde teşvik ediyor..A sınıfı şurda yapmış B sınıfı daha güzel yerde yapmalı gibi bir de yarış var ki hiç sormayın:D

Sana katılıyorum pelin..Her çocuğun başarılı olduğu alanda kurdele takılırsa geleceği içinde başarılı olması sağlanır...Üniversite sınavına giren çocuklarımızında hedef belirlemesi sağlanır temelden..En azında kazanayım da neresi olursa olsun diyen bir nesil yetiştirmeyiz..

Sana katılıyorum pelin..Her çocuğun başarılı olduğu alanda kurdele takılırsa geleceği içinde başarılı olması sağlanır...Üniversite sınavına giren çocuklarımızında hedef belirlemesi sağlanır temelden..En azında kazanayım da neresi olursa olsun diyen bir nesil yetiştirmeyiz..
Tabi Vijdancığım..
Alamayan çocuğun halini düşünsene...

cocuklarin basarlilari ödüllendirilmelidir yani ödül derken illa madii bisey olmasi gerekmiyo bi saicak öpücük de büyük bi ödüldür bazen. Bunun yapilmasi gerekiyor cocuklar özgüvenlerini kazanabilmeleri icin. Hayattan bi cocuga verilecek en güzel hediyo onun özgüvenini kazanmasi gelisitrmesidir bence :)

cocuklarin basarlilari ödüllendirilmelidir yani ödül derken illa madii bisey olmasi gerekmiyo bi saicak öpücük de büyük bi ödüldür bazen. Bunun yapilmasi gerekiyor cocuklar özgüvenlerini kazanabilmeleri icin. Hayattan bi cocuga verilecek en güzel hediyo onun özgüvenini kazanmasi gelisitrmesidir bence :)
ödül eğitimde teşvik edici bir unsur...
ben de buna katılıyorum..
ama özellikle çocuklar arasında ayrıma ve kıskançlığa yol açacak durumlara karşıyım.
kurdele olayında ise geç takan bir öğrenci ,bilinçaltında neler yaşıyor olabilir.
teşvik etmesi olumlu ama ya diğerleri sorun burda işte:)

bence eğitimde okadar çokkk açıklık ve sorumsuz bir yönetmelik vede okadar çok anlamsız anlatımlar varkiiiii kurdele hafif kalıyor. bende kesinlikle bu yanlışa katılmıyorum çok haklı bi konu pelincim ellerine sağlık . :D

bence eğitimde okadar çokkk açıklık ve sorumsuz bir yönetmelik vede okadar çok anlamsız anlatımlar varkiiiii kurdele hafif kalıyor. bende kesinlikle bu yanlışa katılmıyorum çok haklı bi konu pelincim ellerine sağlık . :D
rica ederim canım...
seneye 1.sınıfı okutacağım ve kurdele düşünmüyorum:)

Geri