Okyanuslar için tehlike sinyali

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Okyanuslar için tehlike sinyali
İngiliz bilim adamlarından oluşan Royal Society, önümüzdeki hafta İskoçya'da toplanacak olan G8 liderlerine acilen okyanuslardaki karbon dioksit atıklarının önüne geçmeleri çağrısında bulundu. G8 liderlerini okyanuslarda hızla artan karbon dioksit (CO2) seviyesi hakkında uyaran Royal Society, bu gidişle 2100 yılında okyanusların tehlikeli düzeyde asitli olacağını savundu. Karbon dioksitin büyük bir bölümü kullanılan fosil yakıtlar sonucu oluşuyor. Bu yakıtlar tuzlu suda çözülüp yayılarak deniz canlılarının kabuklarına zarar veriyor.

Royal Society yaptığı açıklamada eğer insanlar tarafından çevreye bu hızla CO2 yayılmaya devam ederse okyanuslar 2100 yılında tehlikeli derecede asit içerecek. Bu da deniz canlıları için tahmin edilemeyecek düzeyde felaketlere neden olacak.

Royal Society Başkanı John Raven, okyanusların dünyanın iklimi ve hepsi birbirine bağlı diğer doğal sistemler üzerinde hayati bir role sahip olduğunu vurguladı. Raven ayrıca böyle bir zarar karşısında geleceğin okyanuslarının pek çok deniz canlısı türü için ve de ekosistemler için tehlike arz edeceğini bildirdi.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
tuqqce
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
877
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst