Ölen bebeğe isim konurmu?

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Ölen bebeğe isim konurmu?
Selamün aleyküm kardeşlerim,

Geçenler de bir hanım kardeşimiz bana ulaştı ve bir soru yöneltti. 6 aylık bebeğimi düşürdüm, bebeğime isim vermeli miyim? Düşük olayı hanım kardeşlerimizin hamilelik döneminde yaşadığı bir durumdur. Bu yüzdendir ki bana yöneltilen bu soru birçok müslüman hanım kardeşimizi ilgilendirmektedir.Ölen bebeğe isim konurmu.jpg


Bebeğin cenaze namazı kılınır mı?

Düşükte olsa bir çocuk Allahın kuludur. Anne karnın da ölen çocuk cennete girmek için ana ve babasına şefaatçi olacaktır. Dolaysıyla anne karnın da ölen çocuğa isim verilmelidir. Dünyaya sağ gelen daha sonra ölen bebeğin adı konur. Daha sonra islami usullere göre yıkanır kefenlenir ve cenaze namazı kılınır. Anne karnın da ölen bebeğin ya da ölü doğan bebeğin de ismi konur, yine islami usullere göre yıkanır ve kefenlenir fakat cenaze namazı kılınmadan gömülür. Azaları tam oluşmamış bebekler yıkanmaz. Fakat kefenlenip gömülür. Azası oluşmayan bebeğin cenaze namazı kılınmaz.


Hz. Ali (ra) hadisinden nakledersek; Sesi duyulmamışsa düşük üzerine namaz kılınmaz. Sesi duyulursa namazı kılınır, diyeti ödenir, varis ve muris olur. Eğer sesi duyulmamışsa üzerine namaz kılınmaz, mirasçı olamaz ve diyet ödenmez; Kısaca Yıkanmaz ve kefenlenmez. Bir beze sarılır, götürülür defnedilir. Ancak dünyaya geldiği zaman nefes almışsa, ona isim konur. Kefenlenir ve defnedilir.


Peygamber Efendimiz; Düşük çocuklarınıza isim veriniz. Çünkü onlar ahirette sizin için yüksek dereceler hazırlamak üzere öncülerinizdir diye buyurmuştur. Buradan şu sonuca varabiliriz. Düşük bebeğe isim vermek sünnettir. Eğer verilmeden defnolunmuşsa, gıyabında verilebilir.


Mezhepler ölü doğan çocuk için şöyle görüşlerde bulunmuştur.


Hanefilere göre; doğumdan sonra bir ses çıkarıp da vefat ettiyse, isim verilir, yıkanıp, kefenlenir ve cenaze namazı kılınır. Şafiilere göre Bebek dört ayı doldurmuş olması halinde yıkanıp kefenlenebilir akabinde gömülür. Cenaze namazı kılınmaz. Hanbelilere göre dört ayı doldurmuş olarak ölen bebek yıkanır ve cenaze namazı kılınır. Malikiler ise yaşam belirtisi göstermeyen bebeğin namazının kılınmayacağını belirtmişlerdir.
 

Benzer İçerikler

Üst