Ölen birinin MSN hesabı ya da internetteki resimlerinin akıbeti ne oluyor?

  • Konbuyu başlatan gurbet kuşu
  • Başlangıç tarihi
gurbet kuşu

gurbet kuşu

Yeni Üye
Üye
Ölen birinin MSN hesabı ya da internetteki resimlerinin akıbeti ne oluyor?
Örneğin bir MSN hesabının, resimlerin ya da blog yazılarının sahibi olan kişi hayata veda ettiğinde, bu kişinin internette yayınladığı materyaller ne oluyor?
Olaya hukuki açıdan bakıldığında sorunun cevabı aslında gayet açık. OUT-LAW.com'da editör olarak görevini sürdüren Struan Robertson'a göre kişi telif hakkına sahip olduğu tüm materyalleri dilediği bir kişiye miras bırakabilir. Robertson'ın bu konudaki düşüncesi ise şöyle: "Diğer bir deyişle eğer istersem, ölümümden sonra internette bulunan fotoğraflarımı veya sitemi bir arkadaşıma bırakabilirim. Bunu yapmadığım taktirde 70 yıl boyunca bu materyaller internet üzerinden yayınlanmaya devam eder ve akabinde yayından kaldırılır."
Örneğin Facebook gibi sitelerde kullanıcı hesabını pasif konuma getirmediği müddetçe aktif olarak kaldığı biliniyor ve kullanıcı Facebook'taki verilerini kendisi silmediği müddetçe tüm bu veriler aynen hayatta kalmaya devam ediyor.
Ölümün ardından domain'lerin durumu
Websiteleri söz konusu olduğunda işler biraz daha karışıyor. Bir domain ismi satın aldığınızda, bu domain'in süresi genellikle 2 yıllık bir süreyi kapsar ve bu sürenin sonunda domain'inizi yenilemezseniz, hakkınız elinizden alınmış olur.
Bunun yanında kişilerin kendisine ait olan blog sayfalarının durumu da önem teşkil ediyor. Örneğin Wordpress.com, herhangi bir blog hesabı pasif durumda olsa bile bu hesaba ellemiyor ve yayınlanmaya devam ediliyor.
 
NuRoVSkİ

NuRoVSkİ

Yeni Üye
Üye
Cevap: Ölen birinin MSN hesabı ya da internetteki resimlerinin akıbeti ne oluyor?

ılgınc emegıne saglık
 
hüzün meleği 26

hüzün meleği 26

Daimi Üye
Üye
ilginç bir durum
 

Benzer İçerikler

KızılÖtesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
727
KızılÖtesi
KızılÖtesi
Üst