1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Ölen hem anne, hem baba, hemde eş'ten maaş almak

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  ölen kişinin eşine maaş bağlanması ölen eşin maaşını almak hem babadan hem eşten maaş anne ve babadan eş ve
  Kişinin ölen hem anneden hem babadan yetim aylığı alması durumu:

  ANA ve babasından ayrı ayrı aylığa hak kazanan çocuklara, yüksek olan aylığın tamamı, az olan aylığın yarısı bağlanacaktır.

  Örneğin Küçük Ali’nin 01.01.2009 tarihinde annesinin ölümü nedeniyle 800 TL, 01.01.2010 tarihinde babasının ölümü nedeniyle 1000 TL aylığa hak kazanmışsa, Ali’ye yüksek olan babasından dolayı bağlanacak 1000 TL’nin tamamı, annesinden dolayı bağlanacak olan aylığın yarısı 400 TL bağlanacaktır. Bu durumda Küçük Ali’ye SGK’dan toplam olarak 1400 TL aylık bağlanacaktır.

  Birden fazla çocuğundan aylığa hak kazanma:

  Birden fazla çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en fazla ödemeye imkan veren ilk iki dosyadan yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanacaktır.
  Örneğin Fatma Hanım’ın 01.01.2009 tarihinde 1.çocuğunun ölümü nedeniyle 800 TL, 01.01.2010 tarihinde 2. çocuğunun ölümü nedeniyle 1000 TL aylığa hak kazanmışsa, Fatma Hanım’a yüksek olan 2. çocuğundan dolayı bağlanacak 1000 TL’nin tamamı, 1. çocuğundan bağlanacak olan aylığın yarısı 400 TL bağlanacaktır. Bu durumda Fatma Hanım’a SGK’dan toplam olarak 1400 TL aylık bağlanacaktır.

  Hem eşinden hem de ana ve babasından aylığa hak kazanma:

  Hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı ödenecektir.

  Örneğin Fatma Hanım’ın 01.01.2009 tarihinde eşinin ölümü nedeniyle 800 TL, 01.01.2010 tarihinde babasının ölümü nedeniyle 1000 TL aylığa hak kazanmışsa, Fatma Hanım bu durumda tercihine göre sadece bir aylık bağlanacak diğeri bağlanmayacaktır. Örneğimizde Fatma Hanım yüksek olan babasından bağlanacak olan 1000 TL aylığı tercih etmesi halinde, eşinden bağlanacak olan 800 TL’yi alamayacaktır.
  w
  ww.muhasebenet.net
  Hem vazife malullüğüne hem de malullük aylığına hak kazanma:


  SGK’nın uygulama kanununa göre vazife malullüğü aylığı almakta iken, tekrar sigortalı olanlardan hem vazife malullüğüne hem de malullük aylığına hak kazananlara bu aylıklardan yüksek olanı, aylıkları eşitse yalnızca vazife malullüğü aylığı, bunlardan hem vazife malullüğü hem de yaşlılık aylığına hak kazananlara, bu aylıkların her ikisi de ödenecektir.

  Ölen iki eşten aylığa hak kazanma:

  Evliliğin ölüm nedeniyle sona ermesi durumunda sonraki eşinden de aylığa hak kazananlara tercih ettiği aylık bağlanacaktır.

  Örneğin Fatma Hanım, 09.01.2011 tarihinde 1. eşinin ölümü nedeniyle 900 TL, 12.12.2012 tarihinde 2. eşinin ölümü nedeniyle 700 TL aylığa hak kazanmışsa, Fatma Hanım’a tercih edeceği yüksek olan 1. eşinden dolayı bağlanacak 900 TL’nin tamamı ödenecektir. 2. eşinden bağlanacak olan 600 TL aylığı ise alamayacaktır.

   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  hem eşten hem ebeveynlerden aylık
  Merhaba, ben 62 yaşında bir bayanım. 2000 yılında ssk emeklisi babamı, 2008 yılında yine ssk emeklisi annemi kaybettim. Evli olduğum için maaş talebim olmadı, ancak 2010 yılında da eşimi kaybettim. Sormak istediğim şu; yazılanlara göre ya dul ya da yetim maaşını tercih etmeliyim, sanırım dul maaşını tercih edersem eşimin maaşının %75 ini alacağım. Peki yetim maaşını tercih ettiğim takdirde hem annemin hem babamın emekli olması sebebiyle her ikisinin de maaşını alabilecek miyim?
   
Ölen hem anne, hem baba, hemde eş'ten maaş almak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hem evlat hem anne

  hem evlat hem anne

  Tüketim toplumu olduk.. bu özel günler de sırf alışveriş çılgınlığını körüklemek için bahane uydurmaktan başka işe yaramaz.. gavur adetidir bunlar, boşverin.. demeyin ne olur.. Değmez mi? Annelerimizin gözlerindeki ışıltıya.. dudaklarındaki gülümsemeye.. iki damla sevinç gözyaşına.. değmez mi? Zaten neleri tüketip bitirmişiz.. senede bir güncük te annemiz için küçük bir hediye almışız...
 2. hem zayıflayın hemde herşeyi yiyin

  hem zayıflayın hemde herşeyi yiyin

  Herşeyi yiyerek hem kilo verip, hem de sağlık kazanabilirsiniz. Bunu yanı sıra günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Günlük 1600 kalori içeren bu diyeti uygularken çikolata, dondurma ve bisküvi ya da tart gibi keyif veren gıdalardan ödün vermiyorsunuz ancak miktara dikkat etmeniz şartıyla. Ayda 1 ile 3 kilo kadar verebilirsiniz. Eğer daha fazla kilo vermek istiyorsanız günlük ekmek...
 3. Hem kulağa hemde göze hitap

  Hem kulağa hemde göze hitap

  sanatçılarımız genelde sadece sesleri ile değil dans ederek vucütları ile gözümüzde hitap etmeye devam ediyorlar.... BRİTNEY TURNEDE GÖBEK ATTI! YENİ ALBÜMÜ 'CİRCUS' İLE TURNEYE ÇIKAN BRİTNEY SPEARS, 32 ŞEHİRDE VERECEĞİ KONSERLERİN İLK AYAĞINI KENDİ MEMLEKETİ NEW ORLEANS'TA GERÇEKLEŞTİRDİ.... Konserinde şarkıları kadar yaptığı sahne şovlarıyla da dikkat çeken Spears, sahnede kılıktan...
 4. hem zayıflatıcı hemde annelerin sütünü arttırıcı salata

  hem zayıflatıcı hemde annelerin sütünü arttırıcı salata

  arkadaslar ben bu slalatayı çok yaptım ve yEdım işe çok yarıyor ozellıklede yazın ınsanı rahatlatıyor MALZEMELR SEMİZ OTU YOGURT 1 TATLI KASIGI ZEYTIN YAGI İSTEGE GORE 1 DİŞ SARIMSAK TAZE SEMIZ OTUNU YIKAYIP KALIN KALIN DOGRAYIN USTTUNE YOGURT DOKUN VE ZEYTIN YAGINI ILAVE EDIN ISTERSENIZ ÇOK HAFIF TUZ KONULABILIR . BU KARISIMI KASEDE YIYEBILIRSINIZ SABAH AC KARNINA KAHVALTI NIYETINE...
 5. Halit Ergenç "Bergüzar benim hem eşim, hemde annem" dedi

  Halit Ergenç "Bergüzar benim hem eşim, hemde annem" dedi

  halit ergenc halit ergenç bergüzar korel, aşkı, evliliği, resimleri, haberleri hakkında merak ettiğiniz bilgi burada akradaşlar. "Muhteşem Yüzyıl" dizisin de ki üstün başarısı ile oyunculuk kariyerinde hızla zirveye tırmanan Halit Ergenç, eşi hakkında aşk dolu cümleler kurmuş Melek'ler:) 'Bergüzar hem eşim hem de annem' Halit Ergenç'den eşi Bergüzar Korel'le ilgili ilginç...

Sayfayı Paylaş