Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Ölen Sigortalının ana ve babasına maaş..

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  ölen sigortalının annesine maaş bağlanması ölen sigortalının maaşı ölüm maaşı için gerekli evraklar ölüm halinde maaş bağlanması güncel ssk Sigortalı işçi öldüğü zaman ana ve babasına maaş bağlanması için kanun gerekli izahatları yapıp yayımlamıştır. Bunların neler olduğunu aşama aşama görelim.


  Sigortalının veya sürekli iş göremezlik geliri ile malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta olanların ölümü halinde, eş ve çocuklarının yanı sıra, Kanunda aranan şartları sağlayan ana ve babasına da toplam yüzde 25 oranında gelir veya aylık bağlanıyor.
  Ana ve babaya hangi durumda aylık bağlanacağı, başka bir anlatımla aylık bağlanması için aranan şartlar, 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu'nun 34. maddesinde yer alıyor.

  ARANAN ŞARTLAR
  Ana ve babaya aylık bağlanabilmesi için;
  *Ana ve babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin, asgari ücretin net tutarından (1.7.2009'dan itibaren 496,53 TL'den) daha az olması,
  **Diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması,
  ***Ölen sigortalının evli ve çocuklarının bulunması halinde, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hissenin bulunması şartları aranıyor.
  Sigortalının ölüm tarihinde artan hisse bulunmaması nedeniyle aylık bağlanamayan ana ve babaya, daha sonra durum değişikliği nedeniyle artan hissenin ortaya çıkması durumunda aylık bağlanıyor. Yine durum değişikliği nedeniyle artan hissenin ortadan kalkması halinde ana ve babanın aylıkları kesiliyor.
  < Konu Resmi..>


  ANA VE BABANIN 65 YAŞIN ÜSTÜNDE OLMASI
  Ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde artan hisse şartı aranmıyor. Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunmasa da diğer şartları yerine getirmek koşuluyla ana ve babaya ölüm aylığı bağlanıyor.

  ANA VE BABANIN MEDENİ DURUMU
  Ana ve babanın aylığa hak kazanmak için gereken şartları sağlayıp sağlayamadıklarının tespitinde, ana ve babanın durumu, evli veya ayrı olmalarına göre farklı değerlendiriliyor.
  Ana ve baba arasında evlilik birliğinin bulunması halinde, yukarıda belirtilen şartlar yönünden ana ve babanın durumu birlikte değerlendiriliyor. Ana ve baba arasında evlilik birliğinin olmaması halinde ise ana ve babanın durumları ayrı ayrı değerlendiriliyor.
  Örneğin; ölen sigortalının ana ve babası arasında evlilik birliği bulunması ve babanın kendi çalışmalarından dolayı yaşlılık aylığı alıyor olması halinde, anneye ölen sigortalı çocuğundan dolayı aylık bağlanmıyor.
  Yine anne veya babadan birisinin diğer çocuklarından aldıkları aylık ve gelirler hariç olmak üzere aldıkları gelir ve aylık bulunması halinde, aldıkları aylık ve gelirin tutarına bakılmaksızın ana ve babaya aylık bağlanmıyor.

  GELİR TESPİTİ
  Ana ve babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirlerinin, asgari ücretin net tutarından daha az olduğunun, daimi olarak oturdukları yerin bağlı bulunduğu il veya ilçe idare kurullarınca alınacak olan muhtaçlık kararı ile belgelenmesi ve bu belgenin, aylık başvurusu için Kuruma verilecek tahsis talep ve beyan taahhüt belgesine eklenmesi gerekiyor.
  Ana ve babanın aylığa hak kazanma koşullarının tespitiyle ilgili olarak Kurumca gerekli görüldüğü hallerde ayrıca, sosyal güvenlik kontrol memurunun değerlendirmesini içeren gelir tespit raporu da istenebiliyor.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Aralık 2016
Ölen Sigortalının ana ve babasına maaş.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:

  ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:

  -Baba çocuğunun doğumuna sevinmelidir. Resul-i Ekrem (S.A.V) "Çocuk dünyada sevinç rur, ahirette nurdur" diye buyurmuştur. -Kız çocuğu olursa daha çok sevinip, onlara iyi davranmalıdır. Zira evladın hayırlısı kız olmaktır. ( ama bu erkek çocukların hayırsız olduğu anlamına gelmemektedir )"Resul-i Ekrem (S.A.V) Kadının bereketlisi kız doğurmakla başlayanıdır. Zira ben Allahü...
 2. Yeni Yasaya göre sigortalının anne ve babasına hangi şartlarla...

  Yeni Yasaya göre sigortalının anne ve babasına hangi şartlarla...

  sigortalinin anne ve babasi sigortalı anne baba baba sigorta ssk üstüne alma babayı sigortalı yapmak Yeni Yasaya göre sigortalının anne ve babasına hangi şartlarla ölüm aylığı bağlanacaktır? Bir hak kaybı söz konusu mu? Yeni düzenleme ile ölen sigortalıdan dolayı ana ve babalara aylık bağlanması için eş ve çocuklardan artan hisse bulunması, her türlü gelirlerinin asgari ücretin net tutarından...
 3. ölen babadan maaş nasıl alınır

  ölen babadan maaş nasıl alınır

  babadan maaş bağlanması ölen babadan maaş bağlanması baba maaşı nasıl alınır ssk alma alınan maaş almak için form nasıl yani kimin adına doldurulur
 4. Ölen sigortalının ailesine maaş paylaşım oranları...

  Ölen sigortalının ailesine maaş paylaşım oranları...

  ölen sigortalının maaşı ölen sigortalının eşine maaş bağlanması eş ölümünde maaş ölüm sonrası paylaşımı Arkadaşlar ölen sigortalının maaş paylaşımı kurallar dahilinde yapılmaktadır. İşte size bu konu ile ilgili bilgiler... Sigortalının ölümü halinde aylığa hak kazanan sadece dul kalan eş aylığın % 75’ini alacaktır. Sigortalının anne ve babasının hayatta olması dul eşin aylık oranını...
 5. Hem eşinden hemde ana ve babasından aylığa hak kazanma

  Hem eşinden hemde ana ve babasından aylığa hak kazanma

  Hem eşinden ( kocasından ) hemde ölen babasından bir kadın emekli aylığı alabilir mi ? Yargıtay SSK'lı dul bayanın hem eşinden hem de babasından aylık bağlanmasına karar verdi. Yargıtay, SSK'dan eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık alacağına hükmetti. Yargıtay 21.Hukuk Dairesi Ankara 13. İş Mahkemesinin SSK'dan eşinden aylık alan dul kadının babasından aylık...

Sayfayı Paylaş