Olgunluk Sınavı Uygulaması nedir ?

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Olgunluk Sınavı Uygulaması nedir ?
olgunluk sınavı nedir olgunluk sınavının içeriği
Olgunluk sınavı nedir, ne zaman yapılır, neye yarar, uygulaması hakkında detaylı bilgiler içermektedir

Hay maşallah meleklerim haaaay :) Fıstığın yeşillik sınavını da çıkartırlar yakında. Her şeyi yaptık daha şifre iddaları hala gündemde ama Ösym şimdide gündeme olgunluk sınavını getirdi.Artık Ygs kalkıyor yerine Olgunluk sınavı geliyor.

Olgunluk Sınavı Nasıl olacak, Olgunluk Sınavı Uygulaması Hakkında

YÖK Başkanı Özcan, yaptığı açıklamada : “YGS’yi kaldırıp yerine ‘olgunluk’ sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta ‘lise bitirme sınavı’na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB’dedir.dedi.

Olgunluk Sınavı Uygulaması Nedir?

Olgunluk sınavları Osmanlı döneminde ilk kez Mektebi Sultani’de (Galatasaray Lisesi) 1869′da uygulanmaya başlandı. 1955′te olgunluk sınavı yerine lise bitirme sınavları getirildi. 1974′teyse ÖSYM’nin kurulmasından itibaren kaldırıldı.
Gerek olgunluk sınavı gerekse lise bitirme sınavları öğrencinin lise eğitimini tamamlayıp tamamlamadığını ölçmeye yarayan sınavlardı. Sonucuna göre lise mezuniyeti belirlenir ve öğrenciler üniversitelere başvurabilirlerdir.
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
bi bu eksikti! nasıl bir şeydir bu ya öğrenciyi oyuncak zannedip deneme tahtası gibi aha şunu yaptık aha bunu yapacağız! tek zarar gören okumak isteyen öğrenciler!
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
419
T
TİTAN
Cevaplar
0
Görüntüleme
737
TİTAN
TİTAN
elmalı kurabiye
Cevaplar
0
Görüntüleme
710
elmalı kurabiye
elmalı kurabiye
Üst