Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.335
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Oligohidramnios nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  oligohidramnios belirtileri,Oligohidramnios nedenleri,Oligohidramnios sebepleri,Oligohidramnios tedavisi,Oligohidramnios hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Gebelik döneminde bebeğin anne karnında fetusun içerisinde yaşadığı ortamda bulunan sıvının (amnios) üretiminin azalması sonucu ortaya çıkan hastalıktır.
  Amnios sıvısı; bebeği dış etkilerden korumanın yanı sıra, rahat hareket edeceği bir ortamda sağlar. Amnios sıvısı bebeğin gelişimi açısından hayati öneme sahiptir.
  Çok çeşitli maddelere ev sahipliği yapan amnios sıvısı sürekli bir devinim halindedir. Bu sıvı bebek tarafından yutulur ve böbrek salınımı ile tekrar ortama bırakılır. Bebeğin gelişimi ile doğru orantılı olarak miktarı değişir.
  Gebelik haftasına göre belli bir aralıkta olması gereken amnios sıvısı ultrason kontrolü sırasında gerekenden az olduğu saptanırsa Oligohidramnios’dan söz edilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu rahatsızlık, daha çok gebeliğin son dönemlerinde görülür.
  Daha erken dönemlerde görülen Oligohidramnios bebeğin gelişimi açısından son derece tehlikelidir ve genellikle gebelik kötü sonuçlanır. Amnios sıvısı ölçümü ultrason ile kadın doğum hekimi tarafından yapılır. Gebe rahmi dört kadrana ayrılır ve her kadrandaki en geniş amnios sıvısı cebi santimetre cinsinden ölçülür.
  Hepsi toplanır ve sonuç yorumlanır. Bu dört kadranın toplamı sonucu elde edilen veriye “amniotik sıvı indeksi” denir. Bu indeks 5 cm altında ise ‘’oligohidramnios’’ tanısı konulur.
   
Oligohidramnios nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Neden?

  Neden?

  Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
 2. neden?

  neden?

  bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
 3. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 4. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
 5. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş