Ölülerin arkasından neden yasin okunur ?

Ölülerin arkasından neden yasin okunur ?
Selamlar ölen kişilerin arkasından neden yasin okunur illa dua okumak gerekli mi bir de musalla taşına yattığında eğer o kişiyi tanıyorsam ve biliyor isem hakkını helal et ya da nasıl tanırdınız dendiğinde dediğim gibi eğer tanıyor isem kötü bi adamsa haklarımı helal etmesem olur mu bu hususta bana bilgi verebilir misiniz
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Selamlar cennet, tabiki sorularını bizlere ilet cevap vermeye çalışalım, Öncelikle hayırlı ramazanlar dilerim. Aslında bunun ile alakalı zayıf olduğu söylenen bir hadisin olduğu ortada. Genelde zayıf hadis demek yapmasan da olur anlamını taşır ama Ebu Davud,Cenaiz,24,İbn Mace,Cenaiz,4 te belirtildiği üzere ölülerinizin arkasından yasin okuyun denmiştir. Dabi ilim sahipleri bunun zayıf hadis olduğunu ifade etmektedir. Yani zayıf hadisler dini konularda delil teşkil etmiyor. Sahih hadislerin hiç birisinde Hz. Muhammed. S.A.V efendimiz tarafından söylendiğine işaret edilen hiç bir hadis yoktur. Dolayısı ile bu aslında sizin içinizden gelen bir şeyle alakalıdır. Bizler namazlarımızı kılarken bile duaların türkçe açıklamalarına baktığımızda, her duanın bir yakarış olduğu ortada. Bundan dolayı okuyun.
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Bu arada bir sorunuzu atladığımı farkettim, eğer dışarıdan gelmiş iseniz ve o kişiyi tanımıyorsanız " rahmetliyi nasıl bilirdiniz " sorusuna iyi bilirdik demeniz lazım zira o iyi biriydi size kötülüğü kesinlikle olmadı. Onun haricinde tanıyor iseniz ve sizden hakkınızı helal edermisiniz diye sorulduğunda hakkınızdır etmeyebilirsiniz.
 
Üst