1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Ölüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  akbabalar, anda, atapuerca, bir, bun, cambria, Definitions, ekolojik gömü, fareast, font definitions, font format, hominid, homo heidelbergensis, İnsanlar, layan, margin, mso, olan, ölüler ne olur, ölüm, ölüm ritüelleri, ölümden sonra, ölümden sonra yaşam, ölümle, Ölümü, ölünce ne yapılır, orphan, panose, paper source, props, sans serif, sene, style definitions, style name, style type, sülfürdioksit, theme font, times new roman, üzerinde, verilen, Victoria, vücut şişirme, yeni, yla, yüksek, zerdüşt ölüm

  < Konu Resmi..>


  Ölüm hakkında bilmediğiniz 20 şey meleklerim :D:D

  1. Gömme alışkanlığı 350,000 sene öncesine dayanıyor olabilir. Atapuerca, İspanya’da 13 metre derinlikte bir çukurda Homo heidelbergensis cinsine ait 27 hominid bulundu ve bunların ilkel ve modern insanların olası ataları olabileceğine inanılıyor.


  2. Asla ‘öl’ demeyin. Ölümü ifade etmek için en az 200 farklı ifade kullanılabilir. Bunların arasında ‘Tanrıya varmak’, ‘kurtlara karışmak’ ve ‘Tribble’larla (Star Trek serisindeki minik hayvanlar) uyumak’ gibi deyimler de bulunuyor. 3. 1951 senesinden beri Amerika’da kimse yaşlılıktan ölmemiş.

  4. O seneden beri Amerika’da ölüm sertifikalarının üzerinde ölüm sebebi de yazmıyor.
  5. Her durumda ölümü tetikleyen şey oksijen kesilmesidir. Oksijenin azalması kas spazmlarına ya da Yunanca’da yarış anlamına gelen ‘agon’ kelimesinden türeyen agonal evreye geçişe sebep olabilir.
  6. Ölümden üç gün sonra bir zamanlar yemeğinizi sindirmenizi sağlayan enzimler sizi yemeye başlar. Çatlamış hücreler, vücudu şişirecek kadar yeterli zararlı gaz çıkaran ve gözlerin dışarı fırlamasına sebep olan bağırsaklarda yaşayan bakteriler için yemek olur.
  7. Amerika’daki gömüler her yıl toprağa yüksek miktarda tahnit sıvısı -formol, metanol ve etanol- bırakır. Ölüleri yakmak ise dioksin, hidroklorik asit, sülfürdioksit ve karbondioksitin havaya karışmasına sebep olur.
  8. İsveçli bir şirket, öldükten sonra vücudunuzu sıvı nitrojende dondurarak kurutabilir ve yüksek frekans titreşimlerle püskürterek ortaya çıkan tozu mısırunu tabuta kaldırabilir. Bu ekolojik gömünün 6 ya da 12 dakika tutacağını söylüyorlar.
  9. Hindistan’daki zerdüştüler, ölülerin bedenlerini akbabaların yemesi için dışarıda bırakıyor.
  10. Kümes hayvanlarındaki ateşi düşürmek için kullanılan bir anti-inflamatuar olan diklofenak aşılanmış hayvanların cesetlerini yiyen akbabalar hızla ölüyor.
  11. Kraliçe Victoria, ölmüş eşi Prens Albert’in bornozuyla ve eli şeklinde yapılmış bir alçıyla gömülmek istediğini belirtmiştir.
  12. Madagaskar’da aileler ölmüş akrabalarının kemiklerini çıkartıyor ve famadihana adı verilen bir törenle kasabalarında gezdiriyor. Daha sonra atıklar yeni bir kefene sarılarak yeniden gömülüyor. Eski kefen yeni evlenmiş ve çocuğu olmayan bir çifte veriliyor ve yataklarına sermeleri isteniyor.
  13. 19. yüzyılda Mısır’daki bir tren yolu genişletme çalışmasında inşaat şirketleri o kadar çok mumya buldu ki bu mumyalar lokomotifler için yakıt olarak kullanıldı.
  14. Bilimsel yöntemin kurucusu İngiliz filozof Francis Bacon, 1626 senesinde bir tavuğu, soğuğun onu koruyup korumayacağını görmek için karla doldurmasıyla zatüreden öldü.
  15. Embriyonik dönemde organların gelişmesi için bazı hücrelerin kendilerini öldürmesi gerekir. Böyle bir hücre programlaması olmasaydı hepimiz ördekler gibi perde ayaklı doğardık.
  16. 1907 senesinde Amerikalı bir doktor bir ölü üzerinde yaptığı çalışma sonucu insan bedeninin ölünce 21 gram kaybettiğini keşfetti. O günden beri bir gerçek olarak görülen bu bilgi aslında kesinlikle gerçek değil.
  17. 19. yüzyıl Avrupa’sında yaşayan insanların yanlışlıkla ölü ilan edilmesine o kadar alışılmıştı ki kadavralar ölü hastaneleri adı verilen yerlere bırakılıyordu.
  18. Amerikan vatandaşlarının yüzde sekseni hastanelerde ölüyor.
  19. New York’ta öldürülen insan sayısı intihar eden insan sayısından az.
  20. İnsanlığın başlangıcından bugüne 100 milyar insanın öldüğü tahmin ediliyor.   
Ölüm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  kalem fabrikaları, kalem kelimesi, kalem özellikleri, kalem tarihi, kalemler, kurşun kalem kalem hayatımızın neredeyse her alanında bizim elimizde ede işte okulda her yerde. işte kalem hakkında bilmediğiniz 20 şey : 1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak...
 2. Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Sıçanlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  denek fareler, fareler, farelerin ilginç özellikleri, farelerin özellikleri, sıçanlar, sürüngenler fare denilen bu sıçan benim en korktuğummm hayvanlardan biridir bu resimden bile tırsıyorum :D:D 1. Norveç sıçanı olarak da bilinen kahverengi sıçan (Rattus norvegicus) ve daha akrobatik Asyalı kuzeni kara sıçan (Rattus rattus), gemilere kaçak olarak binebilme becerileri sayesinde...
 3. Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Hijyen Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, antibakteriyel temiz mi, antibaktireyel sabun nedir, aztekler, bakteri neden bulunur, bakteri nedir, bakteri nerede olur, bakteriden adam çıkar mı, bakterilerin zararları, basit, Bilim, biri, Charles Guiteau, Charles Meigs, cinsellik, dharma, egzama, fast food, Florida, hastanelerde, hastanelerde neler kirli, hayvan, Henry, hijyen gerçekleri, hijyen kuralları, hijyen nedir, hijyenik,...
 4. Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Uyku Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  amerika, aşk uykusu, aşkla uyumak, boyunca, cep, dakika, horlama nedir, horlama tedavisi, içinde, kald, kimyasal, milyondan, neden uyumalıyız, operasyonun, oxford, randy gardner, senesinde, sevgiliyle uyumak, Suzanne Somers, uyku, uyku hakkında, uyku nedir, uyku zorluğu, uykusuzluk ilacı, uyumamak için, uyuyamama, üzerinde, volvo, yan, Yani, yüksek 1. Kronik horlama,...
 5. Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  Zaman Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

  2c, amerika, Ancak, baz, bcr, benjamin franklin, bile, Bilim, Boston, büyük, c3, c5, çok, Colorado, daha, dönü, douglas adams, elektrik, erken, falan, fazla, fizik, Franklin, Hava da, için, içinde, ini, karar, konu, layan, lda, Los Angeles, Mart, nda, New York, Nino, olan, olarak, parlak, saat, Saatler, saatleri, Sacramento, saniye, senesinde, senkronize, shreveport, tasarruf, trafik, Tüm,...

Sayfayı Paylaş