ölüm ve ölümden sonra olanlar -adım adım

• Konbuyu başlatan Bilgimeclisi
  • Başlangıç tarihi
B

Bilgimeclisi

Forum Okuru
ölüm ve ölümden sonra olanlar -adım adım
ölümden sonra olanlar zekaret nedir menkir zekaret ne demek
merhabalar değerli melekler bi sitede cook yeniiyim paylaşımda bulunmaktadn cok haz alıyorum umarım paylaşımlarımın dirhem yararı oluyorsa ne mutlu bana..
evet genelde merak edilen ama tam analmıyla sıralanmış bir ölüm vezekaret anı olyına kalem kalem ele aldım ve en sağdeleştirlmiş şekilde anlaya bilecek şekilde yazıyorum

ölüm ve ölümden sonra olanlar...
işin özü ve yine hz. muhammet efendimiz tarafında bizlere aktarılmış kuran-ı kerim ilede allah atrafından bize tebliğ edilmitir.

Her nefis ölümü tadacaktır.

adem oğlu mutalaka beden ölümü tadacak lakin ruh asla ve asla allah diemedikçe ölümü tadmayacaktır. diyorum veölüm sürecinde olanları kalem kalem yazıyorum

Zekarat anı : bir insan zekaret anı yani ölüm ile dünya arasındaki süre zardı dünya zamanına göre 1-10 gün arasında değşebilir ama ahirde zaman ve mekan olmadığı için zama yoktur. bir insna dünyadan göç etmeden önce zekaret anı yaşar bu anda neler oluyor derseniz. şöle özetlemek isterim.. bu anda perdeyi şeytan alıyor ve başlıyor sizi imasnız... ( allah c.c. 'nın meleklerine ve peygamberlerine inanma inancınızı ) gitmeniz için kendine sizi seçde ettirmektir hayesi.. bu süreçte zakaret eden kişi ekli sünnet ise yani müslüman ise zekarat anı çok çetni geçer lakin müslüman değil ise zaten şeytanın onunla işi yoktur çünkü müslüman olmayan kişi ve kişiler iman'ları tartışmalıdır. çümkü hak katında tek ve din islamiyettir. zekarat anında şeytan size bir çok kılıkta gözükür. anneniz babanmız kardeşini yengeniz eşiniz abiniz teyzeni ve en önemlisi dünyada en cok kimi seviyorsanız onun kılığında gelir sadece 1 kişi kılığında gelemez... o kişi ise cihanpeygamberi za Hz. Muhammet S.A.V hazretlenrinin kılğığında gelemez yani zekaret anında muhammet efendimiz görmüşsrniz o kendisidir. imanın mücadelesi çok çetindir hemde çok çetindir eğer ehli sünnet kişi bu mücadelede bağlı olduğu bir şeyh şıh ve evliya yok ise kendisi bu mücadelede yanlız diyebiliriz. lakin ona yanlzılığında şirke girmemesi için zekarat anında dünyaa kuran okunur. ki dünya ile ahir arasında devamlı yolculuk eden kişi dünyada gediğinde kuran-ı kerim ile idrakınınıntekrar açılması hedeflenir.
eğer zekaret eden bir kişi ehli sünnet ve bağlı olduğu bir tarikat şeyh evliya var ise zekarat anında bağlı olduğu şeyhlerinden yardım iseteye bilir. yani zekarat anında imanın gitmtmesi için şeytanla mücadeleye ekstra dışardan destek almaktır bu...
eğer zekarat anında imanınız şeytana kaptırıp ona seçde ederseniz. imansız gidersiniz yani müslüman olmazsınız... ve cennet le müjdelenmenizin hiç bir hükmü olmaz.. cehennem sizi beklemektedir.

imanlı giden bir ehli sünnet hemen öbür tarafa geçmez.. dünyada hala ruh olarak gezmeye devam eder.. yani ruhun bulundğu beden aslına dönmeden yani toprağa girmeden dünyada gezer... taki beden mezara konup imamın ettiği son duğa ile ve son imama çeklir. mezardan işte o zaman ruh bedenden idarakı açılmış bir şekilde doğrulur ve başını kabirdeki toprak tahtaya veya toprak tavana çarpar işe o çarpma ile ruh dünyadan ayılır..

Sorgu ve su al : ruhun dünydan ayrılışından sonra sorhulama ve tespit aşaması başlar bir nevi kimliklendirme bu aşama Münker ile Menkir melekleri tarafından yapılır. bu sorguda çok çetindir sorulara yanlış çevaplar verdiğnizide hatırladığım kadarıyla menkir meleğini elinde bulunan keskin çıkıntıları olan zincirli topuz ile beyninizi milyanlarca parçaya bölünür ve takrar toplanır ve sonra tekrar topuzla parçalanır...

bazu su allerden örnekler vermek gerekirse ik 5 su all bir örnek
1- rabbin kim
2- Kimin ümmetisin.
3- imanın şartı
4- islamın şartı
5- Dünyada rızkını neyle kazanırdın.
yukardakş bazı örnekler size münker meleği tarafından sorulacak sorulardır... sullaere cevap verme konusunda yukarda bahsettiğim gibi bağlı olduğunuz. bir şeyh veya evliya varsa ve ehli sünnet bir insansanız bu sualleme işlemişndede şehinizden yardım alabilrisiniz. birnevi yine dışarıdan torpil almak gibi.. kopyalama değil torpil sadece.. sorgulama bitti sağ ve sol omuzunuzdaki meleklerin.. tututkları günahlarınız ve sevaplanın dengelenemsi. bu dengeleme sonucnda eğer sevaplarınınaz vazla ise size cennet bahçelerinden ufacık bir bölüm gösterilir ve orda kıyamete kadar beklersiniz. ama günahınız fazla ise size cennet çukurundan ufuacık bir yer gösterilir ve kıyamte kadar ordasınız......

Ameller ve defterler... bir kişi ölmüş ise unutulmamalıdır. ki o kişi kabirdedir. yani kabire gidip okunan dua veya sevaplaplar kişinin ameline işlenir ve kişi dünyada bir iyilik yapmış ve bu iyilik devamlı olarak devam ediyorsa bu iyilikten sevaplarda işlenir tabi kötülük yapmış ise bu kötülükten kötülükler çıkıyorsa buda ameline işlenir. okunan dualar kabirde yatan kişiye ferahlık ve haz veriri yani rahatlama sağlar.. kabirde olan bir kişi siz ayak uclarında durusanız sizi görebilir. hatta siz nefsinizi seviyesi yüksek ise onlarla konuşa bilrisiniz.

kabşrde yatan 2 çeşit ruh vardır. bu 2 ruhta devamlı oalrak dua ederler..1 statüdeki ruhlar cennet bahcesi gören ruhlar rabbine ''Ya rabbim bir an önce kıyamet kopsun.. diye 2. statüdeki ruhlar ise cehennem cukuru görenlerde yarabbim yalvarızı kıyamet kopmasın diye.. dua ile müşteki olurlar...

ölüm budur ve kıyamete kadarda böle devam eder..

kıyamet konusnu bir diğer yazımda anlatacağım hatalar var ise önce allah katında affolsun..
herşeyin doğrusunu o bir.. ondan gayri yoktur.
sağlıcakla kalın

Geri