1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Olumlu Anne-Baba Tutumları (1)

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  olumlu anne baba tutumları olumlu aile tutumları anne baba video aile video Demokratik Anne-Baba Tutumu
  Ebeveyn tutumları içinde en ideal olanıdır. Anne-babanın çocuğu kabulü, sevgi ve sevecenlikle ele alması, çocukla ilgilenmesi şeklinde davranışa yansımaktadır. Kabul eden anne-baba çocuğun ilgilerini göz önünde tutarak onun yeteneklerini geliştirecek ortamı çocuk için hazırlar. Kabul gören çocuk genellikle sosyalleşmiş, işbirliğine hazır, arkadaş canlısı, duygusal ve sosyal açıdan dengeli ve mutlu bir bireydir.
  Aile her şeyden önce çok iyi bir rehberdir. Çocuğa yol gösterilir ama alacağı kararlar konusunda serbest bırakılır. Alternatif sunulur. Seçim çocuğa aittir. Çocuk seçiminin sorumluluğunu alır. Böyle bir ailede evde-toplumda kabul edilen ve edilmeyen davranışların sınırları bellidir. Çocuk neyi nerede yapacağını veya yapmayacağını bilir. Ev ve toplum kuralları çocuğa anlatılır. Her şeyden önce anne-baba iyi bir modeldir. Çocuklarında görmek istemedikleri davranışları kendileri de yapmazlar. Çocuk sınırlar içinde özgürdür.
  Demokratik ve güven verici bir ortamda yetişen çocuk , kendine ve çevresine saygılı, sınırlarını bilen, yaratıcı, aktif, girişken, sağlıklı ilişkiler kurabilen, saygılı, sorumluluk sahibi, hoşgörülü, uyumlu bir birey olarak yetişir.
  YAYGIN AMA YANLIŞ İNANÇLAR
  Ben de çocuktum, geçer.
  İyi anne-baba çocuğunu asla cezalandırmamalı.
  Çocuğumun her şeyi olmalı, hiçbir şeye ihtiyacı olmamalı.Çocuklar kendi hallerinde yetişmeli, müdahale etmeye gerek yok.Çocuğuma zaman ayıramıyorsam da bütün maddi ihtiyaçlarını arşılıyorum.
  Eşim çocuğa çok katı davranıyor, ben onu dengeliyorum.
  Ben çocuğumun en iyi arkadaşıyım.
  Çocuğum daima kendimden, eşimden önce gelir.
  Çocuğum hiç hata yapmamalı, hiç acı ve sıkıntı çekmemeli.
  Çocuğumu mükemmel bir şekilde yetiştirmeliyim.
  POZİTİF YAKLAŞIM
  Sağlıklı anne-baba ve çocuk ilişkisinin temelini güven oluşturur. Her anne-baba çocuğunun özgüveni tam bir birey olmasını ister. Özgüvenin oluşumu bir süreç gerektirir ve bu noktada en büyük rol ebeveynlere düşmektedir. Aşağıdaki sunduğumuz öneriler sizlere çocuktaki özgüven oluşumu için en temel yaklaşımlardır.

  • Kabul Gösterme
  Kabul gösterme çocuğu koşulsuz, şartsız, yargılamadan kabul etmektir. Fakat çocuğun her davranışını onaylamak değildir. Çocuğun yapıcı değişimini sağlamada, sorununu çözmesini kolaylaştırmada daha sağlıklı psikolojik duruma gelmesini sağlamada, öğrenmesini cesaretlendirmede kritik öğe kabul göstermedir. Aynı zamanda çocukla ailesi arasında sağlıklı ilişki ve iletişimin başlangıcında yer alır. Çocuğun potansiyelini gerçekleştirmesini sağlar.
  • Dinleme
  Çocuğa kabul edildiğini göstermenin, sağlıklı iletişimin yollarından biri de dinlemedir. Anne-babalar genellikle çocuklarını dinlediklerini düşünürler, oysa çocuk konuşurken sürekli ikaz, hatırlatma, önerilerde bulunma, fikir yürütme gibi müdahalelerle çocuğu aslında dinlemezler. Sorunu olan ve kendinden bir şey anlatmaya çalışan çocuğa uyarı, yargılama gibi müdahaleler çocuğun susmasına, kendisini duyulmamış gibi hissetmesine neden olur. Bu durum çocuğun ilerideki sorunlarını da anlatmamasına ve içine atmasına neden olabilir. Çocuk dinlenildiğinde önemsendiğini, kendisine değer verildiğini hisseder ve ailesi ile arasında güven duygusu oluşur.
  • Sınırlar-Kurallar
  Sınırlar ve kurallar ebeveynlerin önderliğinde, mutlaka çocukla birlikte oluşturulmalıdır. Kuralların ne olduğu, bu kurallara uyulduğunda ve uyulmadığında gelecek sonuçların neler olacağı önceden belirlenmeli ve çocuk için net olmalıdır. Belirlenen sınır ve limitler içinde çocuklara seçim ve karar şansı vermek kişilik gelişimlerini olumlu yönde etkiler ve işbirliğini kolaylaştırır.
  • Uygun İfade ve Yönlendirme
  Çocuklarla konuşurken kullandığımız kelimeler, sesimizin tonu, vurgularımız oldukça önemlidir. Ne söylediğimiz yerine nasıl söylediğimiz daha dikkat çekicidir. Uygun ifade sağlıklı iletişimin başlangıcıdır. Ebeveynler sıklıkla çocukları uyarma, neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğini söyleme eğilimindedirler. Oysa yapılan uyarıların sıklığı azaldığında etkileri artacaktır. Örneğin: ‘Ödevlerini çabuk yap!’ yerine ‘Akşam yemeğine kadar ödevlerini yap sonra da beraberce keyifle yemek yiyelim.’ İfadesi daha uygun olacaktır. Aynı zamanda ‘… yapmazsan …yapamazsın’ ifadesi yerine ‘ …yaptığında …yapabilirsin’ gibi cümleler daha olumlu olacaktır.
   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Olumlu Anne-Baba Tutumları (1)
  emeğine sağlık çok güzel bi konu paylaşım için saol
   
Olumlu Anne-Baba Tutumları (1) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne ve Baba Tutumları

  Anne ve Baba Tutumları

  Çocuğa sergilenen anne baba tutumları aşağıdaki başlıklar altında incelenebilir. 1. Aşırı Otoriter ve Reddedici Aile Tutumu: Çocuğun bedensel ve ruhsal gereksinmelerini karşılamayacak kadar olumsuz duygular beslenilir. Çocuğa şefkat, sevgi, sıcaklık verilmez, her yaptığı eleştirilir. Çocuğun iyi yönleri değil olumsuz yönleri ortaya çıkarılır. Otoriter ve reddedici aile tutumunda evde söz...
 2. Olumsuz Anne-Baba Tutumları

  Olumsuz Anne-Baba Tutumları

  anne baba tutumları ile ilgili hikayeler olumsuz anne baba tutumları tutarlılık ile ilgili hikayeler Aşırı Koruyucu ve Kaygılı Anne-Baba Tutumu Bu tarz tutumu benimseyen anne-baba sürekli çocuğa müdahale eder. Aşırı koruyucu ve verici davranışlar söz konusudur. Çocuğa bir bebek gibi davranılır. Çocuk anne-baba tarafından ‘sen yapamazsın, daha küçüksün’ gibi engellemelerle karşılaşır. Çocuğun...
 3. Farklı Ana-Baba Tutumları ...

  Farklı Ana-Baba Tutumları ...

  Anne farkli Baba farkli derse ne olur meleklerim ?? Ve bunun cocuk icin nekadar yararli yada zararlidir? ayrintilari burdan ögrenebilirsiniz... Ana-babanın tutumu, gelişmekte olan bir çocuğa örnek model oluşturacağından, onun kişiliğini etkiler. Çocuk bu etkiyi, özdeşim modellerinden edindiği benzer tutumları sergileyerek ortaya koyar. Ana ve babanın tutumu, çocuk benliğinin algılayış...
 4. Anne-baba tutumlarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri

  Anne-baba tutumlarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri

  anne baba tutumları makale Çocuk yetiştirmekte en büyük görev biz ebeveynlere düşmektedir arkadaşlar. Bizim aile içinde gösterdiğimiz tutarsız davranışlar yada olusuzluklar,onların gelişimi üzerinde etkili oluyor.Unutmamalıyızki bugünün çocuklarını yarına en iyi şekilde yetiştirip,iyi birer fert olmalarını sağlamak biz anne-babaların elinde. Ebeveynlerin çocuklarına karşı tutumlarını...
 5. Olumlu ve olumsuz aile tutumları

  Olumlu ve olumsuz aile tutumları

  olumlu iletişim diyalogları olumlu tutum ve davranışlar olumsuz iletişim diyalogları iletişimde tutum ve davranışlar olumsuz Yarına çocuk yetiştirmek zordur.Çocuğumuzu yetiştirirken aile içi tutumlarımıza dikkat etmeliyiz. Aile içi olumlu ve olumsuz tutumları şöyle sıralayabiliriz. Olumsuz aile tutumları: 1. Aşırı sevgi ve gevşek eğitim: Bu tutumu gösteren ailelerde sevgi, çocuğa...

Sayfayı Paylaş