olumsuz davranışlar ile ilgili atsözleri

  • Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
olumsuz davranışlar ile ilgili atsözleri
kötü davranışlarla ilgili sözler kötü davranışlarla ilgili yazı
olumsuz davranışlar ile ilgili atsözleri
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Selamlar değerli misafirimiz,

Olumsuz atasözleri demekle aslında çelişkili ata sözleri demek istediğinizi düşünerek aşağıya gerekli açıklamayı ekliyoruz. Umarız işinize yarar.

çelişkili ata sözleri, çelişen ata sözleri, birbiriyle çelişkili ata sözleri,birbiriyle çelişen ata sözleri

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtecek ata sözlerinden bahsetmek isterken tam bu cümleyi kurduğum da, cümleyide atasözüyle kurduğumu farkettim :D:D :hey: Her duruma uygun ata sözleri ile tanınan ülkemizin şimdide birbiriyle çelişen ata sözleri arkadaşlarım :)

Birbirleriyle Çelişkili Atasözleri

Evrendeki her şeyin zıddıyla varolduğu olgusu atasözlerine de yansımıştır. Olumlu öğütlerin yanısıra, yalnızca çıkara yönelik olumsuz öğütler veren atasözleri de vardır. “Devletin malı deniz, yemeyen keriz” atasözü bunun örneklerinden birisidir.

Çelişkili atasözleri, ayrıca, toplumda ayrı düşünen grupları ve bu gruplar arasındaki ayrılıkları/çelşkileri ortaya koymaktadır.


Örnekler:

* “Biri yer biri bakar; kıyamet ondan kopar” atasözü kişileri yoksul kimselere yardım etmeye teşvik ederken “Aç yanından kaç” atasözü bunun tersini öğütlemektedir.
* “Derdini söylemeyen derman bulamaz” atasözü kişileri derterini dostlarıyla paylaşmaya teşvik ederken “Sırrını verme dostuna o da söyler dostuna” atasözü bunun aksini savunmaktadır.
* Her koyun kendi bacağından asılır. / Kurunun yanında yaş da yanar.
* İyi insan lafının üstüne gelirmiş. / İti an çomağı hazırla.
* Taşıma suyla değirmen dönmez. / Damlaya damlaya göl olur.
* Zorla güzellik olmaz. / Zora dağ dayanmaz.
 
Üst