Ölünün sırtında morluk azrail pençesimi ?

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Ölünün sırtında morluk azrail pençesimi ?
Sayın hocam ananemin vefatı beni derinden etkiledi bu nedenle ona yönelik bir çok soru soruyorum. Ananemi yıkarken sırtın da kocaman bir morluk vardı . Onu yıkayan kadın görevli ; ''bu azrailin pençesi ölülerin hepsin de olur. Ruhunu verene dek azrail kişinin sırtına vurur '' dedi. Bahsi geçen durumun doğruluğu nedir ?

Merhaba. Azrail meleği Ölecek olanların ruhunu kabzetmekle vazifeli olup Cenab-ı Hakkın görevlendirdiği bir Melaikei azamdır. Yani dört büyük melekten birisidir. Azrail (a.s) Ölecek olana gözüktüğü bazı rivayetlerde geçmektedir. Nasıl bir hal üzere gözükeceğini ise yine müfessirler ve alimlerce bildirildiğine göre öleceğin yaşayışına göre gözükeceğini ve şayet ameli güzelse Güzel bir şekilde gözükeceğini, şayet İbadetsiz ve amelsiz bir ömür sürmüşse kötü bir şekilde gözükür. Azrail Aleyhisselam Vefat edenin bedeninde her hangi bir emanet işaret bırakması konusunda fazla bir malumat sahibi değilim efendim. Bu konuda araştırma yaparak bilgi sahibi olup size tekrar döneceğim.

Geri