1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Omirilik Eğrilikleri

  Konu, 'Nöroloji' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  Çok ciddi olan bu hastalık hakkında bilgi vermek istiyorum..

  Ergenlik öncesi ya da erken ergenlik döneminde omurganın yana doğru açılmasıyla ortaya çıkan skolyoz hastalığı (omurga eğriliği) Türkiye’de her 10 kişiden birinde görülüyor. Erken teşhis durumunda tedavisi mümkün olan bu hastalığın kader olmaktan çıkarılması için Avrupa ve Amerika’daki gibi okul tarama programları uygulanması gerekiyor.
  < Konu Resmi..>  Skolyoz, yetişme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalık. Skolyozun önlenmesi için okullarda yapılacak sağlık taramaları çok önem taşıyor. Hastalığın belirlenmesi için uzman bir hekimin 30 saniyelik muayenesi yeterli oluyor. Hastalık erken belirlendiğinde tedavisinde yüzde 100′e varan bir başarı sağlanıyor. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimi engelleniyor. Erişkinlik döneminde; bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozuklukları ortaya çıkıyor.
  Skolyoz hastalığı yüzünden her 1000 kişiden 2 – 3′ünün aktif tedavi görmesi, her 1000 kişiden 1′inin de ameliyat olması gerekiyor. Skolyoz, dikkatli bir göz tarafından farkediliyor. Bu belirtiler şunları kapsıyor:​


  * Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik görülüyor. * Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozuluyor.
  * Baş bir yana, vücut bir yana savrulduğu için çocuklar bir bacaklarının daha uzun olduğu duygusuna kapılıyor.
  * Kız çocuklarının eteğinin bir bölümü yukarı çekiyor.
  * Göğüs kafesinde asimetri ve bir kürek kemiğinde tümsek gözlenebiliyor.
  Bu şikayetle gelen hastalarda skolyoz olduğu ortaya çıkıyor.

  < Konu Resmi..>


  Nedenler bilinmiyor

  Skolyoza yol açan faktörlerin yüzde 80′i bilinmiyor. Skolyozların yüzde 20′si ise bazı ilerleyici kas ve sinir hastalıkları, kemiklerdeki doğumsal şekil bozukluğu ile iltihaplardan kaynaklanıyor. Kalıtımla geçtiği de biliniyor. Kız çocuklarında daha fazla görülen skolyozla ilgili ilginç bir bulgu da, hastalarda omurga eğriliği dışında hiçbir fiziksel sorun bulunmaması. Çocuklarda bütün fonksiyonlar normal işliyor ve başlangıçta hiçbir belirti vermiyor. Bu nedenle hastalık rahatlıkla atlanıyor. Ailelerin her zaman endişe ile baktığı çocukların ağır okul çantaları taşımaları ise skolyozda birincil derecede önemli olmuyor.
  Teşhis nasıl konuluyor?  Skolyoz teşhisinde önce çocuğun fiziki muayenesi yapılıyor, daha sonra ise ayakta önden ve yandan filmleri çekiliyor. Omurgunın eğilme açısı belirleniyor. Tedavi bu açılara göre belirleniyor. Açılara göre yapılan tedavi şunları kapsıyor:
  20 derecenin altı: Bol bol egzersiz, yüzme öneriliyor. Kızlar 14.5, erkekler ise 16.5 yaşına kadar izleniyor.
  20 – 40 derecelik eğiklikler: Hastalara özel korseler veriliyor. Çelik ve plastik parçalardan oluşan bu korse gelişme çağı döneminde ortalama 2 – 3 yıl kullanılıyor. Omurganın eğikliğinin 30 derecenin altında tutulması büyük önem taşıyor.
  40 derecenin üstü: Bu durumda hastanın ameliyat edilmesi gerekiyor. Son 12 yıldır geliştirilen ameliyat teknikleri ile omurga açılarak bel kemiğine metal çubuklar konuluyor. Bunlar da vida ve kancalarla omurgaya sabitleniyor, yani omurga bir lego gibi biçimlendiriliyor. Ameliyattan sonra hastalar hemen ayağa kalkabiliyor.

  Normal vücut görünümü
  * Kafa, kalçaların orta hizasında
  * Omuzlar ve kürek kemikleri simetrik
  * Kalça seviyeleri simetrik
  * Kollar ve vücut arasında eşit mesafe
  * Üst ve alt sırtın her iki tarafı simetrik

  Muhtemel Skolyoz
  * Kafa, kalçaların ortasından bir tarafa doğru yerleşmiş
  * Bir omuz daha yüksek
  * Bir kürek kemiği daha yüksekte durarak tümsek yaratmış
  * Bir kalça daha belirgin
  * Kollar ve vücut arasındaki mesafede eşitsizlik
  * Göğüs kafesi ve / veya alt sırtın bir tarafı asimetrik   
Omirilik Eğrilikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Omurga Eğriliği Skolyoz

  Omurga Eğriliği Skolyoz

  bel eğriliği bel egriligi kemiği eğriliği kemiğinde eğrilik omurga egriligi Vücudumuzu dik tutan bel kemiği (omurga) bazan eğrilikler gösterir. Çok genç yaşlarda başlayabilen eğrilikleri ancak dikkatli anneler yakalayabilir. Çocuklar elbiseli iken yeni başlayan ve hafif eğrilikleri fark etmek mümkün değildir. Ama anneler çocukları elbisesiz de görebilirler. Daha çok kız çocuklarda gözlenen...
 2. Omurga eğriliği skolyoz nedir

  Omurga eğriliği skolyoz nedir

  skolyoz nedir ortoröntgenogram skolyos nedir skolyoz tetkiki omurgamız neden s biçimindedir Omurga eğriliği skolyoz Omurganın yanlara doğru “S” veya “C” biçiminde kıvrılmasıdır. Bunun sonucunda omurga döner ve bir omuz ve bir kalça diğerinden yüksek görünür. Genetik olanları varsa da genellikle çoğunun nedeni bilinmemektedir. (idiopatik skolyoz) Herhangi bir yaşta olabilir. İnfantil...
 3. omurga eğriliği

  omurga eğriliği

  omurga eğriliği çocuklarda omurga eğriliği bebeklerde nedenleri Omurganın yanlara doğru “S” veya “C” biçiminde kıvrılmasıdır. Bunun sonucunda omurga döner ve bir omuz ve bir kalça diğerinden yüksek görünür. Genetik olanları varsa da genellikle çoğunun nedeni bilinmemektedir. (idiopatik skolyoz) Herhangi bir yaşta olabilir. İnfantil skolyoz 3 yaş altında görülür. Genellikle doğumsal yapı...
 4. Omirilik Tümörü hakkında herşey

  Omirilik Tümörü hakkında herşey

  omurga tümörü belirtileri omurilik tümörü belirtileri omurilik kanseri kanseri omurilikte kitle Arkadaşlar Tümör bir diğer adı ile de Ur, genel olarak dokularda gelişen herhangi bir şişliğe, daha sıklıkla kullanılan hali ile de iyi ya da kötü huylu kitlesel neoplazi dokusunun kendisine verilen addır. Malesef günümüzde çok yaygın bir hastalık oldu.. İşte bu timörlerden biride Omirilik...
 5. omurilik eğriliği

  omurilik eğriliği

  5 yaşında bir kızım var omurilik eğriliği olabilir şüphesi içerisindeyim bunu elle anlamam mümkünmü? lütfen cevap veriniz.

Sayfayı Paylaş