1. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur

  On Bir Dakika - Paulo COELHO

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında Gül Hanım tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Notlar;
  ■Aşkı yaratan ötekinin varlığından çok yokluğuydu.

  ■Kimse herhangi bir şeyin efendisi değildir.

  ■Hiçbir şey bana ait değilse, benim olmayanlar için kaygılanmamın gereği de yok demektir.

  ■… ötekini kabul etmek, orada olduğunu bilmek …


  ■İnsan ancak kendi sınırlarına dokunduğu zaman kendini tanırmış.
  ■Omerta; sessizlik yasası

  ■Sorun hayatta ilerlemekse, “fena” olmayanla düpedüz “en iyisi” arasında bir uçurum vardır.

  Bir zamanlar, parlak tüyleri,
  rengarenk kanatları olan bir kuş varmış. Uzun lafın kısası, bakanları neşeye boğarak göklerde özgürce uçmak için yaratılmış bir hayvanmış.

  Günün birinde kadının biri bu kuşu görüp ona kapılmış. Ağzı hayranlıktan bir karış açılmış olarak, kalbi deli gibi çarparak, gözleri heyecandan parlayarak kuşun uçuşunu seyretmiş.
  Kuş, onu yanına çağırmış ve ikisi birlikte nefis bir uyumla uçmuşlar. Kadın kuşa tapıyor, onu kutsal sayıyor, yüceltiyormuş.

  Ama günün birinde düşünmüş kadın:
  “Belki de uzak dağları keşfetmek ister?”
  Korkuya kapılmış.
  Aynı duyguyu başka bir kuşla yaşayamayacağından korkmuş.
  Ve kıskanmış
  – kuşun uçabilme yeteneğini kıskanmış.
  Kendini yalnız hissetmiş.
  “Ona bir tuzak kurayım,”
  diye geçirmiş içinden.
  “Bir dahaki sefer, kuş tekrar gelirse, artık gidemesin.”
  Kadın kadar aşık olan kuş, ertesi gün tekrar sevgilisini görmeye gelmiş. Ne var ki bir tuzağa düşmüş ve bir kafese hapsedilmiş.

  Kadın her gün gelip, kuşu seyrediyormuş. Vurgunmuş ona ve onu gösrediği arkadaşları “Ne şanslı bir insansın!” diye haykırıyorlarmış. Ne var ki, tuhaf bir değişim baş göstermiş:

  Artık sahibi olduğundan, kalbini çalmasına ihtiyaç kalmadığından, kadının kuşa olan ilgisi sönmüş. Uçamayan, hayatının anlamını yerine getiremeyen hayvancık sararıp soluyor, parlaklığını yitiriyor, çirkinleşiyormuş – ve kadın da karnını doyurup kafesini temizlemekle yetiniyormuş.
  Günlerden bir gün kuş ölmüş. Kadın son derece üzülmüş buna ve o andan itibaren onu aklından çıkaramamış. Ama kafesi hatırlamıyormuş bile; onu ilk kez, mutluluk içinde bulutlarla yarışırken gördüğü gün varmış sadece zihninde.
  Kendini iyice dinlese, kuşun onu heyecanlandıran tarafının dış görünüşü değil, özgürlüğü, hareket eden kanatlarının enerjisi olduğunu fark edermiş.

  Kuşun yokluğunda, hayatı da anlamını yitirmiş ve ecel kapıyı çalmış.

  “Niye geldin?” diye sormuş kadın ölüme.
  “Tekrar onunla göklerde uçabilesin diye,” diye karşılık vermiş ölüm. “Her seferinde gidip gelmesine izin versen, ona olan sevgin ve hayranlığın iyice artardı; ancak şimdi, ona kavuşabilmek için bana muhtaçsın.”
   
 2. sevil-78

  sevil-78 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  573
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  okumak gerek eminim güzel bir kitaptır tşkler...
   
On Bir Dakika - Paulo COELHO konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ceza Bir Dakika

  Ceza Bir Dakika

  [Mista Brown] Yo yo my name is Mista Brown. I'm here to rap music in İstanbul's One Second section. The ilness rap posse keep in the real. Hiphop music forever. [Sahtiyan] Yo ramak kaldı derken akan kankanı oturt sandalyeye tanı bir dakikada seni mi görcem damarlarında endam gözünü açtığın anda popoladı bahtı sabah kaldı kaba koyucu namüsait rapi boğazında düğümlenen bir dakkada. Danışıklı...
 2. Hayatımızdan bir dakika...

  Hayatımızdan bir dakika...

  BİR DAKİKAYI EN İYİ ŞEKİLDE NASIL DEĞERLENDİRİRİM 1- 1 dakikada 5 defa Fatiha suresini seri bir şekilde okuyabilirsin.Fatiha suresini bir defa okumak 1400 sevaptır.5 defa okununca bir dakikada 7000 sevap elde edebilirsin. 2- 1 dakikada on defa ihlas suresini okuyabilirsin 10defa ihlas suresi 3 kuran hatmine bedel sevap kazandırır.Hergün bir dakikanı ihlas suresine ayarsan ayda 300...
 3. Bir saat niçin 60 dakikadır?

  Bir saat niçin 60 dakikadır?

  Bir gün, dünyanın kendi ekseni etrafında bir dönüşü tamamladığında geçen süredir. Bunu herkes bilir. Aslında tam da öyle değildir. Çünkü dünya kendi ekseni etrafında dönüşü sırasında yörüngesi üzerinde güneşin etrafında da döndüğünden, güneşten bakıldığında bir tam devri için geçen süre farklı gözlemlenir. Neyse şimdi biz bunu karıştırmayalım ve bugün bütün dünyanın kabul ettiği zaman...
 4. Bir bardak kolanın dakika dakika zararları...

  Bir bardak kolanın dakika dakika zararları...

  Bir bardak kolanın dakika dakika zararları.. Kolayı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur? (Prof Dr Ayşe Akın) İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar) Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller 20 dakika: Kan...
 5. bir dakika bakarmısınız?

  bir dakika bakarmısınız?

  arkadaşlar öncelikle merhaba.uzun zamandır giremiyordum.size hem birşey soracağım,hemde birşey söyleyeceğim.önce sorumu sorayım.sırasıyla kasım ayından başlayarak adet tarihlerim .. 16-13-10 ve en son 5 şubatta adet oldum.buna göre en geç 3 ünde olmam gerekirdi diye düşünüyorum. adetim 6 gün geçti.sol kasığım daha fazla olmak üzere göğüslerime bıçak saplanır gibi oluyor.bacaklarım ve belim...

Sayfayı Paylaş