1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Online özgeçmişinizi geliştirmenin 15 yolu

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.


  1. Anahtar sözcük. Online özgeçmişler belirli kelimeler girilerek filtrelendiği için, yeteneklerinizi, başarılarınızı ve geçmiş deneyimlerinizi yazarken kullandığınız kelimeler hayati önem taşıyor.
  2. Pazarlama yapın. Özgeçmişinizde dört cümleden az altı cümleden fazla olmamak kaydıyla, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi belirten bir bölüm olsun.
  3. Sonuçları gösterin. İşverenler işi yapabileceğiniz gösteren deliller isterler. Önceki işlerinizden bahsederken performansınızı, işin sonunda başardıklarınızı ve şirketin bundan nasıl bir fayda sağladığını belirtin. Örneğin, “düzenlenen yıllık konferansa yeni konuşmacılar ve programlar ekleyerek katılımın yüzde 17'den yüzde 20'ye çıkmasını sağladım” gibi.
  4. Yazılarınız kısa ve öz olsun. İki sayfayı aşmayan, kısa ve öz özgeçmiş en iyisidir. İş aradığınız sektörü ya da pozisyonu ilgilendirmeyen bölümleri çıkarabilirsiniz. Geçmiş iş deneyimlerinizi en son işinizden başlayarak sıralayın. Eğer çok uzun süredir çalışıyorsanız son 5-7 yıl içindeki deneyimlerinizi yazın.
  5. Görsel çekicilik katın. Online bir özgeçmiş kolay okunabilir, kesin ve profesyonel olmalıdır. Cümlelerin sonundaki noktadan sonra tek bir boşluk bırakın. Hem online özgeçmişiniz hem de normal özgeçmişinizde yazım kurallarına özen gösterin. İtalik, koyu, değişik karakterlerden kaçının. Times New Roman ya da Arial karakterlerinin 12-14 boyu en idealidir. Önemli noktaları öne çıkarmak için madde ikonu kullanabilirsiniz.
  6. Açık olun. Genellemelerden kaçının. En az kelimeyle ne demek istiyorsanız açıkça onu söyleyin.
  7. Doğruyu söyleyin. Yeteneklerinizi, özelliklerinizi ve deneyimlerinizi aktarırken abartıdan uzak durun ve gerçeği söyleyin.
  8.Kısaltma kullanmaktan kaçının. Okulların, şehirlerin isimlerinde kullandığınız kısaltmalardan uzak durun, tam halini kullanın. Herkes bu kısaltmaları bilmiyor olabilir.
  9.Geçmiş zaman kullanın. Önceki iş deneyimlerinizden bahsederken yaptıklarınızı geçmiş zaman kullanarak anlatın. Örneğin; “satış raporlarını hazırlamak” yerine “satış raporlarını hazırladım” dediğinizde geçmişte bu işi yaptığınızı ve tekrar yapabileceğinizi belirtiyorsunuz.

  1. Mükemmel olun. Özgeçmişiniz mükemmel olmalı. Herhangi bir hatadan ya da yazım yanlışından kaçının. Mutlaka bitirdekten sonra yüksek sesle okuyun.
  2. Okunabilir yapın. Karmaşık özgeçmişler genelde okunmadan bir tarafa atılır. Özgeçmişinizde yer alan fazlalıkları atın, okunabilir bir hale getirin.
  3. Fazla kişisel bilgiye yer vermeyin. Boy, kilo gibi bilgileri özgeçmişinizde yazmanıza gerek yok. Yaş, cinsiyet gibi bilgiler yeterli olacaktır.
  4. Negatif bilgi vermeyin. Neden işten çıkarıldığınıza ya da uzun bir hastalık süreci geçirdiğinize dair bilgiler için özgeçmiş doğru bir yer değildir. Bu tür konular yüzyüze görüşmelerde konuşulmalıdır.
  5. Güncel olun. Özgeçmişinizi her altı ayda bir güncelleyin. Kariyer.net üzerindeki hesabınızda iş habercisi oluşturarak, aradığınız sektör ve pozisyonla ilgili en yeni iş ilanlarının e-mail adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
  6. Sonucu değerlendirin. Özgeçmişinizi düzenledikten sonra sonuçları değerlendirin. İşverene istediğiniz mesajı verebiliyor musunuz? Yetenekleriniz açıkça görülebiliyor mu? Herhangi bir şey eklemenize ya da çıkarmanıza gerek var mı?

   
Online özgeçmişinizi geliştirmenin 15 yolu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hafızanıızı Geliştirmenin 10 Kolay Yolu

  Hafızanıızı Geliştirmenin 10 Kolay Yolu

  HAFIZANIZI GELİŞTİRMENİN 10 KOLAY YOLU... Randevularınızı mı unutuyorsunuz? Otomobilinizin anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlamıyor musunuz? Tanıdığınız biriyle karşılaştığınızda adı bir türlü aklınıza gelmiyor mu? Bu soruların yanıtı "evet"se, hafızanıza sahip çıkmanın zamanı gelmiş de geçiyor... Bu sorulara evet yanıtını veriyorsanız, Betty Fielding''in yazdığı Hafıza...
 2. Duygusal Zekayı Geliştirmenin 7 yolu

  Duygusal Zekayı Geliştirmenin 7 yolu

  Yaşamda başarılı ve mutlu olmanın yolu artık IQ'dan değil EQ'dan (duygusal zeka) geçiyor. Uzmanlara göre, duygusal zekayı geliştirmek için bazı pratik yöntemler bulunuyor. Günümüzde IQ kadar EQ da önem kazanmaya başladı. Duygusal zeka insanların kişisel ve mesleki anlamda başarılı olmalarını IQ'dan çok daha fazla etkiliyor. Duygusal zeka ile insanların ortak duyguları, iletişim...
 3. Kişisel Becerilerinizi Özgeçmişinize Dahil Etme Yolları

  Kişisel Becerilerinizi Özgeçmişinize Dahil Etme Yolları

  İş arama sürecinde kişisel becerilerinizi özgeçmişinize nasıl yansıttığınız oldukça önemlidir. Bu becerilerin özgeçmişinizde ve önyazınızda uygun yerlerde kullanması iş arama sürecinizde etkili olacaktır. Bu nedenle öncelikle kişisel becerilerinizin neler olduğunu ortaya çıkarmalısınız. Bu niteliklerin farkında olmak, size mülakat esnasında da yardımcı olacaktır. Bunlar nelerdir? Basitçe,...
 4. Hobilerinizi Geliştirme Yolları

  Hobilerinizi Geliştirme Yolları

  fimo malzemeleri fimo hamuru satış hobi geliştirme hamuru satış yerleri hobi malzemeleri yeri Boş zamanınızı hobilerinize ayırarak geçirmek istiyor fakat bu konu hakkında karar veremiyor musunuz? İşte sıkıntınızı giderecek öneriler... Hafif, pratik ve göz alıcı Hobi marketlerde satışa sunulan tepsiler, son derece hafifler. Ayrıca her modelin farklı bordürü de o tepsiye değişik bir görünüm...
 5. Zekanızı Geliştirmenin 10 Basit Yolu

  Zekanızı Geliştirmenin 10 Basit Yolu

  Amerikalı uzmanların şiddetle tavsiye ettikleri zekamızı geliştirmek için o basit ama etkili yöntemler... Bu yöntemler nedir diye merak edenler için işte beyin hücrelerini zinde tutmanın 10 basit yolu... 1- Ters el alıştırması Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi... Sonuç olarak, rutin...

Sayfayı Paylaş