1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Orgametril Tablet Ne Işe Yarar?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  orgametril tablet nedir,orgametril tablet ne için kullanılır,orgametril tabletle hamile kalınırmı,orgametril adet gecikmesi yaparmı,orgametril tablet hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Orgametril doğal progesteron hormonunun çeşitli aktivitelerini gösteren sentetik progestagen, linestrenol'un bir oral preparatıdır.

  Orgametril'in endometriumda kuvvetli progestatif etkisi vardır. Ayrıca, ilaç kesintisiz hergün alındığı sürece ovulasyon ve menstrüasyonu bastırır. Orgametril belirgin progestagenik etki gerektiren durumlarda kullanılabilir.

  Farmakokinetik

  Linestrenol, oral uygulamadan hemen sonra emilir ve majör biyolojik etkisinden sorumlu farmakolojik olarak aktif metaboliti noretisterona dönüşür. Linestrenol alındıktan 2-4 saat sonra noretisteron pik serum konsantrasyonuna ulaşır. Linestrenol ve metabolitlerinin büyük bölümü idrarla daha az bir kısmı ise dışkı ile atılır.

  ENDİKASYONLARI

  • Polimenore

  • Menoraji ve metroraji

  • Primer ve sekonder amenorenin belli vakaları ve oligomenore

  • Premenstruel sendrom

  • Endometriosis

  • Belli endometrium karsinomu vakaları

  • Selim meme hastalıkları

  • Menstrüasyon ve ovulasyonun supresyonu, ovulasyon sancısı ve dismenore

  • Menstrüasyonun geciktirilmesi

  • Endometrial hiperplaziyi önlemek için peri ve post menopozda estrojen tedavisine ek olarak.

  KONTRENDİKASYONLARI

  • gebelik veya gebelik şüphesi

  • Kolestatik sarılık veya sarılık gibi ağır karaciğer hastalıkları (veya böyle bir hastalıktan sonra karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmemiş olması), hepatik tümörler, Rotor sendromu ve Dubin-Johnson sendromu.

  • Sebebi teşhis edilmemiş vajinal kanama.

  • **** steroidleri tarafından etkilenen nadir görülen durumlar veya özgeçmişte bunların varlığı, Örnek: herpes gestationis, gebelik sarılığı, otoskleroz, ciddi kaşıntı veya porfiria. Bu durumlar ilk kez oluşabilir, gebelik sırasında veya **** steroidleri kullanımına bağlı olarak ağırlaşabilir.

  UYARILAR / ÖNLEMLER

  • Özellikle özgeçmişlerinde kloazma gravidarum olan kadınlarda estrojen ve/veya progestagen içeren ilaç kullanımı sırasında nadiren kloazma belirebilir. Kloazmaya eğilimli kadınların bu ilacı kullanırken doğal veya yapay güneş ışığına maruz kalmaları bu durumu başlatabilir veya şiddetlendirebilir.

  • Nadiren karaciğer fonksiyonu ve karbonhidrat metabolizması ile ilgili parametrelerde değişiklik ve hemostasis oluşabilir. İlgili testlerin sonuçları anormalleşirse tedaviye son verilmelidir. Orgametril tedavisi sırasında LDL-kolesterolde artma, HDL-kolesterolde ise azalma görülebilir.

  • Progestagenlerle yapılan uzun süreli tedaviler sırasında, periodik tıbbi muayene önerilir.

  • SHBG (**** Hormon Bağlayıcı Globulin) nin etkileri ile de belirlendiği gibi linestrenol zayıf androjenik etkiye sahiptir. Bu, bazı vak'alarda görülen hafif virilizasyon belirtileri ile desteklenmektedir (akne ve hirsutizm gibi).

  Aşağıdaki durumlarda hastalar tıbbi gözetim altında bulunmalıdır.

  • Dolaşım bozuklukları (veya özgeçmişte böyle bir durumun varlığı) estrojen/progestagen içeren oral kontraseptif kullananlarda bazı kardiyovasküler bozuklukların risk oranında hafif bir yükselme

  bildirilmiştir. • **** steroidleri ile artmaya meyilli ciddi depresyon türleri.

  GEBELİK VE LAKTASYONDA KULLANIMI

  Bu ilaç gebelik sırasında kontrendikedir. Emziren kadınlarda kullanıldığı takdirde, ilacın belirgin zarar oluşturma potansiyeli hakkında yeterli bilgi yoktur.

  YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

  Orgametril ile devamlı tedavi sırasında ilk 2 ay içinde ara kanama ve lekelenme sıklıkla görülür (%10'dan fazla), zaman içinde bu oran düşer. Siklik tedavi süreçlerinde ara kanama ve lekelenme seyrek olarak görülür (%1-10). Vak'aların çoğunda dozu geçici olarak artırmak kanamayı kontrol altına alır. Sıklıkla karşılaşılan diğer yan etkiler (%10'dan fazla): Libidoda değişiklik (artma veya azalma), bulantı ve diğer gastro-intestinal bozukluklar, kilo artışı. Arasıra (%1-10) veya nadiren (%1'den az) karşılaşılan diğer yan etkiler: Başağrısı veya migren, baş dönmesi, sinirlilik, depresyon, terlemede artış, akne, hirsutizm, kloazma, döküntü, kaşıntı, sarılık, lipoprotein profilinde değişme, karaciğer fonksiyon testlerinde değişme, amenore, menstrüel düzensizlik, glukoz toleransının azalması, memede ağrı, ödem. Bu yan etkilerin çoğu geçici olup pek çok olguda önemsizdir.

  BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.  Orgametril'den sonra ne zaman adet görülür?

  İyi günler Beyza l Hanım. Ben Orgametril 2 kullandım dün bıraktım ne zaman regl olurum ? Şimdiden teşekkür ederim tekrar iyi günler..

  Merhaba,

  İlaç kullanımını bıraktıktan sonra birkaç gün içerisinde kanama gelebilir.

  İyi günler dilerim.

  Orgametril adeti geciktirir mi


  Beyza hanım orgametril ilacı kullanıyorum ve adetim gelmedi acaba neden tesekkür ederim

  Merhaba,

  Orgametril'in adet geciktirici etkisi bulunmaktadır.

  İlacı ne amaçla kullandığınızı bilmediğim için daha sağlıklı bilgiyi ilacı reçete eden doktorunuz verecektir.

  İyi günler dilerim.


   
Orgametril Tablet Ne Işe Yarar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tabletler

  tabletler

  tekirdağa ne zaman ulaşır bu tabletler
 2. Tablet Pc Nedir bu konuda bilgi verin

  Tablet Pc Nedir bu konuda bilgi verin

  Merhaba şu okullara dağıtılımı ile meşhur olan ve benim de son günlerde sık sık duyar olduğum Tablet Pc Nedir arkadaş merak ettim biliyorsanız yazın da bizde bilelim yahu:)
 3. tabletler ne zaman verilecek?

  tabletler ne zaman verilecek?

  tablet ne zamn verilecek ihaleyi yapmadılar mı 9. ayında şimdi verilme kararı alınmadı mı
 4. microsoft surface pro tablet özellikleri nelerdir yazarmısınız

  microsoft surface pro tablet özellikleri nelerdir yazarmısınız

  Teknoloji en sevdiğim ve ilgilendiğim konu.Lütfen bu sayfaya microsoft surface pro tablet özellikleri ve fiyat bilgilerini yazarmısınız?
 5. Duphaston Tablet Ne Işe Yarar?

  Duphaston Tablet Ne Işe Yarar?

  duphaston ilaç nedir,duphaston nasıl kullanılır,duphaston ne için kullanılır,duphastonla hamile kalınırmı,duphaston adet gecikmesi yaparmı,duphaston hakkında bilgiler DUPHASTON'un etkili maddesi olan didrogesteron (6-dehidroretro-progesteron) genital sistemin mukozası üstüne oral yoldan selektif progestatif bir etkinlik gösterir. ENDİKASYONLARI DUPHASTON, endojen progesteron eksikliği...

Sayfayı Paylaş