1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Organ anevrizmaları hakkında bilgiler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Abdominal aort anevrizma ları: Abdominal aort anevrizmaları, eğer kanamadan önce tanı konulmuşsa her iki yöntemle de tedavi edilebilir. Cerrahi operasyonda, anevrizma içine bir suni damar (greft) yerleştirilir ve uçları anevrizmanın her iki ucundaki sağlam damarlara ağızlaştırılır. Böylece, kan greft içinden akar ve anevrizma devre dışı kalmış olur.

  Endovasküler tedavide ise her iki kasıktan girilerek stentle desteklenmiş bir suni damar (stent-greft) anevrizma içine kasıktan ilerletilen bir borucuk (kateter) aracılığıyla yerleştirilir. Cerrahi tedavi genel anestezi altında yapılan büyük bir ameliyat olduğundan %5 civarında bir ölüm riski vardır, aorta çevresindeki sinirlerin zedelenmesine bağlı olarak empotans gibi problemler görülebilir ve hastanede kalış süresi daha uzundur. Endovasküler stent-greft tedavisinde ise ölüm riski 3 kat azdır, komplikasyon riski çok azdır ve hastanede kalma süresi kısadır. Ancak, cerrahi operasyondan sonra hastanın takip edilmesi gerekmez. Endovasküler tedavide ise, hastanın ömür boyu yılda bir kez kontrol edilmesi gerekir, bu tür hastaların yaklaşık %10 unda ikinci bir endovasküler girişim gerekli olabilir.


  < Konu Resmi..>

  Abdominal aorta anevrizması eğer yırtılmış ve kanamaya yol açmışsa, bu durumda hastada yüksek hayati tehlike nedeniyle hangi yöntem daha erken uygulanabilecekse o uygulanır. Tüm dünyada bu tür olgularda cerrahi tedavi daha sık uygulanmaktadır. Ancak son zamanlarda endovasküler tedavi uygulamasının da oldukça başarılı olduğu bildirilmiştir.

  c) Torakal aort anevrizmaları: Torakal aort anevrizmaları da cerrahi olarak abdominal aort anevrizmalarındakine benzer şekilde tedavi edilir. Ancak bu operasyon karındaki abdominal aort anevrizmalarında nisbeten daha kolay iken, göğüs kafesindeki torakal aort anevrizmalarında son derece zor olabilir. Çünkü aortadan çıkan ve başta omurilik olmak üzere çevre dokuyu besleyen damarların teker teker greft içine açılan deliklere ağızlaştırılması gerekir. Bu esnada en korkulan komplikasyon omuriliğin kansız kalması sonucu oluşabilecek bacak felcidir (parapleji). Ameliyatın zorluğu ve yüksek komplikasyon riski nedeniyle, tüm dünyada torakal aort anevrizmalarında ilk olarak endovasküler tedavi tercih edilmektedir. Endovasküler tedavide, tek kasıktan girilerek anevrizma içerisine uygun çaplı bir stent greft yerleştirilir ve anevrizma kan dolaşımından dışlanır. Uzun anevrizmalarda birden fazla stent-greft iç içe yerleştirilebilir.

  d) Karın organ anevrizmaları: Böbrek, barsak ve dalak gibi karın iç organ damarlarındaki anevrizmalarda öncelikle endovasküler tedavi tercih edilir. Eğer damarın korunması gerekirse üzeri örtülü bir stent-greft yerleştirilerek anevrizma dolaşımdan dışlanır, ya da yan duvardan kaynaklanan sakküler anevrizmalar tıpkı beyinde olduğu gibi koillerle tedavi edilebilir. Eğer damarın korunması gerekmiyorsa, anevrizmanın üst ve alt uçları daha basit koillerle kapatılarak da anevrizma tedavi edilebilir. e) Bacak damar anevrizmaları: Her iki yöntem de uygulanabilir. Cerrahi yöntemde, abdominal aorta anevrizmasında olduğu gibi genellikle anevrizma içine greft yerleştirilir. Eğer anevrizma çok uzunsa, bu durumda anevrizmanın her iki ucu bağlanır ve sağlam damar kısımları safen toplardamarı ya da suni damar aracılığıyla birbirine bağlanır. Endovasküler tedavide ise anevrizmalar genellikle fuziform tipte olduğundan ve damarların da korunması gerektiğinden uygulanacak tek yöntem stent-greft tedavisidir. Ancak kasık ve diz arkası gibi hareketli bölgelerde stent-greft de problem oluşturabileceğinden bu bölgelerde genellikle cerrahi tedavi tercih edilir.


   
Organ anevrizmaları hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. BÖbrek Naklİ: Organ BaĞiŞi ile ilgili bilgiler

  BÖbrek Naklİ: Organ BaĞiŞi ile ilgili bilgiler

  BÖBREK NAKLİ: ORGAN BAĞIŞIORGAN NAKLİ NEDİR ? Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine" Organ Nakli" veya Organ Transplantasyonu "denilir. ORGAN NAKLİNİN ŞU ANKİ DURUMU NEDİR ? Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp- akciğer, kemik ve ince barsak en çok...
 2. anevrizma hakkında bilgi lütfen

  anevrizma hakkında bilgi lütfen

  Merhaba anevrizma hakkında bilgi istiyorum sizlerden, galiba yıllar önce Ebru Gündeş te aynı hastalıktan tedavi görmüştü, çekim sırasında bayılmıştı falan. Varmıdır bilgi ?
 3. Organ bağışı neden önemlidir bilgi lazım

  Organ bağışı neden önemlidir bilgi lazım

  Merhaba, ödev konum organ bağışı ve araştırma yapıyorum. Topladığım bilgilerden kompozisyon yazacağım, organ bağışı neden önemlidir, sizler neler söyleyebilirsiniz bana ?
 4. Organ nakli hakkında soru ve cevaplar

  Organ nakli hakkında soru ve cevaplar

  organ nakli nedir,argan nakli nasıl yapılır,organ nakli için nereye başvurulması gerekir,organ nakli hakkında merak edilen bilgiler Organ bağışında bulunmak için nereye başvurulmalıdır? Organ bağışı yapmak için bağışı yapan bireyin, kamu ve özel hastanelerinin “Organ Nakil Koordinatörlüğü”ne başvurması yeterlidir. Organ bağışı sonrası kişinin bilgilerini içeren “Doku ve Organ Bağış...
 5. İç organ damar anevrizmaları nedenleri

  İç organ damar anevrizmaları nedenleri

  iç organ damar anevrizması nedir,iç organ damar anevrizması belirtileri,iç organ damar anervrizması tedavisi hakkında bilgiler Karın içindeki organları besleyen atardamarların anevrizmalarıdır. Başlıca barsakların, karaciğerin, dalağın ve böbreklerin atardmarlarının balonlaşmalarıdır. Nedenleri Ateroskleroz Damar duvarının dejenerasyonu Fibromusküler displazi (damarların katmanlarının anormal...

Sayfayı Paylaş