1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Organ Naklini kim buldu, organ naklinin icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ilk böbrek naklini kim yaptı ilk organ naklini kim yaptı organ nakli hangi yılda yapıldı Organ Naklini kim buldu, organ naklinin icadı, organ nakli nasıl bulundu, organ naklinin icadı, organ nakli ne zaman bulundu, ilk organ nakli nezaman yapıldı merak ettiğiniz herşey burada!

  Bir çok kişiye hayat veren ve bir çok kişiyide sağlığına kavuşturan organ naklini, ilk kim hangi tarihte keşfetti, buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'ler.


  [​IMG]
  organ nakli nasıl bulundu,
  organ naklinin icadı,
  organ nakli ne zaman bulundu,
  ilk organ nakli nezaman yapıldı

  İnsanlar arasında organ naklini gerçekleştirmeye ilişkin denemeler, İkinci Dünya Savaşı sonrasında başladı. Fakat, o güne kadar hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, vücuda yeni takılan organın, bünyenin savunma mekanizmaları tarafından ağır ağır yok edildiğini gösteriyordu. 1953 yılında, Bostonlu cerrah John P.Merrîll, ikiz kardeşlerden birinden alınacak bir böbreğin ötekine takılması halinde, bünyenin yeni böbreği “reddetmediğini” gördü Sonraları, birbirleriyle akrabalığı olmayan insanlar arasında yapılan organ naklinin bünye tarafından kabulünü sağlayan ilaçlar geliştirildi. Bu ilaçlar sayesinde, önceleri, böbrek nakilleri yapıldı. Ancak, bu ilaçlar sayesinde böbrek takılan hastalar, bu kez de bir tür kanserin tehdidiyle karşı karşıya kaldılar. Bu nedenle, organ nakli, ancak, başka türlü yaşaması olanaksız hale gelen hastalar için başvurulan bir yöntem oldu.
   
Organ Naklini kim buldu, organ naklinin icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Organ BaĞiŞi: Organ Naklİ

  Organ BaĞiŞi: Organ Naklİ

  ORGAN NAKLİ NEDİR ? Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine” Organ Nakli” veya Organ Transplantasyonu “denilir. ORGAN NAKLİNİN ŞU ANKİ DURUMU NEDİR ? Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp- akciğer, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organlardır. Bu nakillerde organlar...
 2. Organ Nakli Afişleri

  Organ Nakli Afişleri

  Organ Nakli Afişleri arıyorum ben bakındım ama güzel şeyler bulamadım acaba bu konuda siz yardım edebilir misiniz?
 3. Organ Nakli Kimlere Yapılır

  Organ Nakli Kimlere Yapılır

  Organ Nakli Kimlere Yapılır ve hangi organların nakli yapılabilir? Arkadaşalr sorularımın cevabını bilenleri bu sayfaya bekliyorum.
 4. Organ Nakli Olan Organlar

  Organ Nakli Olan Organlar

  Organ Nakli Olan Organlar hangileridir ülkemizde hangi organların nakli yapılmaktadır?
 5. ödevim organ naklinin önemi

  ödevim organ naklinin önemi

  Melekler merhaba. Organ nakli çok önemli biliyorum birilerinin hayatını kurtarıyorsunuz, kalan ömrünü iyi geçirmesini sağlıyorsunuz vs. ama öğretmen daha ayrıntılı bilgiler istiyor. Bana yardım edermisiniz organ naklinin önemi nedir ?

Sayfayı Paylaş